Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Izabela Mortas
Włosy są ozdobą każdej kobiety. O tym, jak zapobiegać ich wypadaniu i kiedy udać się do lekarza, rozmawiamy z dermatologiem doktor Marią Pyzio-Gutkowską.

Ile przeciętnie żyją nasze włosy?

Włosy mają specyficzny cykl życiowy, znajdują się w różnych fazach. I tak – 80-85 procent włosów jest w fazie wzrostu, która trwa najdłużej, od 3 do 6 lat. Krótszą około 1-2 tygodniową jest faza inwolucji – moment, w którym cebulka włosowa traci siły i przechodzi w stan spoczynku. Dotyczy ona około 0,5 do 1 procent włosów. Po tym czasie następuje telogen, gdy włosy już są w stanie spoczynku. Ten okres trwa 2-4 miesiące i dotyczy 10-20 procent włosów.

Włosy wypadają tak naprawdę każdemu. Kiedy nie ma podstaw do obaw?

Wypadać ma prawo 60 do 100 włosów dziennie. Jest to absolutna norma. Jeśli tracimy ich więcej, to zaczyna być niepokojące.

Dużo kobiet narzeka na wypadanie włosów w określonych sytuacjach, porach roku…

Możemy mieć do czynienia z tak zwanym przejściowym wypadaniem włosów. Bywa ono związane właśnie z porą roku – wiosną lub jesienią, ale nie tylko. Wpływ mają także czynniki hormonalne – niektórym paniom wypadają włosy na przykład po porodzie. Włosy tracą panie również przez stres – po ciężkich przeżyciach czy po operacjach w znieczuleniu ogólnym, ale też bardzo często przez niewłaściwe odchudzanie. Kobiety są nieustannie na dietach i często zapominają o odpowiedniej suplementacji. Większą tendencję do wypadania włosów mają kobiety z anemią, chorobami tarczycy.

Czy wymaga to leczenia?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, ale w gruncie rzeczy przejściowe wypadanie włosów jest raczej niegroźne i możemy sobie z nim łatwo poradzić. Inaczej jest w przypadku łysienia łojotokowego, które pojawia się na skutek nadmiernego wydzielania łoju i wymaga leczenia dermatologicznego. Tak samo jest w przypadku łysienia androgenowego dotyczącego kobiet. Tutaj pojawia się jednak dodatkowy problem.

Jaki?

Łysienie androgenowe kobiet jest o tyle podstępne, że nie występuje gwałtownie. Rozkłada się w latach, dlatego kobiety często nie dostrzegają, że łysieją. Zauważają to najczęściej w momencie, gdy włosów jest już naprawdę mało i trudno podjąć wtedy skuteczne leczenie. Kiedyś był to problem kobiet po menopauzie, w tej chwili dotyka coraz młodsze panie.

Co powinno zwrócić nasza uwagę?

Przede wszystkim stale zmniejszająca się objętość włosów, ich permanentne wypadanie. Można to zaobserwować, na przykład porównując zdjęcia z przeszłości. Wtedy możemy zauważyć, że nasze włosy kiedyś były gęściejsze. Łysienie androgenowe może być podobne do męskiego. Wtedy na głowie rysują się zakola. Z drugim typem mamy do czynienia, gdy na czubku głowy widzimy coraz mniej włosów. Wpływają na to czynniki genetyczne, leki, niektóre choroby.

Kiedy udać się do lekarza?

Im wcześniej, tym lepiej. Gdy włosy są cieńsze, jest ich mniej – nie zwlekajmy. Przy łysieniu androgenowym cebulki z dnia na dzień robią się coraz słabsze. Jeżeli panie zgłaszają się w momencie, gdy cebulki są już bardzo osłabione, naprawdę niewiele można pomóc. Trzeba interweniować dużo wcześniej.

Jak wygląda leczenie?

Jest długotrwałe, właściwie do końca życia. Sposób postępowania zależy także od stopnia łysienia, ustala się go w konsultacji ze specjalistą. Można stosować preparaty zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oprócz leczenia dermatologicznego nowoczesnym sposobem postępowania jest mezoterapia igłowa. Do skóry głowy dostarcza się specyfiki, dzięki którym włosy stają się odżywione, czasem też odrastają. Można zastosować gotowe standardowe preparaty lub osocze bogatopłytkowe, które zawiera dodatkowo wiele cennych substancji odżywczych.

Czy mezoterapia jedynie hamuje proces wypadania włosów czy może także pobudzać ich odrastanie?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są cebulki włosowe. Jeśli w dobrym, proces inwolucji się odwraca, cebulki odżywają i zaczynają produkować włosy.

Mezoterapia pomoże także w przypadku przejściowego łysienia?

Tylko wtedy, gdy te zmiany są bardzo duże. Mezoterapia nie jest postępowaniem pierwszego rzutu, najpierw warto zastosować leczenie dermatologiczne. Jeśli ono nie przyniesie efektów – wtedy można sięgnąć po zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie