Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kupić działkę pod wymarzony dom

Artur POTACZAŁA, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Paweł Adamiak z Domu Kredytowego Notus
Paweł Adamiak z Domu Kredytowego Notus

Marzenie o własnym domu zaczynamy od znalezienia i zakupu działki budowlanej. Kupno działki można także potraktować jako inwestycję, licząc się z tym, że atrakcyjnie położona będzie zyskiwać na wartości.

Jednak zanim podpiszemy akt notarialny kupna działki, niezbędne jest sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej. Najlepiej zrobić to tuż przed transakcją. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest darmowe. Trzeba jedynie znać numer właściwej księgi i poświęcić trochę czasu w sądzie.

Idealne oświadczenie

Należy sprawdzić wszystkie jej cztery działy, a zwłaszcza trzeci i czwarty, które donoszą o ciężarach i obciążeniach nieruchomości oraz o hipotece. Dla większej pewności warto odebrać od sprzedającego oświadczenie, że nie jest mu znane żadne postępowanie lub działanie osób trzecich, które mogłoby wpłynąć na zmianę zapisów w księdze.

Ideałem byłoby ponadto odebranie oświadczenia o braku zaległości podatkowych, a najlepiej zaświadczenia o ich braku z właściwego urzędu skarbowego. To zaświadczenie jest dość ważne. Mając je w ręce będziemy mieli pewność, że urząd skarbowy nie ściga sprzedającego działkę i nie grozi nam w przyszłości unieważnienie transakcji w sądzie.

Nie biorąc zaświadczenia od sprzedającego możemy się narazić na poważne kłopoty. Na przykład urząd skarbowy, wobec którego sprzedający nam działkę ma długi, może unieważnić akt notarialny i zlicytować działkę. Nam wówczas pozostanie jedynie dochodzenie od sprzedającego swoich pieniędzy w sądzie.

Wizyta w gminie

Nie ma takich obaw, jeśli kupimy działkę od pośrednika z licencją. Musi on mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC, wtedy w przypadku zlicytowania przez urząd skarbowy działki, swoje pieniądze odzyskamy z ubezpieczenia.

Przyda się również wizyta w gminie, na terenie której położona jest działka. Warto sprawdzić plany zagospodarowania okolicy, wytyczne co nieruchomości, jaka mogłaby stanąć na naszej działce - od tego zależy rozwiązanie architektoniczne domu, jaki zamierzamy wybudować. Ważne jest również, jakie są plany inwestycyjne gminy na najbliższe lata - czy nie wybudują nam w sąsiedztwie na przykład drogi ekspresowej czy fabryki.

Kiedy wszystko będzie po naszej myśli, możemy zająć się wyborem banku, który naszą inwestycję skredytuje. Przed ostatecznym wyborem warto porównać przynajmniej kilka ofert.

Paweł Adamiak z Domu Kredytowego Notus:

Zakup działki budowlanej zazwyczaj mieści się w warunkach zaciągnięcia kredytu hipotecznego bądź hipoteczno - budowlanego. Bank nie wymaga deklaracji, co z działką zamierza zrobić nowy właściciel. Jeśli zdecydujemy się po roku na wybudowanie na niej domu, możemy śmiało zwrócić się do banku o podwyższenie kwoty kredytu, negocjując zarazem nowe warunki oprocentowania i spłaty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie