Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy w świętokrzyskich lasach! Leśnicy alarmują i radzą, jak się zabezpieczać oraz co robić w razie ukąszenia

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyscy leśnicy apelują o ostrożność, bo z każdym cieplejszym dniem kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie. W tym roku możemy spodziewać się zmasowanego ataku tych groźnych pajęczaków, bo miniona zima była wyjątkowo łagodna. Zobaczcie, jak się zabezpieczać oraz co robić w razie ukąszenia kleszcza.

Inwazja kleszczy trwa, ostrzegają leśnicy

Lato to czas, gdy wielu z nas praktykuje codzienne spacery na łonie natury. Niestety, wycieczki do lasu lub parku niosą ze sobą ryzyko bliskiego spotkania z kleszczem. Warto wiedzieć, jak się zachować, gdy insekt nas ukąsi i zauważymy go pod skórą.

O tym, że teraz kleszczy jest szczególnie dużo mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

- Myślę, że jest to skutek przede wszystkim dosyć łagodnej zimy, która z reguły ograniczała liczebność tych pajęczaków

- wyjaśnia Paweł Kosin dodając, że większość kleszczy przetrwała temperatury ostatniej zimy.

Choroby odkleszczowe są groźne dla człowieka. Jak chronić się przed kleszczami?

Choroby odkleszczowe stanowią istotny problem epidemiologiczny. Więcej kleszczy to większe ryzyko zarażenia poważnymi chorobami, między innymi boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu.

- Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z wypraw do lasu, że powinniśmy unikać terenów dzikich, czy wyższych traw. Najważniejsza jest profilaktyka, która zabezpiecza nas przed negatywnymi skutkami ukąszenia przez kleszcze. Warto pamiętać, że ta profilaktyka ma wielowymiarowy charakter, przede wszystkim profilaktyka ubioru - my zawsze przypominamy, aby ubierać się w bluzki z długim rękawem, zakładać długie spodnie i wysokie buty. To zawsze jest mechaniczna bariera dla kleszczy i nie jest tak łatwo kleszczom się do nas dobrać -

- mówi Paweł Kosin.

- Drugi element tego zabezpieczenia to oczywiście bardzo dokładne obejrzenie swojego ciała po przyjściu z lasu, wytrzepanie ubrania, bo bardzo często tych pasażerów na gapę przynosimy również na ubraniach. Jeżeli poczujemy gdzieś swędzenie to oczywiście trzeba reagować, wyciągać kleszcze. W tej chwilki w aptekach i drogeriach bez problemu kupimy kleszczołapki, a jeżeli ktoś boi się, że sobie nie poradzi z wyciągnięciem kleszcza to należy udać się ambulatorium tam na pewno pomogą

zaznacza leśniczy dodając, że kleszcze powinno się wyciągnąć jak najszybciej, bo naukowcy mówią, iż kleszcze nie zarazają przez pierwsze 24 godziny od wbicia w ciało.

Kleszcz w ciele. Jak go usunąć krok po kroku?

  • Specjalnym zestawem lub pęsetą należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
  • Po wyjęciu kleszczy trzeba upewnić się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
  • Miejsce wkłucia oraz ręce należy dobrze zdezynfekować.
  • Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, należy zgłosić się do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie