Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak magazyny energii zmienią nasze życie? O tym podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego opowiedzą przedstawiciele spółki ZPUE

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz prezentuje magazyn energii. Tu: podczas uroczystego otwarcia Centrum Elektromobilności w Pszczynie. Więcej o magazynach energii na kolejnych zdjęciach
Prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz prezentuje magazyn energii. Tu: podczas uroczystego otwarcia Centrum Elektromobilności w Pszczynie. Więcej o magazynach energii na kolejnych zdjęciach Dawid Łukasik
Jak i gdzie magazynować energię z wiatru i słońca, by uniezależnić się od energii z paliw kopalnych? Gospodarka znajdująca się obecnie pod naciskiem zmian klimatycznych i geopolitycznych musi sobie błyskawicznie odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego zarządzanie wytwarzaną energią i jej magazynowanie to istota odbywającej się na naszych oczach transformacji energetycznej. Spółka ZPUE – największy polski producent rozwiązań dla elektroenergetyki – nie czeka na nowe trendy rynkowe, tylko sama je tworzy. Czym są magazyny energii i jak wpłyną na nasze życie, przedstawiciele tej firmy opowiedzą podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia, które odbędzie się 24 i 25 listopada w Kielcach.

Jak magazyny energii zmienią nasze życie?

ZPUE S.A. z siedzibą we Włoszczowie od blisko 35 lat projektuje oraz dostarcza kontenerowe i słupowe stacje transformatorowe, rozdzielnice niskiego (nN) i średniego napięcia (SN), napowietrzną aparaturę łączeniową, a także rozwiązania przeznaczone dla fotowoltaiki. Od początku istnienia stawia na innowacje, jednocześnie nie zapominając o jakości i trwałości swoich produktów. Te całkowicie polskie rozwiązania ZPUE sprzedaje i instaluje na całym świecie, dlatego od razu zauważa i reaguje na zmiany zachodzące w globalnej gospodarce. Produkcja magazynów energii idzie tu więc pełną parą.

Podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia, które odbędzie się w czwartek i piątek, 24 i 25 listopada w Hotelu Binkowski w Kielcach, włoszczowska spółka będzie gospodarzem dwóch paneli tematycznych, w części poświęconej innowacjom, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie. Eksperci z tej firmy podejmą tematy: "Jak magazyny energii zmienią nasze życie?" oraz "Kiedy ładowarki elektryczne staną się codziennością w naszym życiu?".

Na czym polega magazynowanie energii?

Dzisiaj nie możemy już traktować sieci dystrybucyjnej jak wielkiego wirtualnego magazynu energii. Potrzebujemy elastyczności, a to oznacza instalowanie urządzeń do przechowywania energii usytuowanych jak najbliżej miejsca jej wytwarzania.

Są nimi magazyny energii, działające w sposób dwukierunkowy: energia elektryczna do nich wchodzi i wychodzi. Mają za zadanie wprowadzić równowagę w sieci przez całą dobę, zapobiegać przeciążeniom w momentach największego poboru mocy oraz gromadzić energię, gdy następuje jej nadprodukcja. To szczególnie ważne w przypadku źródeł odnawialnych: wiatru i słońca, których nie da się kontrolować. Kiedy więc produkcja prądu z OZE staje się nadprodukcją, to magazynowanie energii

pozwala ją przechować i uwolnić do sieci, gdy jest na nią większe zapotrzebowanie, np. jest już po zachodzie słońca, właśnie przysłoniła je chmura albo dzień nie jest szczególnie wietrzny. W ten sposób system stabilizuje się, tym samym zwiększając bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj każdy kraj musi tworzyć strategię magazynowania zielonej energii, żeby sukcesywnie uwalniać się od paliw kopalnych.

Magazynowanie energii to pomysł, który ma dłuższą historię. Jest on wykorzystywany od ponad stu lat w elektrowniach szczytowo-pompowych. Jednak rozwój technologii ogniw elektrochemicznych w ostatnich latach stworzył możliwości budowania magazynów mniejszych i tańszych. To daje nowe możliwości zarówno dużym firmom i biznesowi, jak i prywatnym prosumentom.

Jak dobrać magazyn energii?

Zapotrzebowanie na energię z jednej strony zwiększa się, a jednocześnie zagraża nam utrata ciągłości energetycznej. Dlatego magazyny energii są dzisiaj niezbędne małym i dużym podmiotom. Oferta ZPUE S.A. w tym zakresie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału farm fotowoltaicznych. Sprawdza się także w zastosowaniach przemysłowych, centrach obsługi podróżnych, sieciach fast food, dużych stacjach paliw oraz w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych.

Magazynowanie energii jest opłacalne i bezpieczne

Zespół specjalistów ZPUE S.A. opracował i wdrożył magazyny energii wyposażone w autorski inteligentny system SPS SOFT (System Optymalizacji i Magazynowania Energii). Kontroluje on w magazynach energii ZPUE S.A. proces ładowania i rozładowania baterii. W ten sposób lepiej jest wykorzystywany potencjał zielonej energii. To rozwiązanie gwarantuje też kontrolę i bezpieczeństwo. SPS SOFT zabezpiecza ogniwa baterii przed nadmierną eksploatacją, a w efekcie przed skróceniem ich żywotności.

Artur Koziński, Kierownik Działu Rozwoju SPS i Energoelektoniki w ZPUE Spółka Akcyjna podkreśla, że baterie litowo - jonowe, w które wyposażone są magazyny energii, są dobrze pilnowane przez system i nie są zagrożeniem, jeśli właściwie się je użytkuje.

- Jest kilka stopni zabezpieczenia tej baterii. Kiedy temperatura rośnie, to układ ogranicza możliwość jej ładowania aż do automatycznego odłączenia. Czujki zasysają powietrze i analizują je – to dym czy kurz czy jeszcze coś innego? Jeśli pojawia się zagrożenie, to system gaśniczy zadziała w kilka sekund. Gdyby ktoś fizycznie uszkodził – przewiercił lub przebił - kontener, w którym znajduje się bateria, to system gaszenia też zadziała od razu. W tym celu używany jest gaz syntetyczny oraz ciekły azot, które nie blokują dostępu tlenu, tylko gaszą.

Aby więc utrzymać sieć stabilną i bezpieczną, a także przygotować miejsce dla systemu energetycznego przyjaznego klimatowi, są konieczne ciągłe działania rozwijające systemy magazynowania energii oraz służące przede wszystkim jej odnawialnym źródłom. Produkty ZPUE Spółka Akcyjna spełniają te wymagania.

(źr. Jolanta Hofer, ZPUE S.A.)

Wszystko na temat oszczędzania oraz najnowszych źródeł ogrzewania na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach 24 i 25 listopada. Zobacz też jak dokonać bezpłatnej rejestracji.

Nowa Energia - Regionalne Forum Ekonomiczne w Kielcach. Nowe źródła energii, błyskawiczne oszczędności i...co nas czeka w przyszłości

KLIKNIJ
I ZAREJESTRUJ SIĘ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie