Informator Gminy Mirzec

Materiał informacyjny GMINA MIRZEC
Nagrody za wybitne osiągniecia w nauce z rąk wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna odebrali Dominik Gawlas i Mateusz Pyzowski, uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Mircu. Na zdjęciu z rodzicami.
Nagrody za wybitne osiągniecia w nauce z rąk wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna odebrali Dominik Gawlas i Mateusz Pyzowski, uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Mircu. Na zdjęciu z rodzicami.

Nagrody Edukacyjne Wójta dla zdolnych uczniów

Dwóch kolejnych uczniów z gminy Mirzec otrzymało Nagrody Edukacyjne Wójta za wybitne osiągniecia w nauce.

Nagrody z rąk wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna otrzymali Dominik Gawlas i Mateusz Pyzowski, uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Mircu, którzy na tę wyjątkową chwilę przybyli wraz z rodzicami. Wójt pogratulował uczniom i ich rodzicom oraz przekazał na ręce Dominika I Mateusza dyplomy. Mateusz i Dominik za swoje osiągniecia otrzymali nagrody finansowe.

Dominik Gawlas to laureat IV Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2022/2023, jedyny reprezentant powiatu starachowickiego w tym konkursie.

Mateusz Pyzowski jest laureatem IV Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Warto podkreślić, że Mateusz znalazł się w gronie finalistów jako jedyny z powiatu starachowickiego i wśród 4 uczniów z województwa świętokrzyskiego.

Sukcesów obydwu uzdolnionym reprezentantom Szkoły pogratulowała dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska wraz z nauczycielami, którzy przygotowali chłopców do konkursu: Mirosławem Niewczasem i Iwoną Gralec.

Mirzecka Polana. Powstanie altanka

Do 26 czerwca na ternie Mirzeckiej Polany w Mircu-Malcówkach zostanie wybudowana altanka służąca lokalnej społeczności.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn podpisał umowę z firmą Bartosz Kruk z Bilczy na wykonanie usługi. Wybudowana zostanie altanka o wymiarach 5 na 7 metrów , kryta dwuspadowym dachem. Cześć altanki zostanie zabudowana i będzie służyła jako składzik. Teren pod altaną zostanie utwardzony kostką brukową. Prace mają zakończyć się za 1,5 miesiąca. Koszt ich wykonania to 41 500 złotych. Inwestycja jest realizowana dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Sołeckiego i środkom z budżetu gminy Mirzec.

Udane święto bibliotekarzy i czytelników

Rzesze czytelników uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy.

Spotkanie odbyło się w Klubie Wiejskim „Niwy” w Tychowie Nowym. Zaproszenie na nie przyjęli wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, sekretarz gminy Anna Piątek, Anna Kawalec przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Gminy w Mircu, radna Sylwia Blach oraz dyrektor Publicznego Przedszkola w Mircu Marlena Bonio.

Spotkanie rozpoczęło się występem 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej i Zespołu „Happy”, podopiecznych Małgorzaty i Piotra Spadłów. Gości przywitała dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska.

Najważniejszą częścią spotkania było wręczenie medali i dyplomów dla najbardziej aktywnych czytelników w gminie Mirzec. Czytelnicy odebrali medale i dyplomy z rąk dyrektor Doroty Tomaszewskiej oraz wójta Mirosława Seweryna. Nagrodzonych zostało aż 65 młodych czytelników w wieku od trzech do sześciu lat, którzy w ciągu ostatniego roku brali udział w akcji BiOK „Wielka książka mały człowiek”. Dyrektor oraz pracownicy BiOK dziękują za zaangażowanie w akcję dzieciom oraz ich rodzicom.

Nagrodzeni zostali także starsi czytelnicy. W kategorii młodzież uhonorowani zostali Jakub Kawalec, Jan Spyra, Julia Bilska, Anna Bilska, Katarzyna Nowak, Antoni Guźdź, Krzysztof Raczyński, Piotr Raczyński oraz Adam Zaborski. Wśród dorosłych czytelników nagrodzeni zostali Izabela Wolska, Jarosław Góra, Mirosław Niewczas, Elżbieta Szary, Barbara Zając, Henryk Pacek, Barbara Garbacz, Barbara Kwapisz, Karolina Guźdź, Bożena Pogoda i Stefania Niewczas.

Spotkanie było także okazją do docenienia pracy pań bibliotekarek z Biblioteki Publicznej w Mircu oraz jej filii w Osinach, Małyszynie i Gadce. Kwiaty oraz upominki od wójta gminy Mirosława Seweryna i sekretarz gminy Anny Piątek otrzymały: Dorota Tomaszewska, Iwona Seweryn, Krystyna Strycharska, Krystyna Bednarczyk oraz Danuta Pońska.

Spotkanie zakończył brawurowy koncert w wykonaniu podopiecznych Małgorzaty i Piotra Spadłów oraz słodki poczęstunek.

Rewitalizacja Mirca. Prace idą zgodnie z planem

Roboty ziemne na rewitalizowanym terenie są wykonane w 90 procentach. Imponująco wygląda zarys zbiornika wodnego i stawu kąpielowego, powstają budynki użyteczności publicznej.

Stan zaawansowania robót wykonywanych w ramach rewitalizacji Mirca był jednym z tematów obrad ostatniej sesji Rady Gminy w Mircu. Hubert Olejarz właściciel firmy Freedom, która realizuje inwestycje poinformował o stopniu zaawansowania prac. Obecnie roboty ziemne wykonane są w 90 procentach. W najbliższych miesiącach pracownicy firmy Freedom zajmą się przede wszystkim wykonaniem prac wykończeniowych oraz pracami przy zagospodarowaniu terenu. Termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony.

Piotr Tabor, architekt przedstawił założenia projektowe realizowanej inwestycji. Powstają dwa zbiorniki wodne – rekreacyjny o powierzchni sześciu arów z plażą oraz staw kąpielowy o powierzchni ara z dużą plażą wyposażoną w leżaki. W jej sąsiedztwie powstanie boisko do siatkówki plażowej. Zbiornik rekreacyjny zostanie napełniony wodą z wysiąków jurajskich, wybijających na dnie zbiornika oraz wodą zasilającą staw koło szkoły. Obecnie zbiornik jest napełniony wodą z wysiąków na głębokość pół metra. Docelowa głębokość to 180 centymetrów. Staw kąpielowy naturalny zostanie napełniony wodą dostarczona przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji tylko raz. Koszt tego napełnienia został uwzględniony w kosztach rewitalizacji. W kolejnych latach użytkowania prawdopodobnie wodę trzeba będzie uzupełnić jeśli będzie jej ubywać wskutek parowania. Dno stawu kąpielowego zostanie wysypane drobnym białym żwirkiem. Woda w stawie kąpielowym będzie w stałym ruchu – będzie pompowana na wysokość wieży widokowej a następnie spływać kaskadą do stawu. Innowacyjność rozwiązania polega także na zastosowaniu na obu zbiornikach strefy roślinności hydrofitowej.

Teren wokół się zazieleni, powstaną alejki oraz urządzenia dla dzieci i młodzieży typu skate park, plac zabaw, tyrolka. W sąsiedztwie stawu kąpielowego powstanie kawiarnia, a na wyspie na zbiorniku rekreacyjnym – wiata grillowa. Dodatkowo przy Przedszkolu Publicznym powstaje sala widowiskowa, w centrum Mirca -ogólnodostępne toalety. Zmieni się także plac w centrum – staną tam wiaty handlowe, powstanie miejsce obsługi rowerzystów. Wypięknieje teren koło pomnika Ofiar II Wojny Światowej, a w parku podworskim zostanie wybudowana ścieżka zdrowia. Prace zakończą się w tym roku. Ich koszt to około 22 milionów złotych, z czego blisko 19 milionów to dofinasowania z różnych źródeł: Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych (12 750 000 zł), Funduszu Inwestycji Lokalnych (2 000 000 zł) oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020 (4 145 406 zł).

tekst

Świecimy dłużej i oszczędzamy ponad 50% energii. Jak to możliwe?

Od początku roku lampy oświetlenia drogowego przy drogach w gminie Mirzec świecą całą noc, a pobór prądu jest dużo mniejszy niż rok temu, kiedy lampy były gaszone o północy. Dzięki modernizacji oświetlenia w gminie jest jaśniej i bezpieczniej.

W połowie ubiegłego roku zakończyła się realizacja ważnego proekologicznego projektu „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Gminy Mirzec”. Inwestycja miała na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej i podniesienie jakości oświetlenia dróg. Istotnym efektem przeprowadzenia inwestycji było obniżenie energochłonności systemu poprzez wdrożenie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego o najwyższych parametrach użytkowych.

Zmodernizowano 1632 sztuki opraw oświetleniowych w tym zamontowano 2 lampy solarne, wymieniono 311 wysięgników, zamontowano 45 km przewodu oświetleniowego oraz uruchomiono inteligentny system sterowania oświetleniem.

Wartość projektu wyniosła 2 998 740 złotych. Gmina Mirzec pozyskała 2 548 929 złotych dofinasowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Gmina oprócz wkładu własnego poniosła także koszty niekwalifikowane związane z przygotowaniem projektu, audytem energetycznym, wynagrodzeniem dla inspektora nadzoru w wysokości 545 360 złotych.

Po modernizacji oświetlenia ilość zużywanych KWh zmniejszyła się o ponad połowę. Przed przeprowadzeniem inwestycji średnioroczne zużycie energii elektrycznej na oświetlenie dróg gminnych oscylowało w granicach 420 000 KWh. W 2022 roku na oświetlenie uliczne zużytych zostało 206 789 KWh. Zastosowany system umożliwia sterowanie natężeniem światła. Do godziny 21.00 lampy świecą z 40% natężeniem, od 21.00 do 24.00 – z 20% natężeniem a następnie do 4.00 tylko z 10% natężeniem. Dzięki intensywności oświetlenia lampy mogą świecić całą noc co ma niebagatelny wpływ na poprawę poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, nadal wykazywane są oszczędności.

Oprócz modernizacji istniejącego oświetlenia gmina przeprowadziła inwestycje polegające na budowie nowych odcinków linii oświetleniowych. W 2022 roku oświetlone zostały drogi w Mircu Ogrodach, Gadce w okolicy cmentarza, Gadce-Majoracie, Osinach-Majoracie, Ostrożance pod lasem i Mircu-Majoracie III o łącznej długości ponad 1,8 kilometra. Łączny koszt opracowania dokumentacji oraz wykonanych prac na tych odcinkach to 348 613 złotych.

W 2023 roku gmina zleciła wykonanie projektu budowy oświetlenia przy drodze dojazdowej do cmentarza w Osinach za kwotę 6 027 złotych. Powstanie projekt budowy linii oświetleniowej o długości 150 metrów z czterema słupami i czterema oprawami oświetleniowymi. W tym roku zostaną opracowane kolejne projekty oświetlenia w miejscowościach:

- brakujący odcinek przy drodze gminnej od Mirca-Czerwonej w kierunku Mirca-Majoratu,
- Gadka-Majorat pod lasem,
- od Starego cmentarza do Mirzec-Ogrody
- Mirzec-Majorat Od drogi 744 do posesji 43b,
- Osiny-Majorat od drogi 744 do posesji 22,
- brakujące oświetlenie przy ulicy Kopalnianej w Tychowie Nowym
- oświetlanie parku podworskiego w ramach rewitalizacji Mirca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie