MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach szkołą najbardziej przyjazną LGBT w Świętokrzyskiem. W rankingu są też inni

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zostało najwyżej ocenione w województwie świętokrzyskim w najnowszym rankingu szkół przyjaznym LGBTQ+. Zestawienie po raz czwarty przygotowała fundacja GrowSpace, na podstawie wywiadów z ankiet przeprowadzonych w poszczególnych placówkach. W rankingu znalazły się jeszcze II Liceum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach i II Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Zobaczcie szczegóły.

I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach szkołą najbardziej przyjazną LGBT w Świętokrzyskiem

W środę, 24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół w całej Polsce. W regionalnym zestawieniu znalazły się szkoły: I Liceum Ogólnokształcące Stefana Żeromskiego w Kielcach, II Liceum Stanisława Staszica w Starachowicach, I Liceum Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, II Liceum Jana Śniadeckiego w Kielcach.

I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach znalazło się również wśród 25 najbardziej przyjaznych placówek w Polsce (miejsce 17). 55 procent głosów pochodziło spoza 10. największych miast w kraju.

I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach szkołą zaufania

Szkoła Zaufania to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka) a także z rekordowym wsparciem samorządowym.

- Jest to już 4 edycja rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, a dla Świętokrzyskiego szczególnie ważna. Po raz pierwszy w historii szkoła średnia z regionu została oceniona jako przyjazna i zaangażowana. Do tego znalazła się na 17 miejscu w skali kraju. Liczymy, że inne szkoły z miasta i województwa będą czerpać z dobrych praktyk kieleckiego "Żeroma" – mówi Oskar Frydrych, Ambasador Regionalny Rankingu. - Chcemy, żeby świętokrzyskie placówki były otwarte i akceptujące, a do tego poza oddolną pracą potrzebne jest stanięcie instytucji po stronie młodzieży - dodaje.

- Bardzo cieszy mnie, że osoby uczące się tak dobrze czują się w szkole. Po to w końcu jesteśmy - mówi magister Izabela Złonkiewicz szkolna pedagog w I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

- Nasza szkoła jest otwarta na każdą osobę. To nie tak, że nieprzyjemne sytuacje w ogóle się nie zdarzają, po prostu mamy ogromnie wspierającą kadrę nauczycielską i siebie nawzajem. Dzięki temu możemy czuć się bezpieczni w naszej społeczności. Nawet jeśli nie ma się wsparcia w domu, Żerom zawsze stanowi bezpieczną przystań - zaznacza Malwina Dudała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego I Liceum w Kielcach.

Wyniki w nowej formule. Niektóre dane są bardzo alarmujące

Tegoroczny Ranking pokazuje, że niewiele ponad 50 procent osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że atmosfera w szkole jest dobra. To ciągle niewiele, dlatego kluczowe jest wspieranie społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej i rodzicielskiej, żeby poprawiać atmosferę w szkołach w całej Polsce.

Cały czas jest wiele do zrobienia w kwestii przemocy rówieśniczej, aż 41 procent uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (na przykład wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49% uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów. Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (na przykład szturchnięcia, przepychanki): 28 procent osób uczestniczących doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27 procent z innych względów.

Ranking w całej Polsce

Wyniki Rankingu prezentowane są w środę, czwartek i piątek w całym kraju. W środę, 24 kwietnia odbyły się regionalne konferencje w: Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Boguchwale, a w kolejnych dniach będą mieć miejsce także w Opolu, Bydgoszczy i w Katowicach. Młode osoby w ankiecie odpowiadały na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie