Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ustrzec się przed nowotworem piersi? - radzą profesjonaliści z Poradni Profilaktyki Chorób Piersi Diamed

Oprac. KAK
D. Łukasik
Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka we wczesnym stadium rozwoju, ale do dyspozycji, by wykonać trafną diagnozę jest jeszcze badanie USG i biopsje. Metody badań przybliżają specjaliści z kieleckiego Diamedu.

Mammografia systematycznie

- Mammografia ma na celu wykrywanie raka piersi u kobiet, zanim wystąpią objawy choroby. - mówi Katarzyna Gola, koordynator Poradni Profilaktyki Chorób Piersi NZOZ Diamed w Kielcach przy ul. Paderewskiego 48, w Centrum Rondo ( II p.) - Badanie mammograficzne jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania przy mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

USG pomaga w lokalizacji zmian

Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na prześwietleniu ciała falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości. Wykorzystuje się tu fakt, że tkanki o innej gęstości różnie odbijają fale dźwiękowe, a odbite sygnały można przetworzyć na obrazy. Zaletą badania USG jest tfakt, iż pozwala ono na odróżnienie litego guzka od torbieli. Jest to przydatne w przypadku trudności w zlokalizowaniu guzka, zwłaszcza jeśli tkanka gruczołu piersiowego jest zbyt gęsta, aby można było wykonać mammografię, co często zdarza się u młodych kobiet. Jednak badanie USG jest mniej użyteczne do wykrywania wczesnego raka piersi, ponieważ nie uwidacznia wystarczająco dobrze małych zmian.

Biopsje nie takie straszne

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tzw. BAC polega na nakłuciu guzka cienką igłą i pobraniu materiału do strzykawki. Przy nakłuciu guzków litych, pobiera się niewielką liczbę komórek do igły, a następnie przeprowadza się badanie cytologiczne czyli pod mikroskopem. Zaletą biopsji cienkoigłowej jest możliwość szybkiego otrzymania wyniku i ewentualnego potwierdzenia obecności komórek nowotworowych. Zabieg ten wykonywany jest pod kontrolą usg. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania.

Jeśli wynik biopsji cienkoigłowej nie jest jednoznaczny, można wykonać biopsję gruboigłową, polegającą na nakłuciu guzka specjalną igłą, która wycina z guzka mały fragment tkanki. Pobrany wycinek guza jest następnie oceniany w mikroskopowym badaniu histopatologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie