Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej imienia Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Uczniowie jak reżyserzy... i tropiciele śladów

Paulina Baran
Paulina Baran
Kadr z filmu edukacyjnego opracowanego przez klasę siódmą.
Kadr z filmu edukacyjnego opracowanego przez klasę siódmą.
Barwna historia naszego regionu, bliskość obiektów architektonicznych o ciekawej przeszłości, bogactwo lokalnej kultury i folkloru, który wyróżnia Dębską Wolę na tle gminy Morawica oraz wspaniałe opracowanie pod redakcją p. Danieli Kowalskiej ,, Morawica. Szkic do portretu gminy” stały się inspiracją do przeprowadzenia innowacji pedagogicznej w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli.

Uczniowie poprzez wywiad, sięganie do różnych źródeł historycznych, dokumentację fotograficzną zbadali przeszłość regionu, który zamieszkują. Podczas działań projektowych wychowankowie mogli wcielić się w rolę: dziennikarza, tropiciela śladów historycznych, grafika komputerowego, reżysera.

Inauguracja projektu skierowanego do klasy siódmej odbyła się we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach. Zajęcia „Pejzaż, czyli piękno Kielecczyzny” miały na celu zapoznać uczniów z pojęciami: perspektywa, kompozycja, światłocień w oparciu o obrazy malarzy związanych z regionem świętokrzyskim. Wiedza ta pomogła uczniom w dalszej części działań projektowych w utrwaleniu w obiektywie ważnych dla Dębskiej Woli i Zbrzy obiektów architektonicznych.

Pierwszy moduł projektu – „Historia jak żywa” pozwolił uczniom zapoznać się z ciekawostkami historycznymi dotyczącymi najbliższej okolicy. Uczestnicy projektu poznali wiele interesujących faktów z życia mieszkańców Dębskiej Woli z XIX w., historię ważnych dla wsi miejsc i obiektów architektonicznych. Przejazd marszałka Piłsudskiego przez Morawicę w 1914 r., marsz śmierci mieszkańców Dębskiej Woli wraz z Żydami w 1942 r. – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń z przeszłości, które poruszono podczas zajęć. W tym module wykorzystano technologię, która ożywia twarze na archiwalnych zdjęciach i tworzy realistyczne filmy wysokiej jakości. Historia jak żywa stanęła zatem z uczniami oko w oko! Patron szkoły- Jakub Szelest uśmiechnął się bowiem do każdego ucznia.

Kolejny ważny etap innowacji polegał na podnoszeniu kompetencji cyfrowych uczniów; na budowaniu świadomości wizualnej dzięki kreatywnym i przyjaznym dla edukacji rozwiązaniom, które oferuje Canva dla oświaty. Efektem graficznych działań stało się barwne CV Jakuba Szelesta- postaci, która miała ogromny wpływ na życie Dębskiej Woli.

Moduł projektu „Badacze regionu” polegał na zbieraniu danych, przeprowadzeniu wywiadów na temat ludzi, dzięki którym Dębska Wola jest bogatsza historycznie i kulturowo. Szkolni detektywi z klasy siódmej utrwalili na fotografiach ważne dla wsi obiekty architektoniczne . Przypomnieli również nietuzinkowe postacie lokalnych twórców, m.in. Haliny Szelestowej, Tomasza i Feliksy Gajdów, czy Józefa Piłata, którego rzeźby znalazły się na Międzynarodowej Wystawie w Niemczech, gdzie zostały ocenione jako jedne z najlepszych najoryginalniejszych w Europie.

Materiały opracowane przez badaczy regionu z klasy siódmej zostały zamieszczone na wystawie w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. W oparciu o opracowanie Pani Danieli Kowalskiej ,, Morawica. Szkic do portretu gminy” powstał scenariusz filmu. Uroczysta premiera tego wspólnego uczniowskiego dzieła miała miejsce w Kinie za Rogiem w Morawicy.

Projekt Historia jak żywa. Badacze regionu połączył elementy tradycji i nowoczesności. Był to celowy zabieg koordynatorek innowacji. Poznawanie przeszłości, folkloru, tradycji ludowej przez młodych ludzi jest bowiem wielkim wyzwaniem edukacyjnym. Elementy nowoczesnej technologii, zaproszenie uczniów do wspólnego tworzenia filmu pozwoliły połączyć w harmonijną całość tradycję z nowoczesnością.

Koordynatorki projektu Historia jak żywa. Badacze regionu składają gorące podziękowania Pani Danieli Kowalskiej , której publikacja ,,Morawica. Szkic do portretu gminy” stał się kopalnią wiedzy o przeszłości regionu oraz inspiracją do przeprowadzenia projektu.
Współpraca: Anna Piwowarska i Dorota Marcinkowska

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie