Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie kierunki rozwoju na 10 najbliższych lat? Sejmik rozpoczął prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ [ZDJĘCIA]

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Jakie kierunki rozwoju regionu na 10 najbliższych lat? Sejmik rozpoczął prace nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Dokument ma być odpowiedzią na pogłębiające się problemy, ale także - wyzwania, które przynosi dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość.

W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą sejmiku województwa pod przewodnictwem Grzegorza Banasia. W ten sposób regionalny parlament zainaugurował prace nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, jaki został przekazany przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego do konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne projektu Strategii, przygotowanej we współpracy z ekspertami, będą się odbywać do 30 września 2020 roku. Do tego czasu swoje uwagi mogą zgłaszać mieszkańcy województwa, jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy. W ramach rozpoczętych konsultacji społecznych będą organizowane spotkania w poszczególnych powiatach województwa, pierwsze z nich odbędzie się 19 sierpnia na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

Nowa strategia obejmuje perspektywę najbliższych 10 lat. – Dokument będzie definiował nasze słabe i silne strony, będzie próbował odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób wzmocnić te słabe strony, jak region świętokrzyski ma odpowiadać na współczesne wyzwania cywilizacyjne – mówił Grzegorz Banaś, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Nowa strategia musi uwzględniać zarówno uwarunkowania unijne, jak też uwarunkowania strategii krajowej.

– Prace nad Strategią to zadanie skomplikowane. Chcemy, żeby był to materiał otwarty, a nie katalog działań zamkniętych. Musi istnieć możliwość modyfikacji, wprowadzania niezbędnych zmian wynikających z sytuacji nieprzewidzianych. Nikt się przecież nie spodziewał, że na przykład w bieżącym roku będziemy musieli się borykać z pandemią koronawirusa. Oby takich nieprzewidzianych sytuacji było oczywiście jak najmniej – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Wyznaczamy pewne ramy, ale musimy mieć na uwadze głosy, które będą płynęły od radnych Sejmiku, od lokalnych, powiatowych i gminnych społeczności czy organizacji pozarządowych – podkreślił Andrzej Bętkowski.

– Dokument będzie obejmował praktycznie wszystkie sfery naszego życia, ale niektóre z nich muszą zostać potraktowane priorytetowo, jak na przykład zdrowie. To szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii, z którą walczymy, ale też w kontekście starzenia się społeczeństwa, możliwości skutecznej walki, za pomocą nowoczesnych technologii, z chorobami nowotworowymi – podkreślał wicemarszałek województwa Marek Bogusławski, dodając, że mamy w tym zakresie potencjał, możliwości, świetnie wyposażone laboratoria, które powinny stać się częścią dużego projektu badawczo-rozwojowego.

W projekcie Strategii, zawarto trzy najważniejsze cele rozwojowe. W ramach pierwszego – inteligentna gospodarka i aktywni ludzie – będą realizowane takie projekty jak na przykład budowa kampusu Głównego Urzędu Miar czy rozwój instrumentów finansowych dla przedsiębiorców w oparciu o regionalny fundusz rozwoju. Cel drugi to: przyjazny dla środowiska czysty region. Trzeci cel zdefiniowano jako: wspólnota i bezpieczna przestrzeń, które łączą ludzi. Obejmuje on bardzo obszerne kwestie, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej dotyczące między innymi szeroko pojętej komunikacji, w tym nie tylko transportu publicznego, ale też rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych, a ponadto budowania tożsamości regionalnej i kapitału społecznego.

– Jednym z kluczowych elementów dokumentu jest załącznik numer 1, czyli lista projektów, które w naszym odczuciu najlepiej będą realizowały założenia Strategii. W tym zakresie liczymy na duży wymiar społecznej dyskusji. Wspólnie z mieszkańcami, samorządami i innymi podmiotami chcielibyśmy zidentyfikować te projekty, które w największym stopniu realizują założenia Strategii – mówił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Do kluczowych projektów należą również między innymi pomysły aktywizacji Ponidzia, przygotowywania na terenie województwa obszarów inwestycyjnych czy rozszerzenia tzw. obszarów strategicznej interwencji, które mają do rozwiązania podobne problemy i stawiają sobie podobne cele rozwojowe.

Obecna strategia obowiązuje do końca grudnia bieżącego roku i do tego czasu Sejmik Województwa powinien przyjąć nowy, zaktualizowany dokument.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie