Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Warsztaty Pisania Ikon w Sandomierzu. Powstało kilka niezwykłych prac

Klaudia Tajs
W odróżnieniu do roku poprzedniego, w tym  ikony nie będą prezentowane na wystawie. Po niedzielnym nabożeństwie i ich poświęceniu, każdy twórca zabierze ikonę ze sobą, aby mógł do niej zanosić modlitwę.
W odróżnieniu do roku poprzedniego, w tym ikony nie będą prezentowane na wystawie. Po niedzielnym nabożeństwie i ich poświęceniu, każdy twórca zabierze ikonę ze sobą, aby mógł do niej zanosić modlitwę. Klaudia Tajs
Pisanie ikon to modlitwa. Pisanie ikon to żywy kontakt z Bogiem - mówił mistrz Jan Grigoruk, podczas sandomierskich warsztatów pisana ikon. Były to drugie warsztaty zorganizowane w Sandomierzu przez miejscową Parafię Prawosławną.

Ksiądz Marcin Chyl proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu, przypomniał, że ikona w kościele prawosławnym to nieodłączny element, bez którego w rzeczywistości Kościół Prawosławny nie funkcjonuje i nie ma prawa bytu. Dodał także , warsztaty udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu osób i instytucji, które wsparły organizatorów. - Warsztaty to możliwość napisania ikon przez każdą osobę, nawet tę, która nie potrafi posiłkować się pędzlem lub innymi atrybutami malarskimi, dla osób które mogłyby napisać własną ikonę - powiedział ksiądz Marcin Chyl. - Organizujemy warsztaty ponieważ Parafia Prawosławna od pięciu lat, jest obecna w przestrzeni życia społecznego, religijnego, publicznego i kulturalnego w naszym królewskim mieście Sandomierz. Chcemy dla ludzi, na których każdego dnia spadają problemy, aby mogli odłączyć się od tego świata i przenieść się w inną rzeczywistość. Pogłębić swoją duchowość, skupić się na tym co jest wyższe, od tego co codzienne.

Na pytanie na czym polega sztuka pisania ikon mistrz Jan Grigoruk powiedział. - Pytanie, które ciężko zawrzeć w kilku słowach, pytanie rzeka - stwierdził. - Najprościej dla laika tłumacząc pisanie ikon to modlitwa. Pisanie ikon to żywy kontakt z Bogiem. To nasze świadectwo przeżycia tego kontaktu, naszej modlitwy, naszej wiary, naszego bliskiego obcowania z Bogiem.

W nawiązaniu do technicznych i artystycznych aspektów warsztatów Jan Grigoruk przypomniał, że pisanie ikon to najstarsza technika malarska, jakiej do dziś używa człowiek - dodał. - Ikonografia używa technik sprawdzonych i tak naprawdę najlepiej do tego nadają się techniki malarskie w postaci tempery suchej lub mokrej, która okazała się najlepszym sposobem wyrażenia wiary, teologii, i drogowskazu do pana Boga. Jest to piękny przykład sztuki, która nie zmienia się. Mimo upływu wieków, różnych trendów artystycznych, one wciąż pozostają takie same, dając świadectwo niezmienności naszej wiary i zasad wiary. Z jeden strony jest to ostoja pewnych zasad artystycznych z drugiej, co najważniejsze prawd wiary.

W odróżnieniu do roku poprzedniego, w tym ikony nie będą prezentowane na wystawie. Po niedzielnym nabożeństwie i ich poświęceniu, każdy twórca zabierze ikonę ze sobą, aby mógł do niej zanosić modlitwę.

POLECAMY: BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE WYPADKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie