Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość dworca autobusowego PKS 2 w Kielcach?

Paweł WIĘCEK
Charakterystyczny dla Kielc obiekt systematycznie niszczeje. Obecny właściciel nie planuje żadnego remontu. Szansą na rewitalizację budynku dworca jest kupno nieruchomości przez miasto albo samorząd województwa. Rozmowy w tej sprawie trwają.

ZOBACZ także:
Zobacz jak znika stary dworzec PKS we Wrocławiu

(dostawca: gazetawroclawska.pl/gazetawroclawska.pl)

Z zewnątrz wizytówka Kielc, czyli dworzec autobusowy przy ulicy Czarnowskiej 12 wygląda paskudnie. Obiekt niszczeje ze względu na trwający od ponad dwóch lat impas w rozmowach między jego właścicielem - spółką Polska Komunikacja Samochodowa a władzami miasta na temat zagospodarowania budynku oraz terenu wokół. Przypomnijmy. Inwestor chciał stworzyć Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z galerią handlową. Plany te zostały zablokowane przez miasto, które postanowiło chronić charakterystyczną bryłę dworca przed jakąkolwiek ingerencją. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. PKS 2 wygasiła część przewozową swojej działalności i ograniczyła się do funkcji operatora obiektu.

Jak informuje prezes zarządu spółki, Marek Wołoch, przez ostatnie miesiące systematycznie rośnie liczba firm przewozowych, które realizują kursy z dworca PKS 2. Podaje, że aktualnie wykonywanych jest w sumie ponad 11,5 tysięcy odjazdów w skali miesiąca. Poziom odpraw pasażerów w tym samym okresie wynosi 100 tysięcy.

- Zdecydowaną większość w ramach tak zwanej komunikacji zwykłej realizują przewoźnicy z regionu świętokrzyskiego. Z dworca korzysta także 31 podmiotów działających w segmencie komunikacji dalekobieżnej. Świadczą oni usługi transportowe do stolic większości województw w kraju, a także do kurortów oraz miejscowości turystycznych takich, jak Krynica Zdrój, Polańczyk, Ciechocinek czy Łeba - mówi Marek Wołoch.

- Ze względów prestiżowych cieszy nas nawiązanie współpracy z Lux Express. To dowód na to, że nasza oferta jest wciąż atrakcyjna dla wszystkich przewoźników, także tych największych na rynku - dodaje Marek Wołoch.

Lux Express rozpoczął wykonywanie kursów z dworca PKS Kielce w połowie czerwca. Firma obsługuje trzy trasy: do Krakowa (4 połączenia w ciągu doby), do Tarnowa (2 połączenia w ciągu doby) oraz Warszawy (7 połączeń w ciągu doby).

Od końca maja tego roku z dworca PKS Kielce odjeżdżają również autokary NEOBUS. Pojazdy tej firmy kursują na trasie Łódź-Rzeszów. Zdaniem Marka Wołocha o znaczącej pozycji dworca PKS Kielce na krajowej mapie przewozów osobowych świadczy także długoletnia współpraca z dwiema firmami, które odgrywają dużą rolę w tej branży. Chodzi o PKS Polonus z Warszawy oraz PKS Ostrowiec. - Cały czas intensywnie pracujemy nad pozyskaniem możliwości współpracy z kolejnymi firmami przewozowymi - podkreśla Marek Wołoch.

Według Marka Wołocha, szansa na rewitalizację dworca oraz przystosowanie obiektu do nowoczesnych standardów obsługi pasażerów związana jest z pozyskaniem na ten cel funduszy unijnych. - Ale może się to odbyć tylko poprzez odkupienie nieruchomości przez miasto lub samorząd województwa. Obecny właściciel nie wyraża bowiem zainteresowanie przeznaczeniem dodatkowych środków finansowych na remont generalny z uwagi na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - zaznacza Marek Wołoch. Dodaje, że w sprawie sprzedaży już trwają rozmowy z władzami Kielc, a niebawem zaczną się z marszałkiem.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie