Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, czyli wszystko o pościeli

Marzena Smoręa
Miękka, puszysta kołdra i poduszka, do której z przyjemnością przykłada się głowę to podstawa zdrowego i wygodnego snu, w czasie którego spędzamy połowę życia. Jaką pościel wybrać, by czuć się w nocy komfortowo?

Pierzyna, a później kołdra od wieków są podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni. Kiedyś pierzyny, kołdry robiło się ręcznie i wypełniało naturalnymi ocieplaczami, zcyli wełną, pierzem i puchem. Pojawienie się sztucznych materiałów wcale nie wyparło naturalnych wypełnień. Wprost przeciwnie, sprawiło, że stały się towarami luksusowymi, z wyższej półki.

- Wybór jest coraz trudniejszy ze względu na duża różnorodność wypełnień, pokryć i technik wykończenia - mówi Grażyna Niedolaz, która od 40 lat z mężem Zbigniewem prowadzi w Kielcach firmę Kołdrex, szyjącą kołdry i poduszk iz puchu i pierza gęsiego.

Wypełnienie
Najczęstszym kryterium podziału kołder jest wypełnienie. To, czym wypełniona jest kołdra decyduje o jej jakości, funkcjonalności, termoizolacyjności i innych czynnikach wpływających na komfort użytkowania.
- Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego lub kaczego. Można je nazwać towarem tradycyjnie polskim. Uznaje się je za produkt z wyższej półki z kilku przyczyn: doskonale grzeją, a jednocześnie odprowadzają pot i wilgoć, czyli pozwalają skórze oddychać. Nadają się zarówno na zimę, jak i na lato. Działają jak membrana. Poza tym są lekkie, są produktem w 100 procentach naturalnym. Puchowe kołdry różnią się jakością. Lepsze są te wypełnione puchem gęsim, który jest bardziej sprężysty i wytrzymały niż kaczy - wyjaśnia Grażyna Niedolaz, która o puchu i pierzu na kołdry wie wszystko.

- Pierze to ptasie pióra wraz z puchem. Są cięższe, ich właściwości termoizolacyjne są nieco gorsze, ale są całkowicie naturalne. Podobnie jak w przypadku puchu, lepsze, bardziej sprężyste jest pierze gęsie. Na jakość wpływa stopień wypełnienia komór kołdry. Te składające się w około 75 procentach z pierza i 15 procentach z puchu nazywają się kołdrami półpuchowymi - mówi nasz ekspert.

Są i kołdry z wełny. Najlepsza pozyskiwana jest z merynosów australijskich i jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Można też spotkać kołdry z wełny wielbłądziej, która ma charakterystyczny brązowy kolor. Jest wyjątkowo sprężysta, „oddychająca”, nie uczula. Miłośnicy delikatnych i lekkich kołder moga wybrać kołdrę z kaszmiru. Jest przyjemny w dotyku, niewiele waży, za to świetnie izoluje ciepło. Wełna grzeje zimą, a latem jej termoizolacja zmniejsza się, dlatego cienkie kołdry z wełny nadają się na cały rok. Pozwala skórze oddychać, nie przyciąga kurzu. Są i jedwabne, a jedwab to jedna z najbardziej luksusowych tkanin na świecie, używana od 6 tysięcy lat. Ceni się ją za delikatność, piękny połysk, kojące dla skóry właściwości. Taka kółdra to towar luksusowy. Ma dobre właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne. Nie jest tak ciepła jak wełna czy puch, ale idealnie sprawdza się w ogrzewanych mieszkaniach.
Wśród rożnorodności kołder są i takie z włókien poliestrowych, bardzo popularne. Takie kołdry są elastyczne, lekkie, antystatyczne. Nie zapewniają jednak takiej termoizolacji, jak puchowe czy wełniane, ale nadają się do ciepłych, ogrzewanych pomieszczeń. Włóknem poliestrowym wypełnia się na przykład kołdry letnie.

Pokrycie
Pokrycie decyduje o wytrzymałości kołdry i komforcie w dotyku. Pokrycie bawełniane jest naturalne, higieniczne, umożliwia dobrą wentylację, jest najbardziej wytrzymałe. Do szycia kołder używa się różnych bawełnianych tkanin, między innymi .in. adamaszku i inletu. - W naszym zakładzie kołdry poduszki pokrywamy certyfikowanym wsypem andrychowskim. To sprawdzona, luksusowa i ceniona tkanina - mówi Grażyna Niedolaz. Na rynku jest także pokrycie bawełniano-poliestrowe jest wykonane z mieszanki bawełny i poliestru. Jest bardzo popularne, głownie ze względu na niski koszt produkcji, a wiec i niska cenę.

Pokrycie z mikrowłókien nazywa się pokryciem z mikrofibry lub mikrofazą. Jest wykonane z bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych i dzięki temu jest miękkie, przyjemne w dotyku i bardzo wytrzymałe. Bardzo szybko schnie. Inny rodzaj, czyli pokrycie satynowe jedwabna lub bawełniana tkanina, z jednej strony błyszcząca, a z drugiej matowa. Ma to głownie znaczenie estetyczne, ale także nie jest antystatyczne, czyli dobre dla uczulonych na kurz i roztocza. Pokrycie jedwabne to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów. Jest bardzo przyjemny dla skóry, a jednocześnie wytrzymały i naturalny. Pozwala skórze oddychać.

Jaka poduszka
Może być klasyczna z wypełnieniemz puchu czy pierza lub ze sztucznym wypełnieniem. Te z wypełnieniem naturalnym też można czyścić, tyle że w specjalistycznych punktach. Są też poduszki ergonomiczne z materiału termoelastycznego. Wypełnienie się nie odkształca.

Wykonanie
Z dobrymi kołdrami jest jak z dobrymi garniturami, należy szyć je ręcznie. Ręcznie zszywane szwy są najbardziej wytrzymałe. Takie kołdry to jednak rzadkość. - Kołdrex to firma, w której kołdry i poduszki szyje się ręcznie, zapewniając tym samym doskonałą jakość wykonania - dodaje Grażyna Niedolaz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie