Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak opowiedzieć sztukę niewidomym i słabowidzącym? Wszystko o audiodeskrypcji w sobotę, 4 lutego w Pałacu Wielopolskich podczas warsztatów

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się kolejna Sobota z muzeum. W sobotę, 4 lutego podczas warsztatów będzie można poznać audiodeskrypcję. Początek zajęć o godzinie 11.
W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się kolejna Sobota z muzeum. W sobotę, 4 lutego podczas warsztatów będzie można poznać audiodeskrypcję. Początek zajęć o godzinie 11. pixabay
W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się kolejna Sobota z muzeum. W sobotę, 4 lutego podczas warsztatów będzie można poznać audiodeskrypcję. Początek zajęć o godzinie 11.

Audiodeskrypcja w muzeum w Częstocicach

Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na odbiór sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego jest skutecznie stosowana m.in. w muzeach, kinie czy teatrze. O tym, na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć i stosować oraz jak inaczej możemy udostępnić kulturę tym, dla których nie jest łatwo dostępna, opowiemy podczas zajęć z cyklu „Sobota w muzeum”. Warsztaty dla wielu będą pierwszą próbą stworzenia audiodeskrypcji, a przy tym ciekawym wyzwaniem językowym oraz gimnastyką wyobraźni i kreatywności.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Zajęcia odbędą się 4 lutego, w sobotę o godzinie 11 w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Koszt uczestnictwa w warsztatach to 15 złotych od osoby. Zapisy do piątku 3 lutego pod numerami telefonów 41 265 36 51, 669 970 489 lub mailowo: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie