Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Zwycięski spektakl "Romeo i Julia" grupy teatralnej Figiel z Łęcznej koło Lublina
Zwycięski spektakl "Romeo i Julia" grupy teatralnej Figiel z Łęcznej koło Lublina Kazimierz Cuch
Przeszły już do historii IV Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych pod nazwą "Miłość jest w każdym z nas", które odbyły się w środę 2 października, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Uznano je, jako udane, mimo mniejszej liczby zespołów niż rok temu.

[galeria_glowna]

NAGRODZENI I WYRÓŻNIENI W KAŁKOWIE

NAGRODZENI I WYRÓŻNIENI W KAŁKOWIE

1. "Romeo i Julia"- grupa teatralna Figiel z Łęcznej koło Lublina, 2. "Zakochany żebrak" - zespół Altanka Świętokrzyska, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów, 3. "Wolontariusz z przypadku"- zespół Feniks z WTZ Stara Jedlanka koło Iłży.
Jury przyznało dwa wyróżnienia: I wyróżnienie - "Miłosierny samarytanin" -grupa Róże Maryi z DPS imienia Sue Ryder w Kałkowie, II wyróżnienie - "Siostrzana miłość" -zespół Brzask ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach.
Wyróżnienie dla najlepszego aktora otrzymał Jakub Staszałek z WTZ Kałków-Godów, natomiast nagrodę publiczności dostał Stefan Kaczor z zespołu Złota Jesień działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach.
Wykonawcy pozostałych spektakli, a więc: 1. "Miłość romantycznie i na wesoło"- zespół Arabeska z WTZ Końskie, 2. "Tam gdzie jest miłość..."- grupa teatralna Silentium z DPS Relax Brody, 3. "W życiu jak w piosence"- grupa Promis z WTZ Mnichów, 4. "Miłość oczami dziecka"- grupa Złota Jesień z DPS Starachowice, 5. "Romek i Julka"- zespół Tacy Sami z WTZ Starachowice, 6. Bajka o słodkiej królewnie i pięknym księciu - grupa Antrakt z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kielcach, otrzymali dyplomy i upominki, podarowane przez sponsorów.

Zaprezentowało się 11 zespołów z trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Rok temu było ich 15. Wystąpiło łącznie około 150 osób. Prawie w każdej instytucji, każdym ośrodku służącym osobom niepełnosprawnym, są grupy teatralne. Raz w roku spotykają się w Kałkowie, by rywalizować ze sobą. Jest to jedna z ważnych form ich rehabilitacji. Celem spotkań teatralnych tych grup w Kałkowie jest przede wszystkim aktywizacja i integracja środowisk twórczych osób niepełnosprawnych. Tak od czterech lat mówią o spotkaniach organizatorzy.

Rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną. Potem przez kilka godzin w auli Jana Pawła II, wyposażonej niedawno w miękkie fotele teatralne, trwały prezentacje teatralne wszystkich grup.
Przedstawienia oceniało jury w składzie: ksiądz Andrzej Wróblewski, Maciej Bidziński- instruktor Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, Małgorzata Cioroch- instruktor tańca i fitness.
-Mimo przejmującego zimna, jakie panowało na zewnątrz, w sali widowiskowej sanktuarium- auli Jana Pawła II panowała gorąca i wzruszająca atmosfera. Było to święto niepełnosprawnych, wspaniałe święto sztuki i przekraczania bariery niepełnosprawności. Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Chociaż grup było nieco mniej, niż rok temu, to imprezę uważam za udaną. Serdecznie dziękuję patronom i sponsorom- ocenia spotkania teatralne Dorota Jop-prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnym "RADOŚĆ" w Kałkowie- Godowie.

OBRAZ, MUZYKA, PANTOMIMA

Chociaż przedstawienia były nieraz tylko pantomimiczne, to mimo to przemawiające do widza. Zwycięski spektakl "Romeo i Julia" to świetnie zagrany Szekspir bez słów. Sądzimy, że zawodowi aktorzy mieli by problem jak to zagrać. Wszystkie przedstawienia były wzruszające w swojej treści i bardzo sugestywne w formie, niektóre nawet zabawne.

Niepełnosprawni aktorzy amatorzy do minimum ograniczyli słowa. Dominowały obraz, muzyka, pieśń, ruch i pantomima. Tylko spektakle o podłożu kabaretowym były mówione.

W środę do Kałkowa przybyły grupy artystyczne z następujących placówek: Warsztat Terapii Zajęciowej i Dom Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich, Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej koło Iłży, Dom Pomocy Społecznej Relax w Brodach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Mnichowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy koło Łęcznej, Dom Pomocy Społecznej w Starachowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Starachowicach, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kielcach.

Jury nie miało żadnych wątpliwości, który spektakl był najlepszy. Zdecydowanie wybrało "Romeo i Julię" grane bez słów, ale bardzo sugestywnie. Z powiatu starachowickiego najwyżej oceniono zespół Altanka Świętokrzyska z WTZ Kałków-Godów za przedstawienie "Zakochany żebrak". Zajął drugie miejsce. Wyróżnienia przypadły grupie Róże Maryi z DPS imienia Sue Ryder w Kałkowie i zespołowi Brzask, przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Starachowicach. Ze Starachowic są dwaj wyróżnieni aktorzy amatorzy.

Najlepsi otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez wojewodę świętokrzyskiego i starostę starachowickiego. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali dyplomy za udział i upominki, podarowane przez sponsorów.

Organizatorami teatralnych spotkań w Kałkowie były: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym "RADOŚĆ" w Kałkowie-Godowie, Parafia Rzymskokatolicka oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie.

Honorowy patronat nad imprezą objęła Bożentyna Pałka-Koruba- wojewoda świętokrzyski i starosta starachowicki Andrzej Matynia, który obejrzał pierwszą część prezentacji teatralnych. Urząd Wojewódzki w Kielcach dofinansował organizację imprezy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie