Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zgrywać, a następnie edytować nagrania wideo w komputerze?

Robert FELCZAK
Do zmontowania samodzielnie nakręconego filmu z powodzeniem wystarczy domowy komputer, na dysku którego należy umieścić nagrany dźwięk i obraz.
Do zmontowania samodzielnie nakręconego filmu z powodzeniem wystarczy domowy komputer, na dysku którego należy umieścić nagrany dźwięk i obraz.
Samodzielnie nakręcone filmy najczęściej są za długie, przez co bywają po prostu nudne. Wystarczy jednak komputerowy montaż, aby nagrania dokonane kamerą wideo stały się atrakcyjniejsze.

Do zmontowania samodzielnie nakręconego filmu z powodzeniem wystarczy domowy komputer, na dysku którego należy umieścić nagrany dźwięk i obraz. Jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, na jakim nośniku znajduje się nasz film. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele cyfrowych kamer z wbudowanym dyskiem twardym lub zapisujących nagrania na płytach DVD. W takim przypadku, aby skopiować nagranie, do komputera wystarczy podłączyć odpowiedni kabel (kamera z dyskiem twardym) lub umieścić płytę w napędzie komputera (zapis na DVD).

Nieco więcej pracy wymaga zapisanie na dysku twardym komputera nagrań dokonanych na kasetach DV lub Digital 8. Proces kopiowania trwa w takim przypadku znacznie dłużej, bo film trzeba nagrać na dysku twardym komputera. A to oznacza, że będzie on zgrywany w czasie rzeczywistym - jeśli film trwa 60 minut, to jego wgrywanie do komputera potrwa 60 minut.

- Kamery na kasety DV lub Digital 8 przeważnie posiadają w cyfrowy interfejs FireWire, zwany też IEEE-1394 lub i.Link. Taki sam interfejs jest często montowany w komputerach. Jeśli posiadamy tego typu sprzęt, niezbędny będzie jedynie kosztujący kilkanaście złotych kabel. W przeciwnym razie dodatkowo konieczny będzie zakup odpowiedniego kontrolera, który kosztuje około 100 złotych, a następnie jego montaż w komputerze. Jeśli natomiast nasza kamera nie posiada złącza FireWire, pozostaje nam wykorzystanie kabla typu cinch. Jakość zgranego do komputera będzie wówczas nieco gorsza - mówi Michał Frankiewicz z Centrum Systemów Komputerowych ZETO SA w Kielcach.

Wspomniane złącze typu cinch jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zgrywania do komputera filmów nagranych przy pomocy kamer analogowych, na kasetach VHS, VHS-C i Hi8. W takim przypadku najlepiej użyć karty graficznej z wejściem wideo (Video In). Można też użyć cyfrowej kamery DV lub Digital 8: magnetowid (wyjście) należy podłączyć do kamery (wejście), a następnie kamerę (wyjście) do komputera (wejście). W ten sposób sygnał analogowy na cyfrowy zostanie zamieniony przez kamerę, dzięki czemu będzie można wykorzystać złącze FireWire w "pececie".

Gdy już przeniesiemy obraz i dźwięk do komputera, można przystąpić do edytowania filmu. Oczywiście jeśli posiadamy odpowiednie oprogramowanie, w przeciwnym razie niezbędna będzie jego instalacja.

- Jedną z prostszych aplikacji umożliwiających amatorskie edytowanie filmów jest Windows Movie Maker, bezpłatne narzędzie przeznaczone dla użytkowników systemów Windows XP oraz Vista - informuje Tomasz Brzyśkiewicz. - Zaś do bardziej zaawansowanych programów pozwalających tworzyć i edytować filmy należą chociażby VirtualDub, Pinnacle Studio, Ulead Video Studio, Roxio Easy Media Creator, czy też nowsze wersje pakietu Nero.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie