Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc zwierzętom mieszkającym w mieście w czasie mrozów? Kielecki ornitolog Jarosław Sułek mówi, jak robić to z głową

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 12 lat
Zima to trudny okres nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt mieszkających w mieście, przede wszystkim dla ptaków, wiewiórek czy kotów. Krótki dzień oraz niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają zwierzętom zaspokoić głodu, dlatego potrzebna jest pomoc ze strony człowieka. Czy mieszkańcy powinni dokarmiać zwierzęta w okresie zimowym? O tym, jak robić to z głową, mówi kielecki ornitolog, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach, Jarosław Sułek.

Czy dokarmiać wolnożyjące w mieście zwierzęta w czasie zimy? Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach mówi, jak robić to mądrze

Kiedy temperatura spada poniżej zera, a śnieg otula każdy zakamarek ziemi, wolnożyjącym w mieście zwierzętom trudniej jest znaleźć ciepły kąt, a zwłaszcza pożywienie. Dlatego jak mówi, kielecki ornitolog, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Jarosław Sułek, zima to dobry czas, aby pomóc zwierzętom w ich bytowaniu.

- Te dwucyfrowe spadki temperatur, zwłaszcza w nocy - a wiemy z prognoz, że takie zimne noce mają się utrzymać - są dobrym pretekstem i dobrym czasem, żeby wszystkim zwierzętom, ptakom pomagać i je dokarmiać. Pamiętajmy, że to dokarmianie powinno być karmą nieprzetworzoną i odpowiednią dla danych zwierząt, danych ptaków

- zauważył na wstępie Jarosław Sułek.

Dokarmiając ptaki należy pamiętać, że nie potrzebują one naszej pomocy w poszukiwaniu pożywienia, dopóki nie nastanie silny mróz, a śnieg pokryje ziemię na kilka centymetrów. Jakie są podstawowe zasady dokarmiania ptaków?

- Jeśli chodzi o ptaki to pamiętajmy, by nie podawać karmy, która ma w sobie wodę, czyli na przykład surowych ziemniaków, czy chleba. Bardzo nierozsądnym będzie wrzucanie chleba do wody dla ptaków wodno-błotnych, dlatego, że ten chleb nasiąka i może zaszkodzić ptakom. Możemy podawać za to różnej wielkości i rodzaje ziaren, począwszy od prosa, skończywszy na kukurydzy. Łuskane orzechy laskowe, włoskie - przy okazji mogą się nimi pożywić wiewiórki. Do tego suszone owoce: głóg, jarzębina, kalina, berberys. Warto latem nazbierać takich owoców i wysuszyć je na zimę

- dodał kielecki ornitolog, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach, Jarosław Sułek.

Aby ogrzać maleńkie ciała ptaków, warto karmić je także tłuszczami zwierzęcymi, na przykład skórką ze słoniny. Ale pamiętajmy - muszą być to tłuszcze niesolone.

Z takiej pomocy na pewno skorzystają sikorki, wróble, kosy, kwiczoły czy jemiołuszki.

Co ważne, jeśli zdecydujemy się dokarmiać ptaki - musimy to robić regularnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej. Jeśli dokarmiamy ptaki kulami w siatkach z plastiku, trzeba pamiętać o ściągnięciu ich z drzew, żeby nie zaśmiecać środowiska.

"Kaczkomat" nad kieleckim zalewem i ptasie bufety w mieście

Urząd Miasta Kielce przypomina także, że nad kieleckim zalewem został zamontowany "kaczkomat". Projekt był realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Automat wydaje karmę bezpłatnie od października do marca od godziny 9 do 17. Maksymalnie sześć porcji na godzinę. Programator, który ogranicza ilość wydawanej karmy zapobiega przekarmianiu ptaków. Żeby pobrać odpowiednią ilość karmy z urządzenia, należy przekręcić pokrętło raz o 360 stopni.

Kolejny "Ptasi bufet" ustawiony jest na Skwerze Szarych Szeregów. Urządzenie ustawiono w ramach ogólnopolskiej inicjatywy. "Ptasi bufet" wydaje karmę odpłatnie.

Na terenie miasta planowane jest też ustawienie w najbliższym czasie tablic informacyjnych o dokarmianiu zwierząt zimą.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Ściegiennego 203 na zlecenie Urzędu Miasta wydaje suchą karmę dla kotów wolno żyjących. Karma jest wydawana dla zarejestrowanych Społecznych Opiekunów Kotów. Więcej informacji pod numerem telefonu 41 361 67 24 w godzinach od 8 do 16.

Zespół do spraw Zapobiegania Bezdomności Zwierząt omawia na posiedzeniach formy pomocy dla zwierząt, członkowie wspólnie podejmują wnioski w gronie ekspertów. W Urzędzie Miasta Kielce zostało również utworzone Stanowisko do spraw Ochrony Zwierząt w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska, pracownik na tym stanowisku na bieżąco realizuje działania które pomagają bytować zwierzętom na terenie miasta.

Zatroszczmy się wspólnie o zwierzęta zimą. Pamiętajmy, aby dokarmiać je właściwie, gdyż nasze działania mogą przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie