Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Forum Kobiet Aktywnych Ziemi Sandomierskiej. Panie dzieliły się swoimi doświadczeniami

/GOP/
W I Forum Kobiet Aktywnych Ziemi Sandomierskiej uczestniczyły działaczki społeczne ze wszystkich gmin powiatu.
W I Forum Kobiet Aktywnych Ziemi Sandomierskiej uczestniczyły działaczki społeczne ze wszystkich gmin powiatu. Małgorzata Płaza
Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji skupiających kobiety z całego powiatu spotkały się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu - Mokoszynie. Panie opowiadały o swojej działalności. Pochwaliły się również dokonaniami artystycznymi.

Na I Forum Kobiet Aktywnych Ziemi Sandomierskiej przyjechały członkinie około 30 Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji działających na terenach wiejskich. Było to pierwsze tego typu spotkanie w Sandomierzu.

- Chcemy pokazać, jak ważną rolę odgrywają współczesne kobiety i organizacje kobiece oraz jak różne działania mogą podejmować. Chcielibyśmy, aby to spotkanie było przede wszystkim okazją do integracji, do wzajemnego poznania i zaszczepiania w sobie wzajemnie chęci do wspólnych działań - mówiła Edyta Stępień z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, organizatorka forum.
Koła Gospodyń Wiejskich, mimo dużych zmian, jakie zaszły na wsi, wciąż odgrywają dużą rolę w swoim środowisku. Kół przybywa, zrzeszają się mieszkanki kolejnych wiosek.

Organizacje te, jak podkreśliła Maria Sokal, szefowa Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Sandomierzu, inicjują różne przedsięwzięcia i mobilizują do udziału w nich całe społeczności. Działają na rzecz ochrony zdrowia, upowszechniania kultury, organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, rozwoju infrastruktury oraz w wielu innych dziedzinach mających na celu rozwój wsi i poprawę warunków życia mieszkańców.

Obecnie niektóre koła przekształcają się w stowarzyszenia, ze względu na możliwość pozyskiwania funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej, choćby z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestniczki spotkania mogły uzyskać informacje na temat dostępnych programów unijnych.
Prezentowane były najciekawsze przykłady aktywności kobiet na terenach wiejskich. Było ich mnóstwo. Efektem działalności organizacji kobiecych są przede wszystkim imprezy integracyjne, pikniki, ciekawe zajęcia dla dzieci, ale także nowe miejsca rekreacji i wypoczynku.

Koło zawiązane na przełomie 2007 i 2008 roku przy Bibliotece Gminnej w Wilczycach zrealizowało już swój pierwszy samodzielny projekt pod nazwą "Sześć plus". Jego celem było założenie sześciu dodatkowych kół na terenie gminy, między innymi w Darominie i Przezwodach.
- Zorganizowałyśmy warsztaty kulinarne, kurs florystyczny, zabawy sylwestrowe. W Przezwodach odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci. Niedawno pozyskaliśmy własne lokum, jesteśmy w trakcie remontu - chwaliła się przedstawicielka Wilczyc.

Czwarty rok działa stowarzyszenie skupiające mieszkańców Żukowa, Wielogóry i Śmiechowic w gminie Samborzec. Stworzyło ono świetlice wiejskie, organizowało spotkania, pikniki, wycieczki. Znane jest z talentów kulinarnych - dwukrotnie wygrywało konkursy Muzeum Okręgowego o Srebrną Chochlę.
W czasie spotkania w Ośrodku Doradztwa Rolniczego etnograf Irena Godyń mówiła, jak powinien wyglądać tradycyjny strój sandomierski. Elżbieta Krempa wygłosiła referat "Ogród wizytówką współczesnej kobiety".

Forum towarzyszyła wystawa rękodzieła artystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie