Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet zamykają w pracy na kłódkę

Maciej Firmanty, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Katarzyna Rabajczyk pokazuje blokady na komputerach, które ma większość pracowników w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Katarzyna Rabajczyk pokazuje blokady na komputerach, które ma większość pracowników w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. M. Firmanty

Urzędy i firmy w województwie świętokrzyskim instalują programy kontrolujące wydajność swoich pracowników.

Co trzeci pracownik mający dostęp do internetu, poświęca przynajmniej godzinę dziennie na serfowanie po sieci. W ciągu tygodnia pracownik buszujący po internetowych stronach traci więc około pięciu godzin.

Najwięcej czasu spędzamy na internetowych pogaduszkach oraz na aukcjach internetowych. Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że wykorzystywanie internetu nie tylko do pracy, wiąże się z ogromnymi stratami.

- Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że poprzez zwykły komunikator możemy ściągnąć do firmy, lub urzędu niebezpieczne wirusy czy trojany. Oczywiście mamy systemy filtrujące poszczególne aplikacje, a o tym czy korzystać będziemy z internetu czy gadu-gadu decyduje zwykle nasz przełożony. Zależne jest to od obowiązków, które w naszym urzędzie mają pracownicy - mówi Marek Niedzielski zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Informatycznego-Terenowy Bank Danych w Kielcach.

SZKODLIWOŚĆ DLA FIRMY

Symulowanie pracy nigdy nie było tak proste jak teraz. Skąd pracodawca ma się dowiedzieć, że licytujemy właśnie kolejną aukcję internetową lub rozmawiamy na czacie, marnując w ten sposób czas pracy?

Co sprytniejsi pracownicy by odciągnąć uwagę szefa wykorzystują dostępne w internecie programy symulujące na przykład dźwięki stukania w klawiaturę lub aplikacji szybko włączających arkusz kalkulacyjny.

Większość pracodawców w województwie świętokrzyskim już podjęła kroki by walczyć ze zjawiskiem jakie specjaliści nazwali mianem cyberslackingu. W większości firm podejmuje się rygorystyczne kroki by zapobiegać poprzez montowanie na komputerach pracowników specjalnych programów blokujących dostęp do internetu lub tak zwanych internetowych szpiegów, które na bieżąco mogą przekazywać informacje przełożonym, o komputerze pracowników oraz czynnościach jakie wykonuje.

Izabella Szum szef biura prasowego Telekomunikacji Polskiej w Krakowie:

- Oczywiście w naszej firmie pod stałą kontrolą jest większość komputerów, z których korzystają pracownicy. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo firmy oraz wydajność pracowników. System działa na zasadzie blokowania stron, których nie ma w rejestrze firmy, a wykorzystane mogą być do innych niż praca celów. Taka filtracja działa we wszystkich placówkach, także w województwie świętokrzyskim i świetnie się sprawdza.

Marek Kłuciński rzecznik prasowy PKO Banku Polskiego:

- PKO Bank Polski wykorzystuje profesjonalny program informatyczny, który służy do blokowania wewnątrz banku dostępu do tych stron internetowych, które nie mają związku z obowiązkami wykonywanymi przez pracowników i które mogą być niebezpieczne dla banku. Systemy takie mają również placówki naszych banków w województwie świętokrzyskim. Istotnym aspektem jest również to, że ograniczenie pracownikom dostę-pu do internetu ma pozytywny wpływ na efektywność wykony-wanej pracy, gdyż pozwala im skupić się na wykonywaniu obowiązków zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie