II liga koszykarzy: AZS UJK Kielce przegrywa w Białymstoku. Na play-offy trzeba poczekać

Mateusz Kołodziej
Nie było niespodzianki w Białymstoku, gdzie koszykarze AZS UJK Kielce rywalizowali z wiceliderem drugiej ligi, Żubrami. Mecz 24. kolejki grupy B II ligi zakończył się zwycięstwem gospodarzy 90:78.

Do wygranej w Białymstoku było daleko. Kielczanie prowadzili w sobotnim meczu tylko raz, na samym początku. Po rzucie z dystansu Piotra Osiakowskiego było 3:2 dla naszej drużyny. Potem niestety lepiej prezentowali się bardziej doświadczeni gracze z Białegostoku. Mieli oni przewagę pod tablicami (wygrali w zbiórkach 46:30), mieli też niezłą skuteczność w rzutach za dwa punkty (55 procent, przy 45 kielczan). Jeszcze w 7 minucie po trzech rzutach wolnych Jakuba Lewandowskiego było tylko 15:14 dla gospodarzy, jednak potem przewaga Żubrów rosła. Do przerwy gospodarze prowadzili 44:35, jednak trzecią kwartę rozpoczęli od serii 10 punktów z rzędu i przewaga wynosiła już 19 punktów. Naszą drużynę stać było jednak na walkę, bo po punktach Igora Jagiełlo, na 8 minut przed końcem meczu było tylko 70:63. W końcówce Żubry na więcej jednak nie pozwoliły i wygrały ostatecznie cały mecz 90:78.

Kolejny mecz koszykarze AZS UJK Kielce rozegrają 11 marca, na wyjeździe z Sokołem Ostrów Mazowiecka. Będzie to ostatni pojedynek naszej drużyny w sezonie zasadniczym. Potem jest jeszcze faza play-off o awans do pierwszej ligi, w której zagra 8 pierwszych zespołów z tabeli. Jakie szanse ma na nią zespół AZS UJK?

W tabeli koszykarze AZS UJK Kielce zajmują obecnie 7. miejsce. Drużyna prowadzona przez Rafała Gila ma w dorobku 33 punkty i 23 rozegrane spotkania. 8 miejsce zajmuje Hutnik Warszawa, który ma tyle samo punktów, ale jedno rozegrane spotkanie mniej. Na 9 pozycji są obecnie rezerwy Startu Lublin, które mają rozegrane 22 spotkania i 30 punktów. W tym przypadku, jeśli młoda drużyna z Lublina nie będzie jednak wzmacniana koszykarzami z pierwszej drużyny grającej w ekstraklasie - trudno spodziewać się, że skończy sezon w pierwszej "ósemce". Na 10 pozycji jest obecnie drużyna Tura Bielsk Podlaski, która traci do naszej drużyny w tej chwili cztery punkty, ale ma też trzy rozegrane spotkania mniej. I to właśnie ekipa z Podlasia wydaje się być najgroźniejszym rywalem AZS UJK w walce o ósme miejsce. Aby wygrać tę rywalizację i znaleźć się w "ósemce" kielecki zespól musi więc wygrać 11 marca w ostatnim meczu w Ostrowi Mazowieckiej z niżej notowanym Sokołem (11 miejsce) i liczyć na co najmniej jedną porażkę Tura Bielsk w trzech spotkaniach.

Żubry Białystok - AZS UJK Kielce 90:78, (29:18, 15:17, 23:22, 23:21)
AZS UJK: Druszcz 8 (2x3, 7 asyst), Sprengel 5 (1x3). Lewandowski 24 (2x3), Nowakowski 1, Osiakowski 12 (2x3, 10 zbiórek) - Jagiełło 10, Szewczyk 10, Szwedo 8.