Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak płacić grosze ze ogrzewanie i prąd? Burmistrz Działoszyc Stanisław Porada zachęca do ekologicznych metod. Pokazuje swoje rachunki

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 16 lat
Burmistrz Działoszyc w powiecie pińczowskim, Stanisław Porada, jako jeden z pierwszych w Działoszycach założył w domu ekologiczną instalację grzewczą. Teraz zachęca do zakładania pomp ciepła i fotowoltaiki wszystkich mieszkańców. - Koszty ogrzewania mojego domu to kilkadziesiąt złotych miesięcznie przez cały rok - mówi.

O swoich doświadczeniach z ogrzewaniem i opłatami za prąd burmistrz opowie dla Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach. Będzie jednym z panelistów. Zobaczcie program forum i zasady rejestracji.

Gdy zakładał pompę ciepła, znajomi nie wierzyli

Burmistrz Stanisław Porada był jednym z pierwszych w gminie Działoszyce, który postawił na ekologiczne ogrzewanie domu.

- Kiedy w 2008 roku zakładałem pompę ciepła, moi znajomi pukali się w głowę. Był to czas, kiedy królowały instalacje olejowe i gazowe. Ludzie z dużym niedowierzaniem patrzyli, co z tego będzie. Minęło 15 lat. Byliśmy świadkami kryzysu energetycznego, tona węgla potrafiła kosztować nawet cztery tysiące złotych. Tymczasem mój rachunek za prąd, który otrzymałem w sierpniu to 243,73 złotych. Za okres sześciu poprzednich miesięcy - mówi Stanisław Porada.

Jak płacić grosze ze ogrzewanie i prąd? Burmistrz Działoszyc Stanisław Porada zachęca do ekologicznych metod. Pokazuje swoje rachunki
Michał Kolera

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z odnawialnych źródeł. Charakteryzuje się wysoką efektywnością, a jednocześnie niską ceną eksploatacji. Eksperci podają, że instalacja pompy ciepła jest w stanie zredukować zużycie konwencjonalnej energii na cele grzewcze nawet o 80 procent. Urządzenia charakteryzują się dużą oszczędnością miejsca. Budynek ogrzewany pompą nie musi mieć komina. Nie jest konieczne też przeznaczenie osobnego pomieszczenia na składowanie paliwa, jak przy piecach węglowych. Dom wyposażony w pompę ciepła jest niezależny od dostaw paliw - węgla, oleju lub gazu. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Nie emituje zanieczyszczeń, podczas eksploatacji nie powstaje dym ani popiół.

Pompy ciepła. Można skorzystać z dofinansowania

- Żeby założyć pompę ciepła powinniśmy skontaktować się z dobrą firmą monterską, która posiada duże doświadczenie na rynku i może zaoferować wysokiej jakości urządzenia, a co najważniejsze - odpowiednio dobrać je do danego domu - opisuje Stanisław Porada. - Ponieważ mam sporo miejsca na działce, zdecydowałem się na kolektor pod ziemią, na głębokości około 1,7 metra. Urządzenie zawiera około 700 metrów rurki, w której przepływa niezamarzający glikol. Instalacja dostarcza ciepło do kaloryferów i podgrzewa wodę. Wysoka wydajność całego układu pozwoliła mi niedawno założyć jeszcze klimatyzację, co zapewnia duży komfort latem - dodaje.

Burmistrz Działoszyc poleca wszystkim skorzystać z programów rządowych, dzięki którym można uzyskać duże dofinansowanie na montaż pomp ciepła.

- Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty całej instalacji, która jest dość droga. Jednak to się naprawdę opłaca. Niespełna 250 złotych za pół roku to bardzo niskie rachunki i duża oszczędność. Ale przede wszystkim musimy myśleć o naszej planecie, o naszych dzieciach, które będą tutaj żyć. Jako dorośli dawajmy im przykład - mówi Stanisław Porada.

Czytaj więcej:

Burmistrz deklaruje jednocześnie, że służy pomocą każdemu, kto nie wie, jak zabrać się za montaż pompy ciepła.

- Zapraszam do kontaktu wszystkich mieszkańców. Mogę też pokazać im swoją instalację i powiedzieć, na co zwrócić uwagę - mówi.

O swoich doświadczeniach z ogrzewaniem i opłatami za prąd burmistrz opowie dla Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach. Będzie jednym z panelistów. Zobaczcie program forum i zasady rejestracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie