Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Gminny Przegląd Gwary w Bielinach. Dzieci zachwyciły słuchaczy

/Lid/
archiwum
- Uczniowie byli świetnie przygotowani do przeglądu - podkreśliła Ewa Siudajewska, znawczyni gwary świętokrzyskiej.

Dzień Babci i Dziadka w szkole w Belnie w gminie Bieliny był świetną okazją do zaprezentowania jak dzieci posługują się gwarą. W szkole kolejny raz spotkały się trzy pokolenia- dziadkowie, rodzice, dzieci.

Obchody Dnia Babci i Dziadka rozpoczęły występy uczniów klas I-III. Nad całością czuwała pani Beata Staszkiewicz. Dzieci recytując wiersze, śpiewając piosenki wyraziły swoją miłość i szacunek dla Babć i Dziadków. Na zakończenie wnuczęta podarowały im piękne kwiaty wykonane z bibuły.

- Kochane Babcie, Drodzy Dziadkowie. Jesteście bardzo ważnymi osobami wspomagającymi wychowanie młodych ludzi za co bardzo Wam dziękujemy. Życzymy Wam stu lat życia w zdrowiu, radości i dumy z wnucząt, tych dużych i tych całkiem małych, samych słonecznych dni - życzyli dyrektor szkoły w Belnie Grzegorz Papis, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz oraz przewodniczący Rady Gminy Bieliny Marek Nowakowski.

Na tym część artystyczna zakończyła się, nie był to jednak koniec atrakcji przygotowany na ten dzień. Pod hasłem "Pielęgnujemy Nasze Świętokrzyskie Tradycje" rozpoczął się VI Gminny Przegląd Gwary.

- Poprzez recytację utworów muzycznych w gwarze staramy się zachwycać słuchaczy pięknem rodzimej mowy, zaznajamiać ze specyfiką kulturową naszego regionu, ukazywać wartości tkwiące w ludziach go zamieszkujących, a co za tym idzie kształtować postawę otwartą wobec innych kultur, nacji i języków - tłumaczył dyrektor.

Do przeglądu zgłosiło się 6 szkół: Szkoła Podstawowa z Bielin - opiekun Mirosława Elżbieta Kopacz, Szkoła Podstawowa z Belna - opiekunowie Marzena Gawęcka, Joanna Kwiatek, Szkoła Podstawowa z Huty Nowej - opiekun Halina Kałuża, Szkoła Podstawowa z Huty Starej - opiekun Justyna Balcerzak, Szkoła Podstawowa z Lechowa - opiekun Joanna Sennik, Szkoła Podstawowa z Porąbek - opiekun Danuta Danielska. Drużyny z poszczególnych szkół zaprezentowały scenki rodzajowe, legendy oraz piosenki w gwarze świętokrzyskiej. Uczniowie byli przygotowani do przeglądu co podkreśliła Ewa Siudajewska - znawczyni gwary świętokrzyskiej.

- Mówić gwarą nie jest łatwo, aby przygotować uczniów do przeglądu należało włożyć wiele trudu i pracy. Dlatego organizatorzy dziękują wszystkim opiekunom i uczniom za udział w przeglądzie. Poprzez swój występ dali wyraz temu, że kochają swój region, chcą wracać do swoich korzeni, nie wstydzą się mówić gwarą i pragną pielęgnować świętokrzyskie tradycje. "Naród, który nie zna swojej przeszłości nie potrafi zbudować pięknej przyszłości, a to wy drodzy uczniowie jesteście przyszłością ziemi świętokrzyskiej i to jest najcenniejsze, bo bezcenne" - powiedziała Ewa Siudajewska.

Po części artystycznej odbyło się wspólne biesiadowanie. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie