Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie opryski stosować w ogrodzie?

Agata Kowalczyk
Róże rozkwitną tak pięknie jeśli teraz zabezpieczymy je przed grzybowymi chorobami i mszycami.
Róże rozkwitną tak pięknie jeśli teraz zabezpieczymy je przed grzybowymi chorobami i mszycami. M. Stępnik
Deszcze sprzyjają chorobom atakującym owocowe drzewa i krzewy, a także róże.

Wysiewamy i sadzimy rośliny, odchwaszczamy grządki, a przede wszystkim opryskujemy drzewa i krzewy preparatami przeciwko chorobom. Ostatnie deszcze bardzo sprzyjają infekcjom grzybowym u roślin.

- Koniecznie trzeba opryskać jabłonie, grusze, brzoskwinie przed parchem i mączniakiem. Ostatnie deszcze mogą wywołać atak tych chorób. Możemy użyć preparatu na przykład Score, który zabezpieczy przed obiema infekcjami. Wiśnie może zaatakować gorzka plamistość owoców. Chronimy drzewa opryskując środkami Kaptan czy Topsin. Na porzeczkach pojawiły się już mszyce, trzeba je zwalczać używając na przykład Decis czy Karate - informuje Edward Galus, dyrektor w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach.

Także róże wymagają ochrony chemicznej. Mogą pojawić się na nich mszyce i czarna plamistość. Przeciwko owadom pryskamy na przykład Decisem czy Owadofosem, a z chorobą walczymy Dithane. Przy oprysku zwracamy uwagę, aby preparat dobrze pokrył liście od spodu oraz dolne.

Sadzenie z folią

- Mam nadzieje, że mamy za sobą już późno wiosenne przymrozki i można wysadzić do ogródka ciepłolubne warzywa jak pomidory, cukinie, kabaczki, arbuzy czy melony. Wilgoć sprzyja ich dobremu i szybkiemu przyjęciu - dodaje Edward Galus. - Grządkę dobrze jest wyłożyć czarna folią, zrobić w niej otwory, w które należy wsadzić rośliny. Takie zabezpieczenie podniesie temperaturę w glebie, zatrzyma wilgoć i ograniczy wzrost chwastów.

Wysiewamy także nasiona fasoli szparagowej, najlepiej w partiach co kilka, kilkanaście dni, wówczas plony będziemy mieli przez dłuższy czas.
Na rabatach sadzamy astry, lewkonie, cynie. To rośliny które zapewnią nam w lecie cięte kwiaty do wazonu. Sadzimy też zatrwiany, nieśmiertelniki czy suchołuski. Kwitnące rośliny po wysuszeniu na balkonie mogą posłużyć jako jesienny i zimowy bukiet.

W prawdziwym ogrodzie nie powinno zabraknąć ziół, a koniec maja to najwyższa pora na ich sadzenie. Zapewnią nam świeże przyprawy w kuchni, ozdobią rabaty, dostarcza przyjemnego zapachu i odstraszą uciążliwie owady jak komary czy muchy. Sadzimy bazylię, oregano, tymianek, hyzop, lawendę, szałwię, rosolak.

Walka z chwastami

Opady deszczu sprzyjają intensywnemu wzrostowi chwastów, które koniecznie trzeba wypielić, aby nie konkurowały o składni pokarmowe ze wschodzącymi pożytecznymi roślinami. Nawozimy drzewa i krzewy owocowe. Rozsypujemy wokół pnia nawóz mineralny (2-3 gramy na metr kwadratowy gruntu) na obszarze odpowiadającym powierzchni korony drzewa.

Nie zapominamy o posadzeniu kwiatów na balkonie i tarasie. W miejscach o południowej wystawie sprawdzają się pelargonie, surfinie, kocanki, wilce, werbeny, złoty deszcz. Jeśli balkon jest zacieniony to sadzimy begonie, lobelie, niecierpki i koleusy o ozdobnych liściach, które są bardzo modne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie