Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Spotkanie z Historią w Małogoszczu. Bohaterem był obrońca Westerplatte Bolesław Nidziński. Zobacz zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
Bohaterem pierwszego wydarzenia z cyklu "Spotkania z Historią" w Małogoszczu był mieszkaniec tej gminy - Bolesław Nidziński, obrońca Westerplatte
Bohaterem pierwszego wydarzenia z cyklu "Spotkania z Historią" w Małogoszczu był mieszkaniec tej gminy - Bolesław Nidziński, obrońca Westerplatte MiG Małogoszcz
W poniedziałek, 3 kwietnia w Domu Kultury w Małogoszczu, z inicjatywy Magdaleny Wikliny odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu "Spotkanie z Historią". Bohaterem wydarzenia była postać Bolesława Nidzińskiego, mieszkańca Małogoszcza oraz obrońcy Westerplatte.

I Spotkanie z Historią - Bolesław Nidziński z Małogoszcza

„I Spotkanie z Historią” poświęcono obrońcy Westerplatte Bolesławowi Nidzińskiemu, urodzonemu w Zakruczu w gminie Małogoszcz.

Pierwsze z cyklu spotkań poszerzającego wiedzę o Małej Ojczyźnie gminy Małogoszcz odbyło się z inicjatywy Magdaleny Wikliny, nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku w Małogoszczu, na której zaproszenie odpowiedzieli potomkowie Nidzińskiego. Jego wnuczka Jagoda oraz prawnuk Kacper, jak również córka Bolesława Więckowicza, Westerplatczyka pochodzącego z Ludyni w gminie Krasocin. Poniedziałek, 3 kwietnia był wybrany nie bez powodu, to właśnie tego dnia w 1915 roku w Zakruczu urodził się Bolesław Nidziński.

Bolesław Nidzinśki w wieku 24 lat został powołany do czynnej służby wojskowej w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 16 marca 1939 roku trafił na Westerplatte jako starszy legionista. 1 lipca 1939 awansował na stopień kaprala. W czasie obrony Westerplatte pełnił służbę jako celowniczy w wartowni nr 3. Podczas tamtych dramatycznych wydarzeń został ranny. Bolesław po złożeniu broni trafił do obozu jenieckiego w Prusach wschodnich, gdzie nauczył się zawodu szewca oraz poznał miłość swojego życia, przyszłą żonę Zofię Nowicką.

Zmarł nagle 26 lipca 1995 roku. Stopień ppor. w stanie spoczynku z pełnym umundurowaniem oficerskim otrzymał dopiero w 1990 r., a najcenniejszym odznaczeniem, które otrzymał w swoim życiu jest Order Virtuti Militari. Medale i odznaczenia przetrwały dzięki panu Marianowi Sikorskiemu, bliskiego przyjaciela Nidzińskiego.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać zarówno historii Bolesława Nidzińskiego jak i wspomnień spisanych przez Magdalenę Wiklinę, które przekazała jej Barbara Czerwiec, córka Nidzińskich.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu oraz lokalni pasjonaci historii, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz lokalnych władz i osoby, które miały okazję w przeszłości poznać Bolesława Nidzińskiego jeszcze za jego życia.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie