Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Powiatowa Konferencja Edukacyjna "Komunikacja Przyszłością Edukacji". Uczestniczyło w niej ponad 200 nauczycieli

Agata Chrobot
O edukacji, komunikacji i przemocy w szkole rozmawiano podczas II Konferencji Edukacyjnej „Komunikacja Przyszłością Edukacji”.. Do Staszowa przyjechało 250 nauczycieli z powiatu staszowskiego i gmin ościennych. Nie zabrakło także dyrektorów i wychowawców z placówek oświatowych. Reprezentowali różne szkoły: podstawowe, byłe gimnazja, a także szkoły średnie.

Konferencję podzielono na trzy części. Najpierw przedstawiono historię Publicznej Szkoły Podstawowa numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki (tam zorganizowano konferencję), a następnie dzieci z Przedszkola numer 3 w Staszowie zatańczyły specjalnie dla gości. Ich występ nagrodzono gromkimi brawami.

Druga część konferencji była typowo wykładowa. Rozpoczął ją Jacek Pyżalski, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert w zakresie edukacji medialnej. Należy do osób które mówią w sposób niezwykle barwny i ciekawy nawet o sprawach trudnych.

- Występują cztery główne rodzaje przemocy: fizyczna, słowna, cyberprzemoc i relacyjna. Badania wykazują, że u dzieci w szkołach podstawowych najczęściej występuje fizyczna - zdecydowanie częściej biją się chłopcy niż dziewczynki, na drugim miejscu jest przemoc słowna, cyberprzemoc występuje rzadko. Zmienia się to z wiekiem. U starszej młodzieży obserwuje się zanikanie przemocy fizycznej, natomiast wzrost przemocy słownej (wyzywanie, obrażanie) i cyberprzemocy. Bardzo ważną formą, na którą trzeba zwracać uwagę jest przemoc relacyjna, która wcale za przemoc jako taką nie jest uważana przez uczniów. Występuje na każdym szczeblu nauczania. Polega na tym, że jest w grupie osoba, którą inni wykluczają. Nie ma żadnych kolegów, nie chodzi na urodziny, nie jest akceptowana, nikt jej nie lubi, ale też nikt jej nie szkodzi - nie bije, nie wyzywa. Inni uczniowie traktują ją jak powietrze. Nauczyciele stają przed ważną misją: nie tylko reagować na objawy przemocy, ale przede wszystkim jej zapobiegać. To jest trudne. Czasami chce się pomóc dziecku, a można mu tylko zaszkodzić. Trzeba poważnie się zastanowić nad każdym krokiem - mówił Jacek Pyżalski podczas wykładu.

Następnie profesor prowadził warsztaty dla młodzieży szkolnej również dotyczące przemocy w szkole. To była trzecia część konferencji.

Podczas wydarzenia dyskutowano także na temat znaczenia mediacji i innych form działania w sytuacji wystąpienia konfliktu w szkole, jak również o walorach gry w szachy i ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Organizatorem konferencji był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie