Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imieniny Stefana w Ciekotach po góralsku z wieloma zakopiańskimi akcentami. Zobacz, jak było w niedzielę [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Imieniny Stefana w tym roku świętowano w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” przez dwa dni. W sobotę goszczono Mistrzów Mowy Polskiej, a niedziela należała do górali.

Wszystko to w nawiązaniu do zakopiańskiego etapu życia i działalności Stefana Żeromskiego, który pełnił funkcję prezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.

Wydarzenie, które odbywało się w plenerze przed dworkiem Stefana Żeromskiego, rozpoczął żywiołowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Masłowa, która podsumowała realizację grantowego projektu "Kulturalnie w Górnie i Masłowie - cykl warsztatów". W jego ramach muzycy opracowali nowe utwory oraz zakupiono stroje i instrumenty dla członków orkiestry. Na góralską nutę młodzi artyści zagrali "Takiego Janicka" aż dwa razy wywołani na bis. Nie zabrakło też gromkiego "Sto lat" dla Stefana, ale również kapelmistrza Arkadiusza Kasperka, który tego dnia obchodził urodziny.

O związkach Żeromskiego z Zakopanem opowiadał pisarz Maciej Pinkwart podczas spotkania autorskiego wokół książki "Stefan Żeromski - Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej". W galerii "Szklanego Domu" otwarto wystawę "Tatrzańskie pejzaże w obiektywie Roberta Gąsienicy" ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Można na niej zobaczyć miejsca, które inspirowały pisarza, ale również te, w których mieszkał na Podhalu. Tatrzańskich akcentów było więcej. Na wszystkich uczestników spotkania czekała degustacja świeżych podhalańskich serów podawanych zarówno na ciepło jak i na zimno oraz bezpłatne przewodniki po Podhalu.

Tradycyjnie nie zabrakło podsumowania "Od imienin do imienin", którego dokonali wspólnie kustosz Kazimiera Zapałowa i dyrektor Wojciech Purtak. W dworku przez 12 miesięcy dokonano m.in. szczegółowej inwentaryzacji, zbiory wzbogaciły się m.in. o pierwsze wydania dzieł Żeromskiego, a ostatnio o oryginalne zdjęcia przodków pisarza m.in. zdjęcie jego ojca Wincentego. Jesienią poznamy efekty ministerialnego projektu "Kultura w sieci" ze spacerem wirtualnym po dworku i katalogiem online.

Pani kustosz wraz z mężem Andrzejem Zapałą przekazali cenny egzemplarz "Powieści o udanym Walgierzu" sygnowany przez Stefana Żeromskiego. Fragment dzieła opisując szlachecki dworek będący zwierciadłem Ciekot przeczytał wójt Tomasz Lato.

Na finał publiczność świetnie bawiła się z góralską kapelą Zakopiany, z którą gościnnie wystąpił Grzegorz Michta.

Wydarzenie zorganizowane zostało zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie