Industria Kielce pokonała Zagłębie Lubin 47:26 w Orlen Superlidze. Przed meczem w Hali Legionów była minuta ciszy i święcenie pokarmów

Dorota Kułaga
Industria Kielce pewnie wygrała z Zagłębiem Lubin 47:26. Benoit Kounkoud rzucił 8 bramek i został MVP spotkania. Dawid Łukasik
Piłkarze ręczni Industrii Kielce w Wielką Sobotę w meczu 26. kolejki Orlen Superligi rozbili Zagłębie Lubin, wygrywając 47:26. MVP spotkania został Francuz Benoit Kounkoud. Taki wynik oznacza, że kielczanie są liderem tabeli po fazie zasadniczej sezonu. Przeciwnikiem w fazie play-off, w 1/8 finału, będzie zespół z ósmej pozycji. Zajmie ją MMTS Kwidzyn.

Industria Kielce - Zagłębie Lubin. Wysoka wygrana mistrza Polski

Industria Kielce - Zagłębie Lubin 47:26 (24:16)
Industria: Mestrić, Wałach - Olejniczak 6, Wiaderny 5, Kounkoud 8, Tournat 3, Moryto 8, Dujszebajew 7, Thrastarson 1, Gębala 4, Karaliok 5.
Zagłębie: Byczek, Schodowski - Hluszak 2, Gębala 3, Krupa 3, Krysiak 5, Michalak 2, Drozdalski 5, Bekisz 1 Cz, Iskra 1, Perdyc 1, Kałużny 1, Kozłowski, Rutkowski 2.

Dziesięć minut przed meczem ksiądz Krzysztof Banasik poświęcił wielkanocne pokarmy.

- Bardzo dziękuję klubowi za tę inicjatywę, jest wspaniała. Niech Pan Jezus wszystkim nam błogosławi. Życzę naszej rodzinie Iskierki Wesołego Alleluja

- powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, duszpasterz kieleckich sportowców.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem spotkania wszyscy obecni w Hali Legionów minuta ciszy uczcili pamięć Marka Cendera, dziennikarza sportowego Radia Kielce, wielkiego znawcy piłki ręcznej. Zmarł w wieku 54 lat.

Początek spotkania był wyrównany. Ze strony Industrii do siatki trafiali Artiom Karaliok i Tomasz Gębala, ale przewaga mistrzów Polski nie była wyższa niż dwie bramki. W 10 minucie po kontrze, którą trafieniem zakończył Arkadiusz Michalak, było 8:8.

W 20 minucie bramkę z kola zdobył Francuz Nicolas Tournat i Industria prowadziła 15:12. Z minuty na minutę rosła przewaga podopiecznych Talanta Dujszebajewa. W 27 minucie Benoit Kounkoud zdobył bramkę z kontrataku i Industria prowadziła już 23:15. Ostatnią bramkę w pierwszej połowie rzucił Nicolas Tournat, Industria po pierwszych 30 minutach prowadziła 24:16.

Druga połowa zaczęła się od trafienia Tomasza Gębali. W bramce Sandro Mestricia zastąpił Miłosz Wałach.

W 39 minucie za faul czerwona kartkę dostał zawodnik Zagłębia Michał Bekisz. Industria prowadziła już wtedy 31:20. W 43 minucie po indywidualnej akcji i bramce Arkadiusza Moryty Industria prowadziła już 35:22.

W 49 minucie 39 bramkę pięknym rzutem pod poprzeczkę rzucił Michał Olejniczak , a 40. bramkę zapisał na swoim koncie Daniel Dujszebajew w 50 minucie.

Ostatnią bramkę w tym spotkaniu, niezwykle efektowną, po kontrataku rzucił Benoit Kounkoud. Industria rozbiła Zagłębie wygrywając 47:26 i zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli po fazie sezonu zasadniczego Orlen Superligi. Nagrodę dla MVP tego pojedynku otrzymał Kounkoud, a wręczyła ją Karolina Młodawska, medalistka mistrzostw Polski w skoku w dal i trójskoku.