MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile Kielce planują wydać na nową sieć dróg przy powstającej galerii? Ile da inwestor? Nie za mało?

/JaS/
Tegoroczny budżet Kielc przewiduje, że na budowę dróg wokół powstającej Galerii Korona miasto od jej inwestora otrzyma zaledwie 750 tysięcy złotych, tyle samo dołoży z własnej kasy. To niepokoi opozycyjnych radnych, którzy wątpią w należyte zabezpieczenie interesów miasta.

Galeria Korona będzie potężnym obiektem handlowo-rozrywkowym, który generować będzie równie potężny ruch samochodów. Miasto podpisało porozumienie z inwestorem - Church Land Developement, w którym określono poziom zaangażowania finansowego obu stron w przebudowie ulic stanowiących bezpośredni dojazd do Galerii. Jednak w tegorocznym budżecie Kielc po stronie dochodów zapisano jedynie 750 tysięcy złotych na ten cel. Ta kwota ma pochodzić od inwestora.

- To bardzo mała suma. Podnosiłem już zresztą tę kwestię na sesji Rady Miejskiej. Dodajmy do tego, że całą inwestycję, czyli przebudowę ulicy Radiowej, Polnej, skrzyżowania Polnej z Warszawską oraz budowę drugiej jezdni alei Tysiąclecia oszacowano w budżecie na niespełna 21 milionów złotych. Wydaje się ona sporo zaniżona - alarmuje Robert Siejka, radny niezależny (wcześniej Sojusz Lewicy Demokratycznej).

- Oprócz tegorocznego budżetu radni przyjęli także Wieloletni Plan Finansowy. Zgodnie z nim na infrastrukturę drogową wokół Galerii w tym roku zostanie wydatkowane półtora miliona złotych (po 750 tysięcy wyłoży inwestor i miasto - przyp.red). jednak w roku przyszłym ma to być już 9 milionów 489 tysięcy złotych a w 2012 - 9 milionów 974 tysięcy. W przypadku obu tych kwot połowa będzie pochodzić od inwestora, zaś druga połowa z budżetu miasta - informuje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Czy nie za mało?

- Oczywiście, że można było w planie ująć wyższe kwoty, jednak dziś tak naprawdę nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, jaka będzie dokładna suma wydatków na tę inwestycję. Nie ma jeszcze projektu i kosztorysu inwestorskiego - zauważa Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc. - Prognozując określone kwoty w planie finansowym dajemy niejako sygnał, że miasto zabezpieczy pieniądze na przebudowę dróg wokół Galerii. Ponadto założenie wyższej kwoty mogłoby generować dodatkowe koszty w jej zabezpieczeniu. Dziś nie wiemy dokładnie, czy na przykład w związku z rozbudową alei Tysiąclecia konieczne będą przekładki sieci podziemnych. Jeśli tak, to czy sfinansują je ich operatorzy i w jakim zakresie. Nie wiadomo czy nowe oświetlenie będzie po obu stronach drogi czy w pasie rozdziału. Wszystkie takie sprawy wpływają na koszty - zauważa Czesław Gruszewski.
Kto, za co zapłaci?

- Zgodnie z porozumieniem z inwestorem Galerii on w stu procentach ma pokryć przebudowę ulicy Polnej wraz z włączeniem jej do ulicy Warszawskiej. Ma także w pełni sfinansować modernizację fragmentu ulicy Radiowej od skrzyżowania z Polną do Niskiej - informuje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Inwestor i miasto zobowiązały się do pokrycia kosztów po 50 procent w przebudowie ulicy Radiowej od Polnej do alei Tysiąclecia oraz budowy drugiej jezdni alei Tysiąclecia - dodaje.

- Obecnie przygotowujemy wersję umowy, która w sposób szczegółowy określać będzie zasady wspólnej realizacji wspominanych przedsięwzięć drogowych - podkreśla Piotr Wójcik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie