Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyczyścić i zakonserwować nagrobki?

Marzena Smoręda
Środki do czyszczenia ułatwia pracę i dadzą świetny efekt.
Środki do czyszczenia ułatwia pracę i dadzą świetny efekt. Ł. Zarzycki
Radzimy, jak samodzielnie wyczyścić i zakonserwować pomniki i płyty nagrobne.

We Wszystkich Świętych i Zaduszki udamy się na groby najbliższych. Coraz częściej ze względu na brak czasu lub możliwości opiekę nad nimi powierzamy specjalistycznym firmom, ale sami także możemy łatwo i szybko uporządkować i wyczyścić nagrobki.

Pomnik i płyta nagrobna narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego. Opady atmosferyczne, duże wahania temperatur, promieniowanie UV, kurz powodują ich zabrudzenia, uszkodzenia i zniszczenia, dlatego przynajmniej raz w roku należy dokładnie je wyczyścić i zakonserwować.

Prace porządkowe należy rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. W sklepach z artykułami chemicznymi można także kupić specjalne płyny i pasty do czyszczenia, pielęgnacji, nabłyszczania i ochrony przed wilgocią i kurzem.

- Polecam sidolux. Jest łatwy i wygodny w użyciu. Dwie butelki tego środka, jedna z płynem do mycia, druga z nabłyszczaczem, to nieduży wydatek, a z efektów jego zastosowania na pewno będziemy zadowoleni - mówi Dorota Otwinowska z kieleckiego sklepu z artykułami drogeryjnymi "Ola". - Popularnością wśród klientów cieszy się hades, płyn do pielęgnacji wszelkiego rodzaju powierzchni nagrobków. Użycie odpowiednich środków chemicznych, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, pozwoli na dokładne wyczyszczenie, nabłyszczenie i zakonserwowanie płyt i pomników na dłuższy czas. Warto więc po nie sięgnąć - dodaje.

Na powierzchni nagrobków często pojawiają się nie tylko kurz i brud, ale także organiczne wykwity. Naloty grzybów, glonów, pleśni i mchów warto usunąć za pomocą specjalnych preparatów grzybobójczych, np. atlas mykos. Zagrzybione powierzchnie na lastrico można zdrapać drucianą szczotką na mokro, a w przypadku kamienia, by go nie zarysować, czyszcząc delikatnie szorstką kuchenną ściereczką. W przypadku bardzo silnych nalotów konieczne jest ich mechaniczne usuwanie, np. myjką ciśnieniową. Po wyszorowaniu i usunięciu nalotów powierzchnię należy ponownie dokładnie umyć wodą.

Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i brudu to początek prac porządkowych. Jeśli na powierzchni płyty zauważyliśmy ubytki, można je w grobowcach betonowych wypełniać zaprawą szybko twardniejąca np. atlas ten-10, która doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni nagrobków. Wypełnione szczeliny i wyrównane krawędzie należy na kilka dni zabezpieczyć przed deszczem i wilgocią lub intensywnym wysychaniem. Zapewni to trwałe naprawienie uszkodzeń.

Zaprawa klejąca atlas plus ze względu na swoje właściwości ten może być użyta do przyklejenia marmurowych tablic, na przykład na powierzchni płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania do podłoża dodatkowych elementów, takich jak gazony na kwiaty.

Pokryta atlasem silstop powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów spływa po nagrobku swobodnie, dodatkowo go oczyszczając.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie