Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Pińczowie. Poziom uczestników zachwycał - opowiada przewodnicząca jury [ZDJĘCIA, WIDEO]

ach
Po raz trzeci w pińczowskim "Kołłątaju" zorganizowano Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. We wtorek, 6 marca uczniowie szkół podstawowych i liceum zachwycili jury swoimi wystąpieniami. Najwięcej punktów uzyskała Julia Pasternak.

O zmaganiach konkursowych opowiada Jolanta Opoka, przewodnicząca komisji konkursowej.

Po raz trzeci w pińczowskim „Kołłątaju” zorganizowano Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Ilu było uczestników?
Już od trzech lat w pińczowskim liceum organizowany jest ten konkurs. Główną pomysłodawczynią wydarzenia jest pani Małgorzata Połetek, która przez wiele lat pracowała w bibliotece szkolnej w „Kołłątaju”. W tym roku przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęły się nauczycielki - panie Wiesława Michalska i Marzena Prażuch. Konkurs doskonale wpisał się w Tydzień Języka Polskiego. W tym roku uczestniczyło w nim 17 uczniów ze szkół w: Bogucicach, Michałowie, Pińczowie, Działoszyc i Młodzaw. Po praz pierwszy gościli u nas także uczniowie z Buska - Zdroju - więc w efekcie konkurs był tylko z nazwy powiatowy.

Jak przebiegał konkurs i co było oceniane?
Każdy uczestnik przed konkursem miał za zadanie wybrać sobie fragment powieści, opowiadania czy dramatu. Następnie uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycieli języka polskiego. Ci nauczyciele towarzyszyli uczniom podczas całego konkursu i zasiadali w jury. Z tym, że swoich wychowanków nie mogli oceniać.

Co do przebiegu konkursu - najpierw pan wicedyrektor Tomasz Pietrzykowski przywitał wszystkich gości. Później zgodnie z kolejnością na sporządzonej liście uczniowie prezentowali fragmenty, które wybrali. Później jury oceniało każde wystąpienie. Kryteria były różne, między innymi: płynność i lekkość wymowy, poprawność artykulacji głosek; dobór tekstu do wieku i osobowości czytającego, interpretacja utworu, umiejętności pozawerbalne takie jak gestykulacja oraz ogólny wyraz artystyczny.

Każdy uczestnik mógł otrzymać od każdego członka jury maksymalnie 30 punktów. Później punkty się sumowały i na tej podstawie wybraliśmy zwycięzców w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i liceum.

Czy wybór był trudny?
Z roku na rok poziom „pięknego czytania” jest coraz wyższy i myślę, że uczniowie są troszkę odważniejsi. Było też więcej chłopców. Wybór był trudny, dlatego, że poziom wszystkich uczestników był wyrównany - każdy odpowiednio dobrał prezentowany fragment i widać było, że młodzież wiedziała, co czyta i co nam prezentuje.

Kto w efekcie zwyciężył i dlaczego?
Najwięcej punktów od członków jury otrzymała Julia Pasternak - uczennica klasy 3 w Gimnazjum numer 2, w Pińczowie. Wybrała sobie fragment „Hobbita” John Tolkiena. Zachwyciła nas tym, jak zaprezntowała rozdział piąty tej książki - czyli rozmowę Frodo z Golumem. dodam, że Julia jest bardzo utalentowana - po raz trzeci brała udział w konkursie. Ma też dolności aktorskie - można było zobaczyć ją na scenie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, w sztuce „W najszczęśliwszym dniu”. Drugie miejsce zajęła Amelia Miśtal, a trzecie Aleksandra Skubik. W kategorii liceum pierwsze miejsce otrzymał Dominik Łęczek, drugie Bartosz Pyrz. Podkreślam jednak, że każdy z uczestników zaprezentował bardzo wysoki poziom i każdemu z osobna gratuluję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie