MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Idź na wybory. Zagłosuj!

Paweł WIĘCEK [email protected]
Panie przygotowują pomieszczenie w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Księdza Piotra Ściegniennego w Kielcach na niedzielne wybory.
Panie przygotowują pomieszczenie w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Księdza Piotra Ściegniennego w Kielcach na niedzielne wybory. Łukasz Zarzycki
W niedzielę wybieramy posłów i senatorów. Informujemy, jak głosować, by nasz wybór był ważny, a głos nie został zmarnowany

Zapytaliśmy naszych czytelników, czy pójście na wybory uważają za swój obywatelski obowiązek

Zapytaliśmy naszych czytelników, czy pójście na wybory uważają za swój obywatelski obowiązek

Anna Podsiadło: - Uważam, że uczestnictwo w wyborach to nasz obywatelski obowiązek. Natomiast rezygnując ze swojego głosu, nie dbamy tak naprawdę o nasz kraj i o nasze społeczeństwo. Nie możemy więc wtedy uważać się za członków tej społeczności, skoro nie zależy nam na jej losie.

Paulina Pinkowska: - Moim zdaniem, pójście do urn jest raczej przywilejem niż obowiązkiem, ponieważ możemy decydować o losach swojego kraju. Natomiast traktowanie tego jako obowiązku obywatelskiego jest bardzo dobre, bo gdyby każdy lekceważył wybory, to nie miałby kto głosować.

Zbigniew Piotrkowski: - Uważam, że pójście na wybory jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Wszyscy Polacy powinni o tym pamiętać i mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju. Ci, którzy się tym nie interesują i nie pójdą na wybory, to tak, jakby nie interesowali się własnym życiem.

Grzegorz Machowski: - Sądzę, że każdy ma w tej kwestii wolny wybór. Traktowanie wyborów jako obywatelskiego obowiązku jest złe. Większość ludzi nie ma pojęcia o polityce i głosują tylko dlatego, że ktoś wmówił im, iż to ich święty obowiązek jako obywateli. Wiele oddanych głosów jest zatem skutkiem przypadku.

Drzwi do wszystkich lokali wyborczych w regionie otworzą się w niedzielę 9 października równo o godzinie 7 rano. Głosować będzie można do godziny 21. Podpowiadamy, co zrobić, żeby wrzucić do urny poprawnie wypełnioną kartę i oddać ważny głos.

Idąc do lokalu wyborczego, należy zabrać z sobą dokument z fotografią, potwierdzający tożsamość. Co ważne, dokumentem tym nie może być "książeczkowy", czyli stary dowód osobisty.

Po sprawdzeniu tożsamości i złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymamy po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

GŁOSOWANIE DO SEJMU

Karta "sejmowa" w okręgu wyborczym numer 33, obejmującym obszar województwa świętokrzyskiego, składa się z 10 jednostronnie zadrukowanych kart według kolejności numerów wylosowanych list. Na każdej karcie jest umieszczona tylko jedna lista kandydatów na posłów, koloru białego, w formacie A-4. Prawy górny róg karty jest ścięty, a każda strona jest opatrzona pieczęcią Okręgowej Komisji Wyborczej w Kielcach.

1,048 miliona

1,048 miliona

W województwie świętokrzyskim do głosowania uprawionych jest jeden milion 48 tysięcy 372 osoby. O 16 mandatów do Sejmu walczy 292 kandydatów.

W wyborach do Sejmu głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Postawienie znaku "x" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu. I jeszcze jedno.

- Jeżeli na karcie do głosowania wyborca postawił znak "x" w kratce obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, to głos taki uważa się za ważnie oddany na taką listę i zalicza kandydatowi, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście od innych nazwisk, przy których również postawiono znak "x" - wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach.

GŁOSOWANIE DO SENATU

Natomiast jeśli chodzi o wybory do Senatu, województwo świętokrzyskie podzielone jest na trzy okręgi wyborcze: północny, południowy i centralny. W każdym z nich karta do głosowania jest jedną kartą o formacie A-4, jednostronnie zadrukowaną, w kolorze żółtym po stronie zadrukowanej, opatrzoną pieczęcią Okręgowej Komisji Wyborczej w Kielcach. Prawy górny róg karty jest ścięty.

Transport dla niepełnosprawnych

Transport dla niepełnosprawnych

Kielecki Urząd Miasta informuje, że w celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz z widoczną dysfunkcją narządu ruchu, dojazdu do lokali wyborczych i powrotu do domu 9 października 2011 roku - wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - prezydent Miasta Kielce zabezpiecza bezpłatny transport. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 41-36-76-484, w godz. 7-20.

Głosujemy na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak "x" z lewej strony obok jego nazwiska. Postawienie znaku "x" w więcej niż jednej kratce lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

- W komisjach, w których wyborca niepełnosprawny zgłosił zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, obwodowa komisja wyborcza wyda wyborcy niepełnosprawnemu taką nakładkę na jego prośbę wraz z kartami - dodaje Adam Michcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie