II liga koszykarzy. Koszykarze AZS UJK Kielce przegrali z ŁKS Łódź, wspieranym przez Marcina Gortata

Mateusz Kołodziej
Bartosz Sprengel i Karol Majchrzak (AZS UJK Kielce).
Bartosz Sprengel i Karol Majchrzak (AZS UJK Kielce). Mateusz Kołodziej
Przetrzebieni kontuzjami drugoligowi koszykarze AZS UJK Kielce powalczyli w Łodzi z liderem drugoligowej tabeli, ŁKS-em. Nieznacznie ulegli silniejszemu rywalowi 62:68.

Łodzianie to od kilku lat jeden z najsilniejszych zespołów w drugiej lidze. Drużyna gra i trenuje pod patronatem i dzięki wsparciu Marcina Gortata, jedynego Polaka w NBA, który jest wychowankiem właśnie Łódzkiego Klubu Sportowego. Od kilku lat w tym mieście, a także kilku innych w Polsce istnieją szkoły sportowe imienia Marcina Gortata, a w Łodzi funkcjonuje dodatkowo drużyna koszykówki. Ekipa z tego miasta ma aspiracje awansu do pierwszej ligi.

Do Łodzi na mecz z liderem kielczanie pojechali w zaledwie dziewięcioosobowym składzie. Na boisku pojawiło się jednak tylko ośmiu graczy (kontuzjowany wciąż jest Mateusz Druszcz). Dodatkowo kolejny z nich, Bartosz Sprengel zagrał mimo kontuzji stawu skokowego. Nasza drużyna dobrze weszła w mecz, po kilku akcjach prowadziła 6:4, jednak pierwszą kwartę zdominowali łodzianie. Między innymi dzięki czterem celnym rzutom z dystansu gospodarze wygrali pierwsze 10 minut gry aż 25:12. Kielczanie się jednak nie poddawali. W pierwszej połowie gospodarze popełnili aż dziesięć strat, a nasza drużyna preferująca szybką koszykówkę wykorzystywała większość kontrataków. Dlatego do przerwy przewaga ŁKS-u wynosiła tylko cztery punkty (42:38).

Początek drugiej połowy był również obiecujący, bo po dwóch punktach Jakuba Lewandowskiego było tylko 42:41 dla gospodarzy. Od tego momentu łodzianie zdobyli jednak 12 punktów z rzędu i ich przewaga znów wynosiła kilkanaście punktów. W drugiej połowie w grze kielczan szwankowała skuteczność z dystansu (tylko trzy celne rzuty za trzy punkty w całym meczu, w tym dwa w pierwszej połowie). Nasza drużyna wyraźnie ustępowała też rywalom pod względem warunków fizycznych. Koszykarze ŁKS-u w całym meczu mieli prawie 30 zbiórek więcej, jednak mimo to AZS UJK do samego końca walczył o korzystny wynik i pozostawał w grze.

Za tydzień, w sobotę 25 listopada nasza drużyna podejmowała będzie przed własną publicznością Żubry Białystok.

ŁKS Szkoła Gortata Łódź - AZS UJK Kielce 68:62, (25:12, 17:26, 17:8, 9:16)
AZS UJK:
Pawlak, Lewandowski 16, Majchrzak 19, Nowakowski, Szewczyk 12 - Sprengel 4, Jagiełło 8 (2x3), Szwedo 3 (1x3).

W innych meczach: Dziki Warszawa - Stal Stalowa Wola 70:74, Żubry Białystok - Legia II Warszawa 78:50, Syntex Księżak Łowicz - Hutnik Warszawa 75:72, Tur Bielsk Podlaski - Sokół Ostrów Mazowiecka 108:70, Rosa II Radom - TBV Start II Lublin (przełożony).

1.ŁKS Szkoła Gortata Łódź 10 18 753-656
2.Księżak Łowicz 9 17 744-613
3.Tur Bielsk Podlaski 10 16 828-730
4.Żubry Białystok 9 15 732-620
5.AZS UMCS Lublin 9 15 707-658
6.Stal Stalowa Wola 9 15 715-668
7. AZS UJK Kielce 9 14 742-663
8. Dziki Warszawa 9 13 566-637