Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych w Maruszowie. Było pięknie

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych w Maruszowie. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach
I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych w Maruszowie. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach Marian Sus
W niedzielę, 24 września w Muzeum Wsi Maruszowie w gminie Ożarów odbył się I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych. Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich Linowianki.

I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych w Maruszowie

To była niezwykła niedziela w Maruszowie. To tutaj odbył się I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych.
Na scenie wystąpiły zespoły ludowe śpiewacze: Gorzyczany, Facelia z Wierzchowisk, "Majdaniacy z Majdanu Obleszcze, Senior+ z Wymysłowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Wyszmontowa oraz Lasowiaczki, Kapela z CK z Annopola, Jerzy Mazur- skrzypek instrumentalista z Michałówki, solistki: Krystyna Kamieniarz i Janina Szyszka z Annopola, Kasia Pawłowska z Linowa i Zofia Wydra z Baranowa Sandomierskiego.

W jury zasiedli: doktor Janina Biegalska długoletnimi organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, doktor Sylwester Łysiak regionalista, kulturoznawca, instruktor teatralny w Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu i wykładowca akademicki oraz Wanda Pławiak, długoletni instruktor do spraw folkloru w Centrum Kultury w Grębowie.

Przed publicznością wystąpił Jerzy Kałduś, aktor z Teatru Jednego Aktora w Lublinie, z przejmującym monogramem zatytułowanym "Stary".

Wszystkie prezentacje odbyły się w kameralnym, zabytkowym kościółku, obiekcie muzeum. Jego gospodarz, kustosz - Edward Ziarko przedstawił krótką historię jego powstania. Na zakończenie przeglądu, odbył sie piknik, degustacja potraw przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiesjkich i zabawa ludowa przy akompaniamencie Kapeli Nadwiślańskiej i duetu "Awans".

Maria Skorupa instruktorka zespołu Linowianki oraz pomysłodawczyni wydarzenia podkreśla, że przegląd nie odbyłby się bez wsparcia wielu ludzi.

- Wydarzenie to, to realizacja grantu z Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu w ramach konkursu " Działaj Lokalnie". Dziękujemy sponsorom: pani Edycie Rębiś - przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Zawichost, Marianowi Sus dyrektorowi Domu Kultury z Ożarowa za dokumentację fotograficzną wydarzenia, oraz za profesjonalne nagłośnienie ekipie z tegoż Domu Kultury ze Sławomirem Lutyńskim na czele i gospodarzowi Edwardowi Ziarko - dodaje pani Maria.

Głównym celem przeglądu jest prezentowanie dorobku ludowego oraz integracja.

Było to spotkanie zaprzyjaźnionych zespołów, wzajemna wymiana doświadczeń i integracja środowiskowa. Chcemy również spopularyzować to wyjątkowe miejsce – Muzeum Wsi w Maruszowie, zwrócić uwagę na trud, pasję i zaangażowanie gospodarza pana Edwarda Ziarko, który zasługuje na to aby zostało ono poznane przez szerokie grono społeczeństwa, było bardziej znane, odwiedzane i docenione – wyjaśnia Maria Skorupa i zaznacza, że w przyszłym roku przegląd również zostanie zorganizowany.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie