Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacja edukacyjna w gminie Daleszyce. Szkoła Podstawowa w Sukowie planuje utworzenie klasy nauczania dwujęzycznego

Paulina Baran
Paulina Baran
Angielskiego niemal na równi z językiem ojczystym mają się od nowego roku szkolnego uczyć pierwszoklasiści ze szkoły Podstawowej w Sukowie, w gminie Daleszyce. Dodatkowa dwujęzyczna klasa ma być wprowadzona w ramach projektu innowacji pedagogicznej „I love English – nauczanie dwujęzyczne w edukacji wczesnoszkolnej”.

Skąd wzięły się ambitne plany szkoły – mówi dyrektor, Małgorzata Bielecka: „Wszystko zaczęło się od rekrutacji do projektu „Nauczanie Dwujęzyczne 2021/2022”, w wyniku której Punkt Przedszkolny przy SP w Sukowie zakwalifikował się do działania „Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki”. Liderami przedsięwzięcia są: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Wyłoniona w procesie rekrutacji nasza placówka, otrzymała wsparcie merytoryczne i rzeczowe w postaci profesjonalnych szkoleń z zakresu nauczania dwujęzycznego, materiałów dydaktycznych, w tym scenariuszy interaktywnych w wersji cyfrowej i drukowanej dla wychowawców oraz nauczyciela z kwalifikacjami do nauczania języka angielskiego, a także wszelkich pomocy multimedialnych i kart obrazkowych.

Mamy nadzieję, że uda nam się utworzyć drugi oddział klasy pierwszej, w którym będą realizowane działania w ramach zaplanowanej innowacji pedagogicznej „I love English”. Założeniem tej innowacji jest nauczenie dzieci samodzielnego myślenia, które wyzwoli ich inwencję twórczą, jak również sprawi im radość. Żywe, pełne fantazji i zabawy lekcje wpłyną na opanowanie, usystematyzowanie i utrwalenie zdobywanych przez uczniów kompetencji językowych – dodaje pani dyrektor.

Nauczanie dwujęzyczne to jedna z najbardziej efektywnych metod nauczania języków obcych. Mocną stroną edukacji dwujęzycznej jest traktowanie języka obcego prawie na równi z językiem ojczystym, jako naturalnego narzędzia przekazywania wiedzy i naturalnego dla dzieci środka komunikacji.

Nauka w drugim języku od wczesnych lat ma również ogromny wpływ na rozwój intelektualny młodego człowieka, jego zdolności w myśleniu abstrakcyjnym, kreatywność, rozwój kompetencji językowych, społecznych i działań do poszerzania swej wiedzy i rozwijania pasji.

Najmłodsi uczniowie są szczególnie podatni na zdobywanie umiejętności językowych. Przedmioty i czynności łączą bezpośrednio ze słowami i przez to spontanicznie zaczynają rozumieć słowa oraz myśleć w danym języku, dodatkowo, nie zniechęcają się popełnianymi błędami, a także doskonale naśladują dźwięki.

Nauczanie dwujęzyczne w klasie prowadzone ma być przez wykwalifikowanego nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. W tej chwili w szkole prowadzona jest rekrutacja, z której wynika, że pomysł szkoły cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tekst: Szkoła Podstawowa w Sukówie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie