MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się wytapia ołów pokazano w niedzielę w Tokarni

Marzena Smoręda
Z gorącego ołowiu odlewano denary i rozdawano publiczności.
Z gorącego ołowiu odlewano denary i rozdawano publiczności. Dawid Łukasik
W niedzielę, 15 maja, Muzeum Wsi Kieleckiej po raz 24 urządziło w Skansenie w Tokarni koło Chęcin Wytopki Ołowiu. To jedna ze znanych i widowiskowych imprez, na którą co roku przybywa wielu mieszkańców Kielc i okolic oraz turystów spoza regionu. Chłodna aura trochę ograniczyła frekwencję, ale ci, którzy zjawili się w Tokarni nie żałowali.

- Przyjechaliśmy z Kielc nie tylko na Wytopki, ale także, by zwiedzić skansen, kupić dobry, naturalny chleb. Nie jest gorąco, ale przynajmniej nie pada deszcz - mówili państwo Bożena i Krzysztof Kamionkowie, którym towarzyszył wnuk Mikołaj.

Ciekawe pokazy
Po mszy świętej w zabytkowym kościele z Rogowa, która tradycyjnie rozpoczyna tę imprezę, odbyła się prezentacja wytopu ołowiu dawną metodą i bicie pamiątkowych denarów, rozdawanych publiczności. Pracownicy naukow z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa demonstrowali ektrolizę miedzi metodą opatentowaną przez Stanisława Łaszczyńskiego, wybitnego wynalazcę, który zajmował się eksploatacją rud miedzi w Miedziance koło Kielc. Pokazy w Tokarni mają przywrócić pamięć o tym wybitnym naukowcu.

W trakcie wytopków można było także zobaczyć, jak pędzono dziegieć czyli smołę pogazową używaną w lecznictwie. Pokazy i ciekawy komentarz Ireneusza Suligi z Akademii Górniczo-Hutniczej zgromadziły spora publiczność. Wśród niej był Marcin Skalec z synami Wiktorem i Bartoszem.

- Jesteśmy z Koniecpola, do Tokarni trafiliśmy przejazdem, ale impreza jest na tyle ciekawa, że trudno nie spezdić tu wiecej czasu. Chłopcy dostali na pamiątkę ołowiane denary i sporo informacji o jego wytapianiu - mówił ojciec kilkuletnich synów.

Nasze smaki i rękodzieło
W trakcie imprezy w chałupie z Woli Szczygiełkowej odbywałą się projekcja filmu „Ginące rzemiosła”. W skansenie pojawili się także garncarz, hafciarka oraz kowal, których można było obserwować przy pracy . Na scenie w amfiteatrze wystąpi Kapela Świętokrzyska, której repertuar przy dość chłodnej pogodzie rozgrzewał zwiedzających. Najmłodsi mogli wziąć udział w grach i zabawach organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, między innymi w odbywającym się w Spichlerzu z Rogowa Turnieju Szachowym o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W skansenie pojawiło się kilkudziesięciu wystawców z regionalnymi przysmakami oraz rękodziełem ludowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie