Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oni... kręcą, czyli - cały buski deptak mówił głosem Kopernika!

Adam Ligiecki
„Niech się kręci” - szkolne koło teatralne „ekonomika” na plenerowym pokazie ballad Mickiewicza
„Niech się kręci” - szkolne koło teatralne „ekonomika” na plenerowym pokazie ballad Mickiewicza archiwum szkoły
Kwiecień to także Międzynarodowy Dzień Teatru. Uczniowie buskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Mikołaja Kopernika świętowali hucznie, w ry(t)m „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Było głośno, było radośnie, była zabawa! Tego szczególnego dnia główny deptak kurortu - aleja Mickiewicza - mówił... głosem Kopernika.

Plenerową imprezę przygotowało szkolne koło teatralne „Niech się kręci”, pod nadzorem Izabeli Kasperek i Justyny Szumilas. W programie znalazły się trzy spektakle: „Romeo i Julia”, „Świtezianka” oraz „Romantyczność” - wszystkie pochodzą ze znanego cyklu Mickiewicza „Ballady i Romanse”. W całym projekcie uczestniczyło parędziesiąt osób, a główne role grali: Dominika Styczeń, Arkadiusz Lech, Patryk Leszczyński, Kacper Markowski, Karolina Sieradzka, Kamil Krasa, Karolina Kępa i Edgar Kobos. Najpierw - rozgrzewka.

Tak można nazwać pierwszy występ, zarazem swoistą „próbę generalną” - na szkolnych korytarzach „ekonomika”. Działo się to podczas jednej przerw, dzięki czemu wszyscy uczniowie - przechodząc z klasy do klasy - mogli zatrzymać się na chwilę przy tym interesującym przedstawieniu.

„Niech się kręci” zastosowało też sprytny patent. Po zakończeniu spektaklu aktorzy... natychmiast zaczynali grać go od początku. To przykuwało uwagę publiczności, umożliwiając także obejrzenie wszystkich inscenizacji.

Tak działo się podczas szkolnego pokazu „pod dachem”, a później w czasie sesji plenerowej na alei Mickiewicza - przed budynkiem „ekonomika”. Ballady „Romeo i Julia”, „Świtezianka” i „Romantyczność” opowiadają o miłości, aczkolwiek młodzi aktorzy prezentowali je w sposób komiczny i zabawny; nierzadko przerysowując grane przez siebie postacie. Właśnie dzięki temu z twarzy kuracjuszy uśmiech nie schodził nawet na chwilę. Ba, podobało im się tak bardzo, że niektórzy próbowali nawet wręczać młodocianym artystom... pieniądze.

Dopełnieniem brawurowej gry i entuzjazmu były oryginalne, kolorowe stroje. Skoro Międzynarodowy Dzień Teatru, to teatralne „Niech się kręci” zafundowało niespodziankę także zaprzyjaźnionej z buskim „ekonomikiem” Szkole Podstawowej numer 1. Tutaj spektakle Mickiewicza oklaskiwali uczniowie „jedynki” oraz Gimnazjum numer 2. W sumie - ponad 150 osób.

- Gra w szkolnym teatrze jest dla nas, młodych bardzo cennym doświadczeniem. Aktorzy oswajają się ze sceną i przyzwyczajają do wystąpień publicznych. Nie każda szkoła pozwala występować uczniom na ulicy, przed mieszkańcami i kuracjuszami. Cieszymy się, że pan dyrektor Andrzej Bilewski stwarza nam takie możliwości - podkreśla Edgar Kobos, aktor i przewodniczący samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nnumer 1 w Busku-Zdroju.

Zobacz także: Ewa Farna i Janusz Panasewicz o uczestnikach półfinałów "Idola" - wideo TM

(Źródło:telemagazyn.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie