Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inne spojrzenie na pomoc społeczną. MOPS w Ostrowcu pokazuje, że biedy nie trzeba dziedziczyć

Redakcja
Na sesji Rady Miasta wyrażono zgodę na przystąpienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu do programu "Akcja Aktywizacja".
Na sesji Rady Miasta wyrażono zgodę na przystąpienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu do programu "Akcja Aktywizacja". A
Praca w małych grupach, z lokalnymi społecznościami mieszkańców od wielu lat korzystających ze wsparcia, to nowy projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Widać już jego pierwsze efekt.

Organizowanie Społeczności Lokalnej to nowatorskie podejście do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej, realizowane już w kilkunastu miastach w całej Polsce.

Chodzi przede wszystkim o pobudzanie społecznej aktywności dzięki pracy środowiskowej. Aktywizacja, jako działanie socjalno-wychowawcze ma spowodować wzrost aktywności mieszkańców oraz zwiększyć ich udział w życiu społecznym. Pracownicy socjalni wywołują zmiany w ich postawach, poglądach, wzorach, stylach i sposobie życia.

Powoli, ale do celu
W Ostrowcu Świętokrzyskim ten sposób pracy wprowadzony został w styczniu 2019 roku. Na razie Organizowaniem Społeczności Lokalnej zajmuje się pięciu pracowników.

- To proces długofalowy nastawiony na trwałą zmianę - mówi Sławomir Religa z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu. - Jest szczególnie ważny w przypadku grup i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Praca socjalna w ramach tej metody polega na wzmacnianiu środowiska, poprzez wykorzystywanie potencjału i talentów jego mieszkańców.

Poczucie wspólnoty
Jako pierwsi z tej metody pracy skorzystali mieszkańcy dzielnicy Częstocice, w której realizowany będzie projekt rewitalizacji miasta.

- Zebraliśmy dość dużą grupę mieszkańców, którzy znają się, mieszkają po sąsiedzku, ale do tej pory nigdy nie czuli przynależności do swojego miejsca, ani wspólnoty - mówi Sławomir Religa. - Oczywiście nie było łatwo, często lata przebywania „pod kloszem” ośrodka pomocy społecznej powodują całkowite wypalenie i rezygnację. I tu jest pole do popisu dla naszych pracowników.

Zanim projekt został wdrożony w życie w Ostrowcu, odbyły się wyjazdy studyjne, podczas których w innych miastach poznawano metody pracy i efekty, jakie mogą one przynieść.

- Dobrym przykładem jest tutaj wzmacnianie poczucia solidarności społecznej. Pokazaniu jednej osobie, że obok żyje ktoś samotny, być może chory, komu potrzeba codziennego wsparcia, chociażby pójścia po zakupy - mówi Sławomir Religa. - Takie codzienne kontakty bardzo pomagają w nawiązaniu więzi. Co więcej, osoba pomagająca, zauważa, że jest ktoś, kto podziela jej los, lub wręcz „ma jeszcze gorzej”.

Wykorzystać potencjał
Kiedy już uczestnik programu zrozumie, że jego życie nie musi polegać na ciągłym korzystaniu z pomocy społecznej, pracownicy socjalni zaczynają z nim kolejny etap pracy.

- Pobudzanie do działania, wyjścia z marazmu i beznadziejności, najlepiej zacząć od wyszukania talentu, który można w jakiś sposób wykorzystać - tłumaczy Sławomir Religa. - Wśród osób korzystających z pomocy społecznej są naprawdę utalentowani ludzi, którym być może nikt nigdy tego nie uświadomił. I mam na myśli naprawdę zwyczajne rzeczy. Ktoś potrafi naprawiać urządzenia, inny świetnie piecze albo gotuje. Przykład jak można te talenty wykorzystać, mieliśmy niedawno podczas świątecznego spotkania przygotowanego przez nich.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu, oprócz projektu który obejmuje mieszkańców dzielnicy Częstocice, realizuje także Programy Aktywności Lokalnej w czterech społecznościach. Chodzi o osoby bezdomne, rodziny z wyzwaniami, osoby niepełnosprawne oraz z zaburzeniami psychicznymi.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej ośrodek otrzymał zgodę na przystąpienie do programu „Akcja Aktywizacja”, którego wartość wynosi prawie 4 miliony złotych i jest w 85 procentach finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Partnerami MOPS będą Zakład Doskonalenia Zawodowego i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. Dzięki współpracy tych instytucji, mieszkańcy Ostrowca już biorący udział w zajęciach z pracownikami socjalnymi, będą dodatkowo mieli okazję między innymi na aktywizację zawodową.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Wakacje polaków coraz bardziej egzotyczne

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie