Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić najlepsze domowe piwo? Sekret zdradza ekspert z kieleckiej Domowej Spiżarni

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Krzysztof Krogulec
Ciemne, jasne, smakowe czy pszeniczne - każdy rodzaj piwa niewątpliwie ma swoich wielbicieli. Jednak coraz większą popularnością cieszą się piwa rzemieślnicze lub nawet te wykonywane samodzielnie, w domu. Czy samodzielna produkcja tego złotego trunku jest trudna? Sekret zdradza ... Patryk Zawierucha z kieleckiej Domowej Spiżarni.

Osoba zabierająca się za samodzielną produkcję piwa na pewno powinna być cierpliwa. Czy coś jeszcze?

Tak, cierpliwość przede wszystkim. Trzeba też sobie wygospodarować trochę wolnego czasu. Nie można zbyt często zaglądać do pojemnika, w którym fermentuje nasz trunek. Na początku piwo może się nie udać i trzeba próbować jeszcze raz. I najważniejsze! Trzeba lubić piwo.

W co należy zaopatrzyć się przed pierwszym warzeniem piwa?

Powinniśmy mieć plastikowy pojemnik do fermentacji, o pojemności 31 litrów, 6-cio litrowy garnek, butelki, kapsle, kapslownicę i termometr. Nie zapominajmy także o środkach do dezynfekcji. Dodatkowo, jeżeli warzymy piwo pierwszy raz, zaopatrzmy się w dwie puszki BREWKITU i saszetkę drożdży. Polecam też zakup 15 litrów wody źródlanej z jak najmniejszą ilością minerałów.

Mamy już wszystkie produkty i narzędzia. Co dalej?

Wkładamy wodę do lodówki, aby nabrała temperaturę około 4-5 stopni Celsjusza. W dniu warzenia dezynfekujemy cały sprzęt. Wlewamy do garnka 6 litrów wody i dodajemy BREWKIT. Gotujemy 5 minut. Następnie przelewamy zawartość do fermentora i zalewamy 15 litrami schłodzonej wody. Po wymieszaniu sprawdzamy temperaturę. Musi mieć od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jeżeli jest wyższa to należy ją ochłodzić, na przykład stawiając fermentor w wanie z zimną wodą. Na koniec dodajemy saszetkę drożdży, które w ciągu około 2-3 tygodni przerobią cukier na alkohol.

Czyli już po trzech tygodniach możemy śmiało skosztować naszego piwa?

Nie do końca. Po upływie tego czasu dezynfekujemy butelki i przelewamy do nich piwo. Do każdej z nich musimy dodać surowiec do refermentacji, ponieważ nasze piwo jest jeszcze niegazowane. Najlepiej sprawdzi się cukier lub glukoza. Wystarczą zaledwie 1,5 - 3 gramy, aby po 1-2 tygodniach cieszyć się już nagazowanym piwem.

Ilość surowca zależy od pożądanego stopnia nagazowania oraz
stylu warzonego piwa. W razie wątpliwości warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Tak przygotowane butelki z piwem kapslujemy i odstawiamy na co najmniej 10-14 dni. Jasny lager najlepszy będzie po miesiącu leżakowania. Dużo jednak zależy od warunków przechowywania. Jeżeli dysponujemy piwniczką, w której temperatura wynosi poniżej 10 stopni Celsjusza, okres, w którym piwo będzie najlepsze, znacznie się wydłuży.

Jasny lager należy spożyć przed upływem pół roku. W przypadku mocnego piwa, pół roku to minimum, kiedy będzie ono najlepsze.

Co sprawia, że domowe piwo jest lepsze od tego dostępnego w sklepach?

Piwowarzy domowi zwracają szczególnie dużą uwagę na naturalne pochodzenie składników. W Niemczech piwa produkowane są jedynie ze słodu, wody oraz drożdży. U nas czasami, niepotrzebnie, dodaje się na przykład grys kukurydziany lub inne zbędne składniki, które wprawdzie obniżają cenę piwa, ale zdecydowanie pogarszają jego jakość. Tutaj jest na odwrót. Piwowarze domowi w większości nie pasteryzują piwa. Dzięki temu jest ono bardzo smaczne.

ZOBACZ TAKŻE:W sobotę Dzień Piwowara. Czy to przyjemna praca? (WIDEO)

Nadal trwa sezon grillowy. Czy domowe piwo można wykorzystać także do marynowania mięsa?

Oczywiście. Możemy śmiało zrobić z niego marynatę lub wypić samo - do mięsa. Domowe piwo zazwyczaj zawiera mniejsze ilości alkoholi wyższych, dzięki czemu następnego dnia nie grozi nam kac. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim trzeba zachować umiar.
Wszystkich obecnych pasjonatów i osoby chętne do rozpoczęcia przygody z piwowarstwem zapraszamy do Domowej Spiżarni mieszczącej się przy ulicy Okrzei 5 w Kielcach. Znajdziecie tutaj odpowiedni sprzęt i surowce niezbędne do produkcji domowego piwa.

Już 30 września w działającym przy Domowej Spiżarni Studio Kulinarnym odbędą się wyjątkowe warsztaty dotyczące piwowarstwa. W ich trakcie będzie okazja do uwarzenia piwa w stylu belgian blond, które po kilku tygodniach fermentacji i dojrzewania zostanie przelane do butelek. Będzie można także posłuchać prezentacji na temat stylu piwa, technik degustacji, technologii produkcji oraz kulturze i historii tego złocistego trunku.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie