Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przetrwać upał?

Iza BEDNARZ [email protected]
Fontanny na placu Artystów w Kielcach są oblegane przez dzieciaki. Uwaga! Woda z nich nie nadaje się do picia.
Fontanny na placu Artystów w Kielcach są oblegane przez dzieciaki. Uwaga! Woda z nich nie nadaje się do picia. A. Piekarski
Synoptycy zapowiadają, że nadciąga fala upałów i temperatura może sięgnąć w Polsce nawet 35 stopni. Już teraz upał daje się nam we znaki.

SERCE NIE WYTRZYMUJE

Wczoraj tylko do południa dyspozytor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach przyjął 10 wezwań do osób, które z powodu upału zasłabły w domu lub na ulicy, odczuwały zaburzenia pracy serca. Dzień wcześniej, kiedy temperatura dopiero zaczynała przekraczać optymalne 25 st. C, wezwań było 20. Do Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii trafia w ostatnich dniach po 10-15 pacjentów z zespołem ostrej niewydolności wieńcowej, arytmią.

- Do nas przywożeni są tylko chorzy w stanie zagrożenia życia, najtrudniejsze przypadki - informuje profesor Marianna Janion, ordynator w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii. Prawie 70 proc. pacjentów na oddziałach wewnętrznych w naszym regionie stanowią chorzy z zaburzeniami kardiologicznymi. - Upał, zmienne fronty atmosferyczne, duża wilgotność powietrza nasilają dolegliwości u osób cierpiących na niewydolność układu krążenia i nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia pracy serca zdarzają się nie tylko starszym osobom. W tym tygodniu mieliśmy dwóch 35-letnich chorych z zawałem serca - mówi profesor Marianna Janion.

- Obydwaj młodzi ludzie palili po 60 papierosów dziennie i mieli tak daleko posunięte zmiany w naczyniach wieńcowych jakby byli 100-latkami.

JAK PRZETRWAĆ UPAŁ

Gorąco, duchota i duża wilgotność powietrza, a tak ma być w najbliższych dniach, dokucza przede wszystkim osobom starszym, cierpiącym na schorzenia układu krążenia, astmę i inne choroby układu oddechowego. - Najlepiej w takie dni pozostać w domu w godzinach dopołudniowych - radzi dr Marta Solnica, wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. - Upał można przeczekać w zacienionym, dobrze wietrzonym pokoju. Jeżeli pojawia się uczucie duszności, przegrzania, można położyć chłodny okład na czoło, szyję, pod pachy i w pachwinach.

Profesor Marianna Janion podpowiada, żeby ludzie cierpiący na choroby układu krążenia skonsultowali ze swoim lekarzem prowadzącym dawkę leków, przeszli na lekko strawną dietę z dużą ilością świeżych warzyw i owoców, unikali smażonych potraw. - Pacjenci z niewydolnością serca powinni codziennie rano skontrolować swoją wagę, żeby sprawdzić, czy nie doszło do zatrzymania wody w organizmie. Jeśli masa ciała wzrosła o 2-3 kg w ciągu 2-3 dni, trzeba skonsultować się z lekarzem - radzi. Podpowiada też, że każdemu, także zdrowemu człowiekowi, dobrze zrobi w najbliższych dniach lekko strawna dieta, co najmniej 3 posiłki dziennie, ale niezbyt obfite - lepiej zjeść mniej, a częściej. Należy też pić co najmniej 2-2,5 litra wody mineralnej dziennie, żeby zapewnić sercu odpowiednią ilość potasu i magnezu.

PRACODAWCO, DAJ PIĆ

Nawet największy upał nie upoważnia pracownika do opuszczenia stanowiska pracy, chyba że jego samopoczucie zagraża innym osobom, tak jest np. w przypadku kierowców. Dziennik ustaw wskazuje jednak, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić wodę do picia osobom pracującym na otwartej przestrzeni, jeśli temperatura przekracza 25 st. C. Natomiast osobom pracującym w pomieszczeniach zamkniętych przysługuje woda do picia, jeśli temperatura wewnątrz przekracza 28 st. C. Napoje wzbogacone solami mineralnymi i witaminami należą się hutnikom, pracownikom stalowni, odlewni, itp. Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom tyle wody do picia, ile potrzebują. Niestety, przepisy nie mówią nic ani o klimatyzacji, ani nawet o wentylatorach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie