Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich wizytówką jest sztuka. Aktor Mariusz Ostrowski oraz światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor Włodek Pawlik. Czy oni zasługują na miano najpopularniejszych Scyzoryków Show-Biznesu?

Oprac. Dorota KLUSEK. Współpraca: Lidia CICHOCKA, Danuta PAROL.
ZOOM/ strona artysty
Prawdziwa twarz Mariusza Ostrowskiego dla wielu osób nie jest znana. Aktor nie boi się radykalnych zmian swojego wyglądu. Koło Włodka Pawlika też wiele osób mogłoby przejść obojętnie, ale już nie wobec jego wspaniałych dzieł muzycznych.
Mariusz Ostrowski. 31 lat. Urodzony w Kielcach, absolwent Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, uczył się w szkole muzycznej I i II
Mariusz Ostrowski. 31 lat. Urodzony w Kielcach, absolwent Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, uczył się w szkole muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu. Aktor Teatru imienia Jaracza w Łodzi, absolwent popularnej „filmówki” w Łodzi. Karierę zawodowa rozpoczął w 1999 roku, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w musicalu „Jesus Christ Superstar”. Potem grał w Teatrze Polskim w Szczecinie. Na swoim koncie ma główne role w filmach „Spam” i „Jestem twój”, pojawiał się w wielu serialach. ZOOM

Mariusz Ostrowski. 31 lat. Urodzony w Kielcach, absolwent Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, uczył się w szkole muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu. Aktor Teatru imienia Jaracza w Łodzi, absolwent popularnej "filmówki" w Łodzi. Karierę zawodowa rozpoczął w 1999 roku, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w musicalu "Jesus Christ Superstar". Potem grał w Teatrze Polskim w Szczecinie. Na swoim koncie ma główne role w filmach "Spam" i "Jestem twój", pojawiał się w wielu serialach.
(fot. ZOOM)

Dzisiejszą prezentację znanych Scyzoryków zaczynamy od aktora, który na razie jest faworytem w waszym głosowaniu.

MARIUSZ OSTROWSKI - AKTOR, KTÓRY NIE BOI SIĘ ZMIAN

Na scenę wkroczył "Tangiem" Sławomira Mrożka, jako Artur. W szkolnym teatrze narodziła się jego miłość do sztuki aktorskiej. - Zdawałem do szkół teatralnych, ale mnie nie przyjęto do Łodzi i wylądowałem w Studium Wokalno-Aktorskim imienia Baduszkowej w Gdyni - mówi.

Po dwóch latach przeniósł się do Akademii Teatralnej w Warszawie, z której wyrzucono go. - Za absencję - wyjaśnia. - Chodziłem na te zajęcia, które uznawałem za ważne, miałem wspaniałych profesorów: Zapasiewicza, Kolbergera, Seniuk - najlepszych i spotkań z nimi nie opuszczałem. Ale kiedy wygrałem casting na rolę Kordiana w Teatrze Polskim w Szczecinie, powiedziano mi, że mam zrezygnować. Ale jak zrezygnować z takiej szansy? Wybrałem więc teatr, a kiedy chciałem wrócić i powtarzać rok, usłyszałem: nie. Poradzono mi, bym przeniósł się do Łodzi. Zdałem więc egzamin, zaliczono mi pierwszy rok.

W Łodzi został na dobre. Po bardzo dobrze ocenionej roli w spektaklu dyplomowym, reżyserowanym przez Janusza Gajosa, dostał propozycję grania w Teatrze imienia Jaracza, gdzie pracuje do dzisiaj.
Oprócz ról teatralnych, gra także w serialach i filmach. Aby stworzyć przekonującą rolę, pracuje nie tylko nad tekstem, ale też nad swoim wyglądem. Do swojej debiutanckiej roli w filmie "Spam", gdzie zagrał chłopaka dotkniętego chorobą zbliżoną do autyzmu, schudł 13 kilogramów!
- Strasznie lubię się zmieniać - przyznał w jednym z wywiadów. - To jest to, co cenię w amerykańskich aktorach, którzy potrafią i chcą się zmieniać do roli.

WŁODEK PAWLIK - "JA MYŚLĘ USZAMI"

- Do Kielc, mojego rodzinnego miasta, przyjeżdżam chętnie. Mam tu wielu znajomych z lat szkolnych, lubię odwiedzać katedralne wzgórze, przejść się ulicą Sienkiewicza. Kielce pięknieją i to cieszy - opowiada kielczanin Włodek Pawlik, światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor.
Chętnie wspomina swoje młode lat, spędzone w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przenieśli się jego rodzice. Z Ostrowcem wiąże się jego krótki sportowy epizod. W szkole podstawowej trenował piłkę nożną w grupie juniorów KSZO Ostrowiec, grał w meczach. Miał piłkarskie zdolności, pokładano w nim nadzieje. Wybrał jednak muzykę, która pasjonowała go od najmłodszych lat.

Uczęszczał do Średniej Szkoły Muzycznej imienia Ludomira Różyckiego, którą ukończył w roku 1978, aby następnie podjąć studia na studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie. Klasę fortepianu u profesor Barbary Hesse-Bukowskiej ukończył w roku 1984 z wynikiem bardzo dobrym.

Nie był obojętny wobec tego, co się działo w kraju. Lata 80 to burzliwy okres - strajki studenckie, bojkot reżimowych mediów po wprowadzeniu stanu wojennego, współuczestnictwo w zakładaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Muzycznej w Warszawie, które zakończyły się wieloletnią emigracją z kraju.

Po dwuletnim okresie twórczej pracy za granicą, pianista kontynuował zdobywanie specjalistycznej wiedzy z zakresu jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu, na której studiował w latach 1986 - 1991. Do macierzystej uczelni w Warszawie powrócił po wielu latach, w roku 2007, już jako dojrzały artysta uzyskując, tytułu doktora i wykładowcy w klasie improwizacji.
Na swoje stronie napisał: - Dźwięki, które dla kogoś mogą być niesłyszalne, nieważne, dla mnie stają się inspiracją i nabierają ogromnej wagi... Ja myślę uszami.

Włodek Pawlik. Urodził się w Kielcach, ma 52 lata. W rodzinnym mieście ukończył Średnia Szkołę Muzyczną - klasa fortepianu profesora Andrzeja Domina.
Włodek Pawlik. Urodził się w Kielcach, ma 52 lata. W rodzinnym mieście ukończył Średnia Szkołę Muzyczną - klasa fortepianu profesora Andrzeja Domina. Absolwent klasy fortepianu w warszawskiej Akademii Muzycznej - klasa profesor Barbary Hesse-Bukowskiej oraz wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. W latach 90. założył zespół Włodek Pawlik Trio, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu. Współpracuje z amerykańskim Western Jazz Quartet. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie improwizację muzyczną, gdzie w 2007 roku uzyskał stopień doktora. Ma żonę Jolantę oraz dwoje dzieci: córkę Annę i syna Łukasza (na zdjęciu). Mieszka w swoim domu, w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Łukasz Zarzycki

Włodek Pawlik. Urodził się w Kielcach, ma 52 lata. W rodzinnym mieście ukończył Średnia Szkołę Muzyczną - klasa fortepianu profesora Andrzeja Domina. Absolwent klasy fortepianu w warszawskiej Akademii Muzycznej - klasa profesor Barbary Hesse-Bukowskiej oraz wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. W latach 90. założył zespół Włodek Pawlik Trio, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu. Współpracuje z amerykańskim Western Jazz Quartet. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie improwizację muzyczną, gdzie w 2007 roku uzyskał stopień doktora. Ma żonę Jolantę oraz dwoje dzieci: córkę Annę i syna Łukasza (na zdjęciu). Mieszka w swoim domu, w podwarszawskiej Podkowie Leśnej.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Zasady głosowania
W plebiscycie bierze udział 20 gwiazd pochodzących z województwa świętokrzyskiego. Która z nich waszym zdaniem jest najbardziej znana w kraju? Zabierzcie głos i wybierzcie dziesiątkę artystów, która zostanie zaprezentowana w programie "Aleja Sław". Umieściliśmy je w kolejności alfabetycznej. Każdy z artystów ma przyporządkowany numer. Aby zagłosować na swój typ, należy na numer 71466 wysłać SMS o treści: gwiazda.numer artysty (przykładowa treść SMS-a: gwiazda.25). Koszt jednego SMS-a: 1,22 złotych z VAT. Głosowanie zakończy się we wtorek, 7 grudnia o godzinie 24. Wyniki głosowania będziecie mogli zobaczyć w czwartek, 16 grudnia w programie "Aleja Sław" na kanale Polsat Cafe oraz w piątek, 17 grudnia na łamach papierowego wydania "Echa Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie