Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, by uniknąć stresów rozstania z maleństwem?

Marzena Ślusarz
Pracujące matki mają problem z powrotem do zawodowych obowiązków, bo zapewnienie opieki nad małym dzieckiem to nie lada kłopot. Jak go uniknąć?

Jak znaleźć nianię?

Jak znaleźć nianię?

Warto zajrzeć na strony internetowe www.niania.pl, www.opiekunka.org i www.maluchy.pl. Wynagrodzenie opiekunki waha się od 5 do 15 złotych. Są nianie, które prócz zajmowania się dzieckiem robią zakupy, prasują ubranka, gotują, a nawet sprzątają.

Pierwsze dni, a nawet tygodnie mogą być szczególnie trudne. Malec może być płaczliwy, może się mniej bawić, jeść i spać. Gwarancją bezpieczeństwa dziecka jest zostawienie go z kimś znajomym, bliskim.

NIANIA LUB BABCIA

Jednak wiele babć pracuje. Coraz więcej mam zatrudnia więc nianie, zazwyczaj studentki lub panie na emeryturze. - Półrocznego niemowlaka do opiekunki nie trzeba przyzwyczajać. Gorzej jest z dzieckiem dziesięcio- , dwunastomiesięcznym - mówi Monika Wójcik, doświadczona przedszkolanka, opiekunka półrocznego Jakuba oraz mama dwóch dziewczynek. - Te maluchy, które rozpoznają już dobrze twarze, warto wcześniej zaznajomić z nianią. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że mama wychodzi do pracy i że wróci, np. po obiadku, drzemce czy po bajce. I bardzo ważne dla mam: nie wolno się spóźnić - wyjaśnia.

DO ŻŁOBKA?

W jaki sposób malucha przyzwyczaić do żłobka? W wielu placówkach samorządowych nie ma możliwości wcześniejszego zapoznawania dziecka ze żłobkiem. - Można w czasie wakacji przyjść, pooglądać sale, pokazać dziecku, gdzie będzie przychodziło. Na początku można je wcześniej odbierać. Ale nie jest praktykowane u nas przychodzenie i przebywanie tu z dzieckiem - mówi pracownica kieleckiego żłobka nr 15 przy ulicy Struga 6. Podobnie jest w żłobku nr 12 przy ulicy Gałczyńskiego 7. - U nas nie ma miejsca dla rodziców. W Kielcach są tylko cztery żłobki, więc staramy się zapewnić jak najwięcej miejsc dla dzieci - tłumaczy Anna Jakubowska, pielęgniarka w tej placówce. - Problem przyzwyczajania malca rozwiązaliśmy w ten sposób, że rodzic zabiera go już po czterech godzinach. Wtedy skutki rozłąki są mniej stresujące dla dziecka i dla rodzica - podkreśla. Jak mówi w czasie wakacji rodzice mogą przyjść zobaczyć, w jakich warunkach ich maleństwo będzie przebywać. Wtedy młoda mama będzie spokojniejsza.

WARUNKI ZAPISU DO ŻŁOBKA

WARUNKI ZAPISU DO ŻŁOBKA

Rodzice muszą być zameldowani w mieście, w którym żłobek działa. Zgłaszają dziecko tylko do jednego żłobka. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodziców pracujących lub studiujących dziennie, zameldowanych na terenie miasta, dzieci z rodzin zastępczych, jednego lub obojga rodziców niepełnosprawnych, dofinansowane przez MOPR zgłaszane do całodziennej opieki na ponad 6 godzin. Liczba miejsc ograniczona.

DWIE PRZERWY

Pracującym matkom karmiącym piersią przysługują dwie przerwy w pracy po 30 minut na karmienie. Jeśli kobieta karmi więcej niż jednego malucha, przysługują jej dwie przerwy po 45 minut, więc wiele matek później przychodzi do pracy albo wcześniej z niej wychodzi. Przyjazd do domu, karmienie i powrót do niej rzadko kiedy zmieściłyby się w wydzielonym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie