Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajko na zdrowie

Aleksandra BEDNARSKA [email protected]
Kurze, gęsie, kacze... Sprawdźmy co kryje się w skorupkach i jak obchodzić się z jajkami, aby były zdrowe

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez jajek. Pisanki są na świątecznym stole najważniejsze. Symbolizują nowe życie i powrót z wiosną sił witalnych. Jednak jajka powinny gościć na naszych talerzach nie tylko od święta. Dlaczego?

Żadne inne pożywienie nie ma tylu odżywczych składników w postaci tak łatwo przyswajalnych dla człowieka. W skład jajek wchodzą niemal wszystkie substancje potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania: białka, witaminy, mikroelementy i tłuszcze.

Co z cholesterolem?
Mimo to przez wiele lat jajka miały nie najlepszą opinię, bowiem zawarty w żółtkach cholesterol obwiniano o zły wpływ na pracę serca i układu krążenia. Dziś jednak lekarze i dietetycy znów zachęcają do jedzenia jajek.

- Nie bójmy się jeść jajek. Zawarty w nich cholesterol nie jest tak szkodliwy, jak sądzono przez wiele lat, a według najnowszych doniesień jajka są bardzo cennym składnikiem naszej diety, często niedocenianym - mówi doktor Maciej Ślefarski, lekarz z Kielc. - Nie da się określić konkretnej liczby jajek, którą powinniśmy spożywać w ciągu tygodnia. Jedzmy je, kiedy mamy na to ochotę, jednak należy pamiętać, że podstawą zdrowej diety jest równowaga. Dlatego pomimo wielu zalet i korzystnego wpływu na organizm, jajka nie powinny nam zastąpić zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

Jak gotować?
Zimne, wyjęte z lodówki jajka pękają po włożeniu do gorącej wody. Dlatego najlepiej wyjąć je około 30 minut przed gotowaniem i potrzymać w temperaturze pokojowej. Jeśli nam się bardzo spieszy, można ewentualnie obmyć je ciepłą wodą.

Trzeba również pamiętać o tym, że jajka nie powinny być gotowane dłużej niż 10 minut. Po tym czasie, na skutek reakcji siarki z żelazem, na żółtku powstanie zielona warstewka. Ponadto zbyt długie gotowanie jajek obniża ich wartość odżywczą.

Przed gotowaniem warto także sprawdzić świeżość jajek prostym sposobem. Wystarczy do naczynia wsypać łyżkę soli, wlać zimną wodę i włożyć jajka. Świeże zostaną na dnie, stare wypłyną.

Przechowywanie jajek
Jajka powinny być przechowywane w głównej części lodówki, nie w półeczkach umieszczonych na drzwiach. Powinny być ułożone tak, by żadne się z sobą nie stykało, dlatego najlepiej użyć specjalnych wytłoczek. Ważne jest także, aby żółtko pozostawało w środku, z dala od komory powietrznej znajdującej się w szerszym końcu. Dlatego pamiętajmy, by jajka układać spiczastym końcem do dołu.

Przechowywane w temperaturze 2-4 stopni Celsjusza zachowają świeżość do trzech tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie