Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to z Lechem i Orłem było w kieleckim Teatrze Lalki i Aktora Kubuś. Premiera legendy o powstaniu Polski dla dzieci

LID
Przy okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach poszedł dalej i postanowił przybliżyć czasy jeszcze dawniejsze, opisane w legendach początki polskiej państwowości. Sposobność po temu dała sztuka Marii Wojtyszko „Gniazdo” proponująca niestandardową wersję historii o Lechu, Czechu i Rusie. Reżyser Robert Drobniuch wzmocnił ten przekaz nadając sztuce formę wręcz kabaretową. Premiera odbyła się w niedzielę.

W kieleckim przedstawieniu znani z legendy bracia to postacie w kostiumach superbohaterów, ale nie zmienia to faktu, że Rus (Michał Olszewski) jest silny i bez poczucia humoru, Czech (Tomasz Frąszczak) nie grzeszy odwagą, a Lech (Błażej Twarowski) jest słowiańskim kmiotem. Jest jeszcze ich siostra Wanda (Anna Domalewska) szukająca męża. Wszystkich z przytulnej chatki wygania bieda, a tym, który rzuca pomysł poszukania kawałka ziemi, założenia miasta, województwa, a może i państwa, jest uznawany w domu za przygłupa, Lech.

Jak widać, autorka podchodzi do bohaterów legend z przymrużeniem oka. Narratorem opowieści zostaje grający na lirze korbowej Orzeł (Kuba Klimaszewski), to on komentuje poczynania rodzeństwa nie szczędząc kpiarskich uwag. Pojawiają się też: Bieda (Beata Orłowska), Popiel (Kuba Sielski), Łoś, Jeż (Agata Sobota). Szczęśliwie, patosu w tej sztuce nie ma, jest za to humor, zabawa słowem, przytyki do współczesności.

Jest dużo intrygującej muzyki, świetnych, wpadających w ucho piosenek – brawa dla ich autora - Sambora Dudzińskiego. Są bardzo plastyczne sceny, które jak za dotknięciem różdżki, przenoszą widzów w magiczne, tajemnicze światy. To zasługa realizatorów: scenograf Katarzyny Proniewskiej-Mazurek, Eweliny Ciszewskiej ustawiającej ruch sceniczny i reżysera świateł, Prota Jarnuszkiewicza.

„Gniazdo” przy tej lekkiej, atrakcyjniej dla młodego widza formie opowiada o rzeczach ważnych: początkach polskiej państwowości, naszych symbolach narodowych, naszych cechach. Stawia bardzo ważne pytanie: co to znaczy być dobrym Polakiem, czy to to samo, co być dobrym człowiekiem?

Robert Drobniuch do portretu Polaka z „Gniazda” dodaje jeszcze jeden symbol: kaktusa. Ta kłująca roślina jest wszechobecna i nawet Światowid kierujący krokami Lecha jest gigantycznym kaktusem. Czy zasługujemy na tak surowy osąd? Patrząc na to, co się dzieje w Polsce, jak nawzajem traktują się rodacy, trudno odmówić reżyserowi racji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie