Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wydawaliśmy unijne pieniądze w powiecie sandomierskim?

Małgorzata Płaza
W Sandomierzu dzięki unijnym funduszom został przebudowany nadwiślański bulwar.
W Sandomierzu dzięki unijnym funduszom został przebudowany nadwiślański bulwar. Małgorzata Płaza
W ogólnopolskim rankingu nasze miasta, gminy i powiat wypadają raczej przeciętnie.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowała ranking wykorzystania przez samorządy pieniędzy z Unii Europejskiej w latach 2004-2014. Opracowanie obejmuje zatem cały okres obecności Polski w szeregach państw członkowskich Wspólnoty.

Sprawdzamy, zaglądając do tego zestawienia, które samorządy w regionie najlepiej wykorzystały szanse, jakie dają pieniądze z Unii, do których fundusze płynęły szerokim strumieniem, a które z różnych względów przed sięganiem po nie miały opory.

Województwo, powiat, Sandomierz

Warto zauważyć wysokie, czwarte miejsce województwa świętokrzyskiego. Wydatki z funduszy unijnych w ostatnich 10 latach w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 935,22 złotych.
Powiat sandomierski wypadł na tym tle nie najlepiej. W klasyfikacji wojewódzkiej uplasował się dopiero na 11. miejscu, z kwotą na jednego mieszkańca wynoszącą 400, 02 złotych. Dla porównania, w Kielcach, które są na pierwszym miejscu, wydatki wyniosły 3094,10 złotych. W zestawieniu ogólnopolskim powiat sandomierski zajmuje 146. miejsce na 314 powiaty.
Lepiej wypada Sandomierz w klasyfikacji miast – stolic powiatów. Zajmuje 56. miejsce w Polsce z sumą wydatków na jednego mieszkańca wynoszącą 1766,28 złotych.

W Sandomierzu to, co zrobiono za pieniądze z Unii Europejskiej rzeczywiście widać, szczególnie w rejonie Starówki. Przebudowano Bulwar imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, robiąc z niego jedną z atrakcji miasta, zrewitalizowano park Piszczele, wybudowano trasę pieszo-rowerową łączącą bulwar z Podwalem i Piszczelami. Blask odzyskały sandomierskie zabytki - Brama Opatowska i ratusz. W nowej części miasta wybudowany został zielony rynek. Pieniądze unijne pozwoliły także na wymianę przestarzałej instrastruktury podziemnej na Starym Mieście. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej kupiło nowe autobusy.

Nasi daleko

W grupie miast, które nie są stolicami powiatów liderem świętokrzyskim jest Połaniec, znajdujący się na 50. miejscu ogólnokrajowego rankingu z kwotą 3254, 65 złotych na jednego mieszkańca. W Krynicy Morskiej otwierającej ranking to aż 28876 złotych.
W powiecie sandomierskim w tej grupie najwyżej uplasował się Zawichost. W zestawieniu ogólnopolskim jest na 189. pozycji. Wydatki “na głowę” wynosiły 1706,48 złotych. Wykonano tam między innymi rewitalizację Rynku, a także wybudowano kanalizację.

Koprzywnica jest na 255. miejscu z wydatkami na mieszkańca 1424,48 złotych. Tam jedną ze zrealizowanych unijnych inwestycji była modernizacja zalewu.
Ranking uwzględnił też wszystkie gminy wiejskie. Listę ogólnopolską otwierają śląskie Ożarowice z kwotą „na głowę”… 13326,98 złotych.

Spośród sandomierskich samorządów najwyżej uplasował się Łoniów – na 220. miejscu z wydatkami unijnymi na jednego mieszkańca wynoszącymi 2566, 47 złotych - to także najwyższa kwota wydana na mieszkańca spośród wszystkich miast i gmin naszego powiatu. Realizowano tu przede wszystkim inwestycje związane z ochroną środowiska, jak budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Sporo prac udało się wykonać w ramach rewitalizacji Łoniowa. Kolejne miejsca zajmują: Obrazów, Klimontów, Dwikozy i Samborzec.

Najgorzej, nie tylko w sandomierskim, ale i w województwie, wypadła gmina Wilczyce. Wydatki na jednego mieszkańca wyniosły zaledwie 395,57 złotych, co dało gminie 1476. miejsce w Polsce. Wilczyce to najbiedniejsza gmina w powiecie, o najmniejszym budżecie i tak do tej pory władze tłumaczyły znikomą liczbę wniosków o dofinansowanie – brakiem funduszy na wkład własny. To dalekie od prawdy - w naszym województwie są równie biedne gminy jak Raków czy Radków, które są w czołówce pozyskujących pieniądze.

Robert Paluch, który od roku pełni funkcję wójta mówi, że chce zmienić dotychczasowy stan rzeczy, bo pieniądze unijne to szansa na rozwój. - Chcemy pozyskiwać je przede wszystkim na drogi, gdyż tutaj jest wiele do zrobienia, na oświetlenie oraz na remont i doposażenie świetlic. Musimy także rozważyć budowę własnego ujęcia wody - mówi wójt Wilczyc.

Pieniądze z Unii

Podajemy sumy pieniędzy z Unii Europejskiej, jakie zostały pozyskane i wydane przez miasta i gminy naszego powiatu w latach 2004-2014 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
1. Łoniów – 2566, 47 złotych;
2. Sandomierz- 1766,28 złotych;
3. Obrazów - 1735, 63 złotych;
4. Zawichost - 1706,48 złotych;
5. Koprzywnica - 1424,48 złotych;
6. Klimontów – 1309, 15 złotych;
7. Dwikozy - 1196 złotych ;
8. Samborzec –929, 71 złotych;
9. Wilczyce - 395,57 złotych.
Powiat sandomierski w przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskał 400,02 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie