MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak poszła matura próbna z polskiego? Przed nami matematyka!

Piotr Burda
Próbna matura z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.
Próbna matura z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. Dawid Łukasik
Próbna matura "Echa Dnia". Było o szlachcie polskiej i dylematach życiowych Tomasza Judyma, bohatera "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

Dziś drugi dzień próbnej matury z "Echem Dnia". Około godziny 13 opublikujemy arkusz z matematyki i odpowiedzi do zadań na stronie internetowej www.echodnia.eu/edukacja.

Telefony komórkowe oddane w depozyt, w ręku tylko dowód osobisty i długopis. Tak zaczęła się próbna matura po raz drugi organizowana przez "Echo Dnia" i "Radio Kielce".
Już przed rozpoczęciem próbnej matury mogliśmy się przekonać, że szkoły poważnie do niej podchodzą. W II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach egzamin odbył się na dużej sali gimnastycznej. Stoliki było ustawione w "przepisowej" odległości. - To jest sprawdzian wiedzy uczniów, ale też sprawdzian naszej organizacji, dlatego staramy się dopełnić wszelkich procedur - mówi Bożena Potocka, dyrektor szkoły.

Słodkiego, twórczego życia

Szkoły pilnowały procedur, a maturzyści skupili się na pytaniach. W pierwszej części egzaminu musieli odpowiedzieć na kilka pytań związanych z tekstem "Słodkiego, twórczego życia", autorstwa Doroty Krzemionki i Dariusza Rynia, zamieszczonym przed laty w miesięczniku psychologicznym "Charaktery". - Tekst był przystępny i ciekawy. Fajnie się go czytało - mówi Dawid Głuch z Technikum Elektrycznego w Kielcach po zakończeniu próbnej matury. Maturzyści dowiedzieli się z niego między innymi o tym, że nie można rezygnować z marzeń. Na marzenia nie było jednak czasu, bo przede wszystkim należało poprawnie odpowiedzieć na 15 pytań sprawdzających rozumienie tego testu.

"Potop" czy "Ludzie bezdomni"

Po pierwszej części przyszedł czas na drugą, czyli wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Maturzyści mogli porównać dwa obrazy szlachty polskiej z " Pospolitego ruszenia" Wacława Potockiego i "Potopu Henryka Sienkiewicza". Większą popularnością cieszył się drugi temat w którym należało przyjrzeć się postaci doktora Tomasza Judyma, bohatera "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. - Żeby dobrze napisać na ten temat należało znać całość utworu, a nie tylko zamieszczony w teście fragment - mówi Sylwia Cerazy, maturzystka VII Liceum Ogólnokształcącym imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Co pisałby prezydent, co rektor

Nie tylko maturzyści wybraliby drugi temat. - Zdecydowanie pisałbym o Judymie. Dylematy tej postaci są aktualne do dziś. Nie ukrywam, że w jakiś sposób to dla mnie bliska postać i pewnie mógłbym sporo napisać - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Urząd miasta w tym roku jest współorganizatorem próbnej matury. Po raz drugi organizuje ją z nami kielecki uniwersytet. Prof. Jacek Semaniak, prorektor Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach wybrałby pierwszy temat naszej matury. - Szlachta polska to bardzo obszerny i ciekawy temat. To są sprawy dotyczące naszej narodowej przeszłości, ale pisząc ten temat nawiązałbym do współczesności. Szlachectwo to sprawa nadal aktualna - mówi prof. Jacek Semaniak.

Wynik pokaże

Większość maturzystów piszących wczorajszą próbę mówiła po wyjściu z sali, że tematy były łatwe. Czy naprawdę były łatwe okaże się za kilka dni, kiedy maturzyści poznają swoje wyniki. - Będziemy je dokładnie omawiać na lekcjach. Zobaczymy jakie błędy się pojawiły na próbie, na co jeszcze zwrócić uwagę - mówi Jadwiga Kuchinka, nauczycielka języka polskiego w IV LO im. Hanki Sawickiej w Kielcach. Arkusze dzisiejszej matury trafiły teraz do rąk polonistów. W marcu uczniowie poznają swoje wyniki.

Warto próbować

Próbną maturę organizujemy po raz drugi wspólnie z "Radiem Kielce", kieleckim uniwersytetem i urzędem miasta w Kielcach. Usłyszeliśmy wczoraj sporo ciepłych głosów. Okazuje się, że taka próba była potrzebna. Dziś drugi dzień próbnej matury z "Echem Dnia". Kto wie, czy nie ważniejszy niż ten pierwszy. 12,5 tysiąca uczniów rozwiąże próbną maturę z matematyki. To przedmiot, który fatalnie wypadł podczas ubiegłorocznej próby organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zaliczyło go 60 procent piszących. Dziś jest szansa sprawdzić, czy rzeczywiście "matematyka jest taka straszna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie