MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IV Zawichojska Noc Muzeów. Ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Do północy, park etnograficzny oferował magiczną podróż w przeszłość. W programie znalazły się iluminacje świetlne, wystawy zdjęć archiwalnych oraz koncert duetu folkowego na Rozłogu, który przeniósł uczestników w świat staropolskiej muzyki.
Do północy, park etnograficzny oferował magiczną podróż w przeszłość. W programie znalazły się iluminacje świetlne, wystawy zdjęć archiwalnych oraz koncert duetu folkowego na Rozłogu, który przeniósł uczestników w świat staropolskiej muzyki. K.Tajs
Zawichost po raz kolejny stał się miejscem niezwykłych wydarzeń, które zgromadziły mieszkańców i gości na IV Zawichojskiej Nocy Muzeów. To była noc pełna magii, historii i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

IV Zawichojska Noc Muzeów

Inauguracja IV Zawichojskiej Nocy Muzeów miała miejsce w Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście, gdzie odbyła się wystawa fotografii „Gmina jak się patrzy”. Autorzy prac – Paweł Bednarski, Tomasz Chmiel, Robert Gradziński i Patryk Goszczyński – uchwycili piękno i wyjątkowość gminy Zawichost, pokazując ją z różnych perspektyw.

Wieczór rozpoczął się animacjami dla najmłodszych pod tytułem „fluoZJAWY”.
Dzieci mogły zanurzyć się w opowieściach o bohaterach zawichojskich legend, co wprowadziło je w magiczną atmosferę wydarzenia.

Następnie odbyło się otwarcie wystawy „Baśnie, bajki i legendy polskie”, które przyciągnęło licznych miłośników literatury i sztuki. Wybitne prace ilustratorów z całego kraju zachwycały swoją głębią i pięknem, a wydarzeniu towarzyszyły muzyczne i teatralne akcenty inspirowane zawichojskimi klechdami.

Wystawa „Zaplecione – wierzba w gospodarstwie domowym” ukazywała tradycje codziennego życia mieszkańców nad Wisłą, przypominając o ich korzeniach i historii. Również archiwalne fotografie Zawichostu prezentowane na wystawie „Kadry miasta” cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Ruiny dawnej gorzelni w Linowie z 1907 roku były dostępne dla zwiedzających do godziny 21. Rys historyczny miejscowości oraz tradycyjny poczęstunek wiejski zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Linowianki”. Była to niepowtarzalna okazja, by poznać historię tego miejsca oraz zasmakować lokalnych specjałów.

Biblioteka przygotowała akcję „Uwolnij magię książki, czyli zabierz książkę z biblioteki”. Uczestnicy mieli możliwość zabrania wybranej książki, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Do północy ulice Głęboka i Kwiatowa zamieniły się w baśniową krainę. Blisko 300 prac, lampionów i artystycznych instalacji wykonanych przez mieszkańców miasta i gminy Zawichost rozświetliło ulice. Niezwykła trasa prowadziła przez malowniczą część miasta, a altana w wąwozie przy ul. Głębokiej stała się chatką czarownic, serwujących sekretną zupę wszystkim chętnym.

Wszystkich do wspólnej zabawy zapraszały smerfy i gargamel.
Można było odwiedzić historyczny wodowskaz z 1924 roku, który przez lata służył do monitorowania poziomu Wisły. Była to niepowtarzalna okazja, by poznać ten ważny element historii regionu.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz Kościół pw. Świętej Trójcy otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć podziemia, wspaniałe wnętrza oraz podziwiać unikalne detale architektoniczne tych zabytkowych świątyń.

Do północy, park etnograficzny oferował magiczną podróż w przeszłość. W programie znalazły się iluminacje świetlne, wystawy zdjęć archiwalnych oraz koncert duetu folkowego na Rozłogu, który przeniósł uczestników w świat staropolskiej muzyki.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu IV Zawichojskiej Nocy Muzeów, a ogromną pracę i serce w to wydarzenie włożyli. To MDP z Zawichostu i Linowa, jednostki OSP z Dziurowa i Linowa, KGiGW w Zawichoście, KGW „Linowianki”, KGiGW w Czyżowie Plebańskim, seniorzy oraz opiekunowie z klubów seniora z Piotrowic, Linowa, Zawichostu, Czyżowa Szlacheckiego, dzieci i opiekunowie ze Świetlic Wiejskich z Podszyna i Dziurowa, pracownicy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zawichost, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie z ZSiP w Czyżowie Szlacheckim, ZSiP w Zawichoście. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Sióstr Jadwiżanek Wawelskich, ks. Piotra Szpyta, ks. Mieczysława Katy. Za przygotowanie techniczne i porządek dziękujemy pracownikom ZGKiM w Zawichoście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie