MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak uczą kieleckie licea. Zobacz najnowsze wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej

Piotr Burda
Aleksander Piekarski
Po raz pierwszy opublikowano trzyletnie maturalne wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej dla liceów ogólnokształcących i techników.

EWD kieleckich liceów

Dane dotyczą lat 2010 - 2012 i podzielono je na cztery typy wskaźników: humanistyczny, z języka polskiego, matematyczno-przyrodniczy i z matematyki. EWD dla każdej ze szkół można sprawdzić na stronie internetowej matura.ewd.edu.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka konkretnych szkół.
Przyjrzeliśmy się wskaźnikom kieleckich liceów ogólnokształcących, gdyż wśród nich jest największa konkurencja.
Najlepiej wypada VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego. Nie dość, że wyniki matury są dużo wyższe od średnich wyników w kraju i regionie, to na dodatek uczniowie "Słowackiego" znacznie poprawiają swoje wyniki z egzaminu gimnazjalnego. Nieco "gorzej" wypada EWD dla II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego (za sprawą języka polskiego i przedmiotów humanistycznych) i Liceum Świętej Jadwigi Królowej. U sióstr "Nazaretanek" humanistyka wypada lepiej od przedmiotów ścisłych. To zaskakujące, gdyż w większości kieleckich liceów jest odwrotnie. Mają dobre wskaźniki z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a nieco gorsze z języka polskiego czy historii. W tej grupie są: I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego, IV Liceum Ogólnokształcące imienia Hanki Sawickiej, a zwłaszcza I Prywatne Liceum Ogólnokształcące z ulicy Karczówkowskiej. Podobnie sytuacja wygląda w V Liceum Ogólnokształcącym imienia Księdza Piotra Ściegiennego. W tej grupie jest Liceum Ogólnokształcące imienia Świętego Stanisława Kostki (przedmioty humanistyczne i ścisłe są na podobnym poziomie). Wymieniona grupa szkół może pochwalić się dobrymi, albo przynajmniej niezłymi wskaźnikami EWD.
W grupie szkół dla których wskaźniki EWD nie są korzystne nadal znajduje się III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida, VII Liceum Ogólnokształcące imienia Józefa Piłsudskiego i XI Liceum Ogólnokształcące imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Najgorzej na tej oświatowej tabeli współrzędnych prezentuje się VIII Liceum Ogólnokształcące imienia Henryka Sienkiewicza i X Liceum Ogólnokształcące imienia Józefa Wybickiego. W przypadkach tych szkół wskaźniki EWD pokrywają się z wynikami uzyskiwanymi na maturze.

Co to jest EWD?

Do tej pory podawaliśmy suche wyniki szkół uzyskane z egzaminów. Dla wielu nie były one obiektywne, bo nie pokazywały pracy, jaką wykonano w poszczególnych szkołach. Łatwiej bowiem o wysoki wynik matury w szkole do której przychodzi młodzież z bardzo dobrymi wynikami po gimnazjum i laureaci konkursów przedmiotowych. Trudniej tam, gdzie przychodzi słabsza młodzież, często z ocenami dopuszczającymi czy dostatecznymi na świadectwie. W przypadku EWD maturalnego sprawa jest jasna. Pozwala porównać wyniki osiągane przez ucznia na egzaminach kończących gimnazjum i na maturze. Szkoły ze złymi wskaźnikami EWD nie mogą się więc tłumaczyć, że słabo wypadają na maturze, bo pracują ze "słabszą" młodzieżą. Nawet jeśli przychodzi do nich ta "słabsza" młodzież, ale dobrze z nią pracują to wskaźnik EWD szkoły idzie w górę.
Wynik EWD podaje się w postaci elipsy znajdującej się w układzie współrzędnych. Położenie elipsy pokazuje nam dwie rzeczy: jak wynik matury w danej szkole ma się do średniego wyniku matury (im elipsa bardziej w prawo, tym lepiej) i jak wynik maturzystów danej szkoły ma się do wyników jakie uzyskali oni na egzaminie gimnazjalnym (im elipsa wyżej, tym lepiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie