MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja Pracy uczy szefów firm jak pracować bez stresu

Anna Niedzielska
- Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, jakim problemem jest stres w pracy. Dopiero po szkoleniu doceniają skalę problemu i fakt, że nie radzimy sobie z zarządzaniem stresem i jego rozpoznawaniem - mówi Barbara Kaszycka, Państwowa Inspekcja Pracy w Kielcach.
- Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, jakim problemem jest stres w pracy. Dopiero po szkoleniu doceniają skalę problemu i fakt, że nie radzimy sobie z zarządzaniem stresem i jego rozpoznawaniem - mówi Barbara Kaszycka, Państwowa Inspekcja Pracy w Kielcach.
Kampanię mającą wyeliminować stres z miejsca pracy rozpoczęła Państwowa Inspekcja Pracy. W bezpłatnych szkoleniach ma się zwiększyć wydajność pracy.

Stres w miejscu pracy pojawia się wtedy, kiedy osoby pracujące - pracownicy i pracodawcy - odczuwają dyskomfort psychiczny dotyczący warunków czy wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie przekraczają one ich możliwości.

Długotrwałe nadmierne wymagania, wynikające ze sposobu lub organizacji pracy, mogą prowadzić do zmęczenia, wycieńczenia oraz związanych z nimi chorób, a także wypadków przy pracy. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy w naszym regionie prowadzi skierowany do pracodawców program dotyczący przeciwdziałania negatywnym skutkom przeciążenia psychicznego i stresu w miejscu pracy.

CZEGO UCZĄ i JAK BADAJĄ?

Wykłady prowadzone przez inspektorów pracy i specjalistów psychologów z ośrodków medycyny pracy uczą pracodawców i przedstawicieli pracowników w firmie, jak zidentyfikować źródła stresu. Przedstawiany jest także wpływ stresu na zdrowie człowieka oraz związane z tym utrudnienia w funkcjonowaniu zawodowym pracowników. Można również dowiedzieć się, jak praktycznie radzić sobie ze stresem.

Niezależnie od szkoleń inspektorzy pracy w trakcie wizyt w zainteresowanych zakładach pracy pomagali pracodawcom w przeprowadzeniu oceny poziomu stresu i jego skutków. Do oceny stosowany jest kwestionariusz, który ma opracowane normy i sprawdzone własności psychometryczne. Po co to robić? Na jego podstawie pracodawca może ocenić ryzyko zawodowe i obciążenie psychiczne na stanowiskach pracy w swoim zakładzie.
DOBRE PRAKTYKI SZEFA

Na mocy obowiązujących w Polsce przepisów prawa pracy w zakresie zapewnienia właściwych psychospołecznych warunków pracy, pracodawcy są zobowiązani między innymi do zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz podstawowymi uprawnieniami. Szef powinien także organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy i osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności. Praca powinna być zorganizowana w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości, zwłaszcza zajęć monotonnych.

To do obowiązków kadry zarządzającej należy przeciwdziałanie dyskryminacji i zapobieganie mobbingowi. Podatność na stres zmniejsza też ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników oraz wyników ich pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie