Jak sprawdzić historię pojazdu? Numer VIN prawdę ci powie

Materiał informacyjny historiaszkod.pl
W wielu krajach na całym świecie stosuje się obecnie metodę rejestracji wszelakich pojazdów drogowych. Robi się to w celu sprawniejszego identyfikowania maszyn pod względem ich indywidualnych cech. Wobec tego każdy istniejący samochód, motocykl bądź maszyna rolnicza, otrzymuje w tym procesie szereg unikatowych danych. Jak się okazuje, pewną część informacji zawartych w takim katalogu możemy wykorzystać do sprawdzenia stanu pojazdu, co bardzo często okazuje się wyjątkowo użyteczne w przypadku zakupu określonej maszyny. Szczególnie popularnym rodzajem danych sprawdzanych przed finalizacją transakcji jest numer VIN (Vehicle Identification Number), czyli – z angielskiego – „numer identyfikacyjny pojazdu”.

Czego dowiadujemy się dzięki VIN-owi

Potencjalna weryfikacja pojazdu za pomocą kodu VIN może nam dostarczyć wiele przydatnych wiadomości. Są nimi choćby informacje o odbytych kontrolach technicznych, które powinny być wykonywane regularnie raz do roku. Takie dane często pozwalają oszacować, w jakiej kondycji jest określona maszyna. To natomiast umożliwia nam wykrycie ewentualnych niedomówień w opisie egzemplarza wystawionego na sprzedaż. Nawet co trzeci używany pojazd znajdujący się na rynku sprzedażowym doznał w przeszłości uszkodzenia, które powinno wpłynąć na wysokość jego ceny.

Co mówi nam sam numer VIN

Historię pojazdu z zawartości kodu VIN czyta się identycznie jak informacje o osobie z kodu PESEL. Oba te szyfry składają się z ciągu znaków zawierających konkretne dane. Sekwencje te nie mogą być w żadnym stopniu losowe. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest, że VIN odnosi się wyłącznie do pojazdów, a PESEL dotyczy tylko ludzi.

Aby numer VIN był prawidłowy, musi składać się z siedemnastu symboli oraz być nadany przez fabrykę, w której dany pojazd został wyprodukowany. Szyfr ten podzielony jest na sekwencje opisujące różne parametry pojazdu. Możliwy jest zatem dostęp do pewnych informacji dzięki jednemu rzutowi oka na VIN. Powszechnym standardem jest ułożenie kodu w następujący sposób:

  • znak 1. wskazuje kraj produkcji pojazdu, zatem także kraj danego producenta maszyny;
  • znaki od 2. do 3. symbolizują markę wskazanego pojazdu oraz ewentualnie także jego przeznaczenie;
  • znaki od 4. do 8. niosą informacje o modelu pojazdu, jego serii, rodzaju silnika, nadwozia oraz oryginalnie przypisanego wyposażenia pojazdu;
  • znak 9. służy do celów kontrolnych w strukturze szyfru VIN;
  • znak 10. określa rok produkcji określonej maszyny;
  • znak 11. jest symbolem identyfikacyjnym konkretnej fabryki, w której złożono pojazd w całość;
  • znaki od 12. do 17. są unikatowym numerem seryjnym danego pojazdu, zatem ten rząd znaków nie powinien powielać się w żadnej innej maszynie.

Jak w pełni wykorzystać znajomość VIN-u

Mimo powyższych regulacji spora ilość informacji zawartych w kodzie VIN może się okazać dla nas niezrozumiała. Jednak jeśli skorzystamy ze specjalistycznej wyszukiwarki, zupełnie za darmo uzyskamy dostęp do podstawowych informacji o dowolnym pojeździe. Wystarczy sam VIN maszyny, którą chcemy sprawdzić. Możliwe jest również otrzymanie wyczerpującego raportu zawierającego w sobie wszelkie informacje o potencjalnych uszkodzeniach pojazdu w przeszłości. Jest to wyjątkowo użyteczne, jeżeli dokonujemy przeglądu interesujących nas pojazdów na stronach internetowych. W ten sposób na podstawie otrzymanych informacji możemy stwierdzić, czy dana cena uwzględnia nie tylko zalety, ale też i wady danego pojazdu. Z uwagi na fakt, że umieszczanie numeru VIN w ofertach sprzedażowych stało się już normą, jego brak w jakimkolwiek ogłoszeniu stanowi dla nas bezpośrednie ostrzeżenie o braku wiarygodności sprzedawcy.

Gdzie w pojeździe szukać numeru VIN

Mimo że z łatwością znajdziemy numer VIN w dokumentach maszyny, czasem konieczne może się okazać bezpośrednie sprawdzenie pojazdu pod względem oryginalności jego części. W tym celu każda maszyna jest wyposażona w zestaw tabliczek znamionowych. Oto miejsca, w których mogą się one znajdować:

  • przegroda czołowa,
  • wzmocnienie czołowe,
  • prawy słupek środkowy,
  • podłoga pod tylnym siedzeniem,
  • podłoga w bagażniku,
  • podłoga przed fotelem pasażera albo tuż przy fotelu,
  • podłużnica prawej ramy za tylnym oraz przednim kołem,
  • prawe wzmocnienie boczne w pobliżu gniazda osadzenia amortyzatora,
  • obudowa deski rozdzielczej z lewej strony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie