Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ja jestem, ja czuję, ja żyję!" Dzień Świętości Życia w Jędrzejowie

albo
Na dwa dni przed oficjalnymi obchodami dnia świętości życia w kościele katolickim w Polsce, 23 marca spotkano się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, aby wspólnie rozmawiać i śpiewać: "O wartości i świętości życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci" - mówił podczas wykładu cysters, ojciec Jakub Edward Zawadzki. Na scenie wystąpili również Michał Steciak, Chór Garnizonowy z Kielc, Schola z Bolmina. Spotkanie poprowadziła Angelika Steciak, prezes fundacji "Wioska Aniołów", prywatnie żona Michała Steciaka.

Popołudniowe spotkanie poświęcone ludzkiemu życiu rozpoczął występ Michała Steciaka, który po raz kolejny potwierdził swój niezwykły talent, we wzruszający sposób śpiewając piosenkę "Zdumienie" Piotra Rubika. Pana Michała usłyszeliśmy także w utworze "Dziwny jest ten świat".

Następnie w paru utworach zaprezentował się kilkunastoosobowy Chór Garnizonowy z Kielc, powstały w maju 2017 roku na czele z dyrygent Edytą Bobryk i akompaniamentem Radosława Suligi. Goście z Kielc zaśpiewali między innymi utwór z filmu "Misja", "Laudate dominum" oraz "Bo jak śmierć potężna jest miłość".

"Nie ustawajmy w walce o życie - bo warto."

Z ważnym słowem o wartości, świętości i nienaruszalności ludzkiego życia wystąpił ojciec Jakub Edward Zawadzki z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. Ojciec, aktywista społeczny, dobry, zawsze uśmiechnięty i otwarty na drugiego człowieka, przypomniał zebranym nauczanie świętego Jana Pawła II i jego postawę wobec tematów związanych z życiem ludzkim:

- Ludzkie życie to najwyższa wartość dana nam od Boga. My szczycimy się ze świętego Jana Pawła II, cóż z tego skoro nie znamy jego nauczania, nie wprowadzamy go w nasze życie. To właśnie Jan Paweł II 25 marca, czyli dzień przypadający na Zwiastowanie Pańskie, ustanowił dniem Świętości Życia. Pierwszy obchodziliśmy 25 marca 1998 roku - przypominał ojciec Jakub Zawadzki.

- Jan Paweł II wciąż podkreślał, że grzechem są działania przeciw ludzkiemu życiu, między innymi eutanazja i aborcja. W dzisiejszych czasach zapominamy o tej nauce, nie wyciągamy z niej wniosków. Należy pamiętać, że to człowiek jest najwyższą wartością, człowiek jest drogą kościoła. Dlatego nikt nie może rościć sobie praw do ingerencji w ludzkie życie. Szanuj, broń, miłuj życie ludzkie - nawoływał cysters i dodał - Tak często depta się prawo do życia. Niestety wszechobecna jest tak zwana kultura śmierci.

Jak sam wspomniał: - Ja miałem okazję rozmawiać z osobami, które pozbawiły życia drugiego człowieka. I nie chodzi mi tu nawet o osoby, które dokonały aborcji. Te osoby zawsze żałowały tego co zrobiły, nie potrafiły się z tym pogodzić. Dlatego, tak jak w swych encyklikach pisał, a także tak jak swoim życiem świadczył Jan Paweł II, winniśmy kierować się kilkoma punktami. Po pierwsze, życie ludzkie to najcenniejszy dar od Boga, które należy bronić. To dar, którego fundamentem powinna być miłość. Po drugie, naszym obowiązkiem jest dbanie o godność osoby ludzkiej. Po trzecie, naszym zadaniem jest posługa miłości drugiemu człowiekowi - podkreślał ojciec Jakub.

- Jan Paweł II pokazał swoim życiem: "Żyję i bronię tego życia!". Dlatego również należy bronić dziecko nienarodzone. To człowiek, który ma swoje DNA. Człowiek, a nie "zlepek", jak próbuje się tak często nam teraz wmówić. Każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia. Dziś stoję tu nie tylko jako zakonnik, ale przede wszystkim jako człowiek - podobnie jak każdy z Was. Nie ustawajmy w walce o życie, bo warto - mówił ojciec Jakub Edward Zawadzki.

Spotkanie zamknął "pełen życia" występ scholi z Bolmina. W grupie śpiewają 23 osoby (w tym jeden chłopiec) pod czujnym okiem Michała Steciaka. Scholka zaśpiewała utwór "Anioł stróż", a także "Ja jestem" Arki Noego.

Główna pomysłodawczyni i organizatorka koncertu życia, Angelika Steciak zachęcała do duchowej adopcji dziecka poczętego:

- Ja sama w styczniu zostałam duchową mamą dziecka, które było zagrożone aborcją. Teraz każdego dnia modlę się już o życie drugiego dziecka. Tak mało nas to kosztuje, a daje tak wiele. To dzisiejsze spotkanie miało za zadanie także przypomnieć, że nie ma większej wartości niż ludzkie życie. Gdyby nie to, że nasi rodzice, nasze mamy chciały nas urodzić - nie byłoby nas teraz tutaj. To takie proste, a jednak tak często o tym zapominamy. Cieszę się, że na to spotkanie przybyły osoby nie tylko z Jędrzejowa, ale również z okolicznych miejscowości: Rembieszyc, Karsznic czy Małogoszcza - mówiła Angelika Steciak, prezes Fundacji "Wioska aniołów".

Imprezie towarzyszyła wystawa "Kochaj życie", na której uczestnicy spotkania mogli zobaczyć etapy rozwoju dziecka w łonie matki, a także dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu fundacji "Małych Stópek".

Organizatorami wydarzenia była fundacja "Wioska Aniołów" oraz Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Echo Dnia Kielce, Gazeta Jędrzejowska i Radio Kielce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie