Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się oszukać „na wnuczka” i szybciej dostawać emeryturę? Mieć konto. W Świętokrzyskiem nie ma go aż 1/3 emerytów

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Warto założyć rachunek bankowy, aby uniknąć kradzieży pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” – radzi policja. Świadczenia z ZUS przelewane na rachunek bankowy ograniczają ryzyko kradzieży pieniędzy, na co szczególnie narażeni są seniorzy. W Świętokrzyskiem wciąż przybywa seniorów, którzy swoje świadczenia pobierają na konto. Jest ich jednak znacznie mniej niż w kraju.

Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa – przestrzega policja. Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tak zwane przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

W Polsce obecnie około 75 procent klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.

- W naszym regionie przybywa seniorów, którzy swoje świadczenia pobierają już na konto - mówi Paweł Szkalej – rzecznik prasowy kieleckiego Oddziału ZUS.

- Obecnie ponad 65 procent naszych klientów w taki sposób otrzymuje rentę bądź emeryturę. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, emerytury są dostępne na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to dwa dni- mówiąc wprost w tym roku (tak wynika z układu kalendarza) wszyscy emeryci i renciści z terminu „5” i „6” otrzymają przelewy już 2 czerwca w środę.

- Namawiamy wszystkich, którzy nie mają jeszcze konta, aby je założyli, bo jeśli ktoś pobiera świadczenie przekazem, będzie musiał czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto, zawsze może skorzystać z bankomatu o dowolnej porze. W nawet najmniejszych gminach są często nawet dwa lub trzy bankomaty różnych banków – mówi Paweł Szkalej.

- Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą, zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie – przestrzega rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia – podkreśla inspektor Mariusz Ciarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie